single

Najważniejsze informacje przez wyjazdem do Zazibaru

Zanzibar - kierunek coraz większej liczby turystów. Polskie agencje turystyczne oferują szeroki wybór wycieczek na tę wyspę. Dlatego warto przyjrzeć się temu miejscu bliżej - nie ważne, czy chcemy kupić wycieczkę zorganizowaną, czy przygotować wszystko według własnych pomysłów. Co powinniśmy wiedzieć o Zanzibarze, zanim kupimy bilety?

Informacje podstawowe o Zanzibarze
Zanzibar jest wyspą leżącą na Oceanie Indyjskim i równocześnie największą wyspą Archipelagu Zanzibar (o powierzchni ok. 1 660 kilometrów kwadratowych). Zanzibar należy do afrykańskiego kraju, jakim jest Tanzania i zamieszkuje go ponad 620 tysięcy mieszkańców. Zanzibar ma barwną i krwawą historię – począwszy od VIII wieku, kiedy to wyspę zaczęli zalewać arabscy i perscy kupcy, przez lata kolonizacji i podziału pomiędzy Niemców, Brytyjczyków i Francuzów, aż do rewolucji z 1964 roku, kiedy to zostały obalone rządy sułtana i Zanzibar uzyskał niepodległość. Obecnie mieszkańcy Zanzibaru utrzymują się głównie z rolnictwa oraz turystyki, na wyspie rozciągają się ogromne pola palmy kokosowej i goździkowca – mówi się, że Zanzibar to wyspa przypraw – wg legendy kupców przyciągał do wyspy jej przyjemny zapach. Dlatego do bardzo popularnych atrakcji należą wycieczki po uprawach przypraw - można je wykupić w lokalnych agencjach podróży.

Potrzebne dokumenty
Obywatele Polski mają obowiązek posiadania wizy wjeżdżając na teren Tanzanii. W celach turystycznych możemy tu zostać 30 dni. Ze zdobyciem wizy nie ma żadnych problemów – wbijają ją nam do paszportu na lotnisku po uprzednim zrobieniu zdjęć oraz odcisków palców. Koszt wizy turystycznej to ok. 50 USD. Warunek dostania wizy to okazanie paszportu ważnego przez co najmniej pół roku. Czasem zdarza się, że urzędnik migracyjny poprosi nas o okazanie biletu powrotnego albo udowodnienie, że mamy wystarczającą ilość pieniędzy na nasz pobyt. Nie ma się jednak czym na zapas martwić, bo cała procedura to formalność. Dla własnego bezpieczeństwa zróbmy zdjęcia lub skany wszystkich dokumentów i wyślijmy sobie lub bliskim na maila – w razie nieprzyjemnej sytuacji, będziemy mieć jakikolwiek dowód tożsamości. Na Zanzibarze obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy (plus polskie do wglądu). Jeśli planujesz wyjazd na Zanzibar samodzielnie, pamiętaj o tym, by wykupić polisę ubezpieczeniową i mieć jej numer cały czas pod ręką. Jadąc z agencją turystyczną to właśnie organizator zazwyczaj zapewnia ubezpieczenie, a jeśli tak nie jest to będzie nam to jasno powiedziane.

Szczepienia
Kwestia szczepionek jest zwykle najbardziej problematyczna, gdziekolwiek byśmy się nie wybierali. Pamiętajmy, że bez względu na kierunek naszej podróży, obowiązuje nas tzw. międzynarodowa karta szczepień. Znajdziemy w niej m. in. szczepionkę przeciwko tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Dodatkowo, powinniśmy rozważyć szczepienie przeciwko wściekliźnie (na Zanzibarze możemy spotkać wiele bezdomnych zwierząt) oraz malarii (informacje o ryzyku zarażeniem malarią należy sprawdzać na bieżąco). Przy wjeździe na Zanzibar obowiązkowe jest posiadanie potwierdzenia zaszczepienia przeciwko wirusowi żółtej febry (yellow fever) i o ile osobom dorosłym czasem „upiecze się” brak szczepienia, to młodzież i dzieci na pewno zostaną wrócone z lotniska. Pamiętajmy również, że kraje afrykańskie niosą wysokie ryzyko zarażenia się wirusem HIV i AIDS.

Podstawowa apteczka
Zanzibar jest miejscem bardzo egzotycznym, co będziemy powtarzać przy każdej okazji. Dlatego powinniśmy nie tylko zadbać o ochronę przed komarami czy słońcem, ale mieć również na uwadze fakt, że nasz żołądek może zareagować różnie na tutejsze jedzenie. Absolutnie zabronione jest picie wody niebutelkowanej (nawet pijąc wodę butelkowaną zawsze sprawdź, czy była szczelnie zamknięta wcześniej). W restauracjach nie zamawiamy napojów z lodem. Jakie leki ze sobą zabrać? Na dwutygodniowy urlop wystarczy po kilka tabletek przeciwbólowych, przeciwko gorączce, rozkurczających, tabletek na gardło, czegoś na przeziębienie, wacików zawierających substancje dezynfekujące, substancje na odkażanie wody (na wypadek), leki przeciwko alergii (jeśli potrzebujemy), probiotyki i leki na trawienie oraz te przeciwko biegunce. Oczywiście wszystko jest nam potrzebne jedynie prewencyjnie, ale lepiej mieć przy sobie taki zestaw niż szukać odpowiednich leków po wyspie. Pamiętajcie, że na Zanzibarze jest tylko jeden szpital z "prawdziwego zdarzenia" - a znajduje się w stolicy wyspy, Zanzibar City. Reszta medycznych punktów wygląda dosyć prowizorycznie.