single

Co warto wiedzieć o Birmie?

Birma, a oficjalnie Republika Związku Myanmaru, według miłośników wschodu należy do jednego z najpiękniejszych i najbardziej magicznych krajów Azji. Przez wiele lat Birma nie wzbudzała zainteresowania, przynajmniej jeśli chodzi o komercyjną turystykę, natomiast obecnie rośnie nie tylko liczba ofert w europejskich biurach podróży, ale również i polskich. Niezależnie od tego, czy lubisz podróżować w wycieczkach zorganizowanych, czy wolisz samodzielne eksplorowanie nowych miejsc, Birma koniecznie musi się znaleźć na twojej liście 'must see'. To świetna miejscówka szczególnie dla pasjonatów antropologii - poza typowo turystycznymi punktami warto oddalić się zaledwie kilka kilometrów, by znaleźć się w zupełnie innym i mistycznym świecie i mieć wrażenie, że jesteś jedynym białym człowiekiem w okolicy.

http://planetescape.pl/oferta/birma-birmanski-mistycyzm/


Mistycyzm Birmy
Jeśli po tym wstępie zostałeś zaintrygowany Birmą i zrobiłeś szybki reaserch po internecie, na pewno natknąłeś się już na kilka ofert wycieczek, przy czym każda zawiera w sobie słowo "mistyczne". Nie jest tak bez powodu, ponieważ Birma należy również do jednego z bardziej tajemniczych krajów świata. Co stanowi o jej mistycyzmie? Przede wszystkim religia i wszechobecne świątynie oraz ślady zamierzchłych cywilizacji...

Religia Birmy
Aż 88% mieszkańców Birmy wyznaje buddyzm (w szkole Terawady), chociaż mieszka tu również całkiem pokaźna mniejszość katolików i hinduistów, a poza nimi wielu wyznawców innych religii. Ma to oczywiście związek z krwawą historią Birmy, która przez wiele lat była kolonią angielską, a później japońską, więc jadąc w to miejsce możemy się spodziewać prawdziwego magla kulturowego (a konkretniej kultury zachodniej ze dalekowschodnią). W tym kraju panuje wolność wyznania i religii i żadna religia nie jest uznawana za religię oficjalną ani państwową.

Ustrój polityczny Birmy
To dosyć skomplikowana sprawa, o której postaramy się opowiedzieć w kilku zdaniach. Od 1962 roku krajem rządziła junta wojskowa, która skutecznie utrudniała podróżnikom zagłębianie się w kulturę i zwyczaje Birmiańczyków. W kraju przez lata restrykcyjnie sprawowanej władzy rozwinął się kryzys gospodarczy i ekonomiczny, a Birma zaczęła wspinać się na liście najbiedniejszych krajów świata. Taka sytuacja doprowadzała niejednokrotnie do strajków i protestów, a poza politycznymi utarczkami często wybuchały konflikty na tle religjino-etnicznym. Życie dla przeciętnego obywatela Birmy nie jest więc proste. W 2011 roku zmienił się co prawda ustrój polityczny i zamiast wojska władzę przejął cywilny rząd, dzięki czemu stopniowo sytuacja w kraju zaczyna się poprawiać. Być może to jest również przyczyną wzrostu popularności pod względem turystyki, ponieważ Birma powoli otwiera się na przybyszów z całego świata. Wciąż jednak panuje przeświadczenie, że jeśli chcemy spędzić urlop w tym kraju, powinniśmy wybrać prywatne hotele i restauracje jako miejsce naszego pobytu, bo jedynie w ten sposób mamy pewność, że pieniądze trafią do lokalnych ludzi.

Kiedy najlepiej pojechać do Birmy?
Dobrą wiadomością dla wszystkich podróżników jest fakt, że do Birmy najlepiej wybrać się pomiędzy listopadem a marcem. Pory roku w tym kraju dzielą się na dwie, suchą i deszczową. Jeśli wybierzemy się tam w porze deszczowej (czyli w naszą wiosnę i lato), możemy być nieprzyjemnie zaskoczeni, że w wiele miejsc nie da się dostać przez zalane drogi. Dlatego idealnym momentem na zwiedzanie Birmy jest nasza późna jesień i zima - opadów nie ma tak dużo, a temperatura jest bardzo wysoka, ale do przeżycia.

Co warto zobaczyć w Birmie?
Na pierwszy raz polecamy typowo turystyczne regiony, czyli Bagan (Pagan, pierwsza historyczna stolica) oraz Mandalay. Zacznijmy od Baganu, który nazywany jest również krainą stup i świątyń. Na terenie miasta znajduje się ich ponad 2000, więc z pewnością będziecie mieli co zwiedzać. Co więcej, duża część z nich to perełki architektury IX wiecznej, a ich widok zapiera dech w piersiach. Już dla samych bagańskich świątyń warto przylecieć na Birmę, bo bez wątpienia stanowią one jedną z największych atrakcji archeologicznych w Azji. Do ciekawostek należy też fakt, że wszystkie święte budowle są rozrzucone na terenie o powierzchni ok. 40 kilometrów i można się tam poruszać całkiem swobodnie oraz zwiedzać właściwie wszystkie ze stup i świątyń. Pomiędzy świątyniami często pasą się krowy, co dodaje niesamowitości tego miejsca. Natomiast o Mandalay mówi się, że to centrum kulturalne i religijne Birmy. To miasto najlepiej zwiedzać na rowerze korzystając z usług wszechobecnych rikszarzy, którzy w ofercie mają całodniowe wycieczki. Atrakcji turystycznych jest tu na wyciągnięcie ręki, a ze swojej strony polecamy wspinaczkę na Mandalay Hill, z której można zrobić wspaniałe panoramiczne zdjęcia.