single

Podstawowe informacje o Malediwach

Malediwy to tropikalny kraj na Oceanie Indyjskim obejmujący 26 koralowych atoli, na które składają się z setki wysp. Jest znany przede wszystkim z cudownych plaż, bajecznych, błękitnych lagun i rozległych raf koralowych, które przyciągają nurków z całego świata. Dla nas, Europejczyków, wciąż pozostaje jednak nieokrytym rajem. Przedstawiamy, więc kilka podstawowych informacji na temat Malediwów.

Malediwy od strony politycznej
W dawnych czasach Malediwy były sułtanatem. Najpierw znajdowały się pod panowaniem holenderskich kolonizatorów, potem ich miejsce zajęli Brytyjczycy. Po zdobyciu niepodległości sułtanat utrzymał się jedynie przez trzy lata. W 1968 roku Malediwy zostały republiką. Obowiązywał tu system prezydencki, którego zwolennikiem był Maumoon Abdul Gayoom, pełniący urząd prezydenta przez kilka kadencji. Dopiero w 2008 roku wprowadzono w tym kraju system parlamentarny. Stolicą Republiki Malediwów jest Male.

Położenie Malediwów
Malediwy to kraj wyspiarski, położony na Oceanie Indyjskim, na południowy zachód od Półwyspu Indyjskiego. Archipelag Malediwów tworzy 26 atoli obejmujących około 1190 wysp i wysepek koralowych. Co ciekawe, zamieszkałych jest jedynie 200 wysp. Z kolei na 80 pozostałych utworzone zostały ośrodki turystyczne. Rezerwując pobyt w jednym z nich możemy poczuć się niemal, jak na bezludnej wyspie, oczywiście wyłączając gości danego ośrodka. Warto wspomnieć, że lokalizacja Malediwów jest niezwykle korzystna. Wyspy archipelagu znajdują się, bowiem wzdłuż najważniejszych morskich szlaków Oceanu Indyjskiego.

Informacje geograficzne
Klimat Malediwów z pewnością sprzyja wakacyjnym wojażom. Jest typowo tropikalny, gorący, a jednocześnie wilgotny. Od listopada do marca monsun pólnocno-wschodni przynosi na wyspy suche powietrze. Natomiast od czerwca do sierpnia trwa pora deszczowa, której sprawcą jest monsun południowo-zachodni.

Malediwy to obszar wybitnie płaski. Wystarczy wspomnieć, że najwyższy szczyt kraju osiąga wysokość dwóch metrów n.p.m. Koralowe wyspy otaczają pierścienie pięknych, piaszczystych plaż. Nisko położone wyspy są niestety zagrożone przez ciągle podnoszący się poziom morza będący efektem globalnego ocieplenia. To główne zagrożenie naturalne występujące na Malediwach. Do problemów ekologicznych należy także stopniowe wyczerpywanie się zasobów wody słodkiej oraz niszczenie raf koralowych.

Gospodarka Malediwów
Najważniejszą gałęzią gospodarki jest na Malediwach oczywiście turystyka, dająca 28 % PKB. Wśród wpływów budżetowych aż 90 % stanowią cła importowe oraz podatki związane z branżą turystyczną. Jednak nie samą turystyką żyją Malediwy. Kolejną ważną gałęzią gospodarki jest tutaj rybołówstwo. Z kolei przemysł i rolnictwo mają mniejsze znaczenie. Wynika to zarówno z braku ziemi, która nadawałaby się pod uprawy, jak i ograniczonych zasobów siły roboczej. Żywność na Malediwach pochodzi, więc głównie z importu.

Drastyczne zahamowanie wzrostu gospodarczego nastąpiło w wyniku potężnego tsunami, które nawiedziło Malediwy w grudniu 2004 roku. Malediwy stanęły jednak szybko na nogi, głównie dzięki turystyce. Zniszczenia odbudowano, powstało wiele nowych ośrodków turystycznych, a branża turystyczna odrodziła się zaskakująco szybko. Władze Malediwów dążą jednak do tego, by nie tylko turystyka i rybołówstwo przynosiło dochody. Chcą rozwijać również inne branże gospodarki.