single

Mały przewodnik po Malediwach

Republika Malediwów znana jest na całym świecie ze swoich rajskich plaż oraz niezwykłej gościnności swoich mieszkańców. Dla wielu turystów państwo to jest synonimem idealnych wakacji. Co powinniśmy wiedzieć na temat tego wyspiarskiego kraju przed zaplanowaniem swojego urlopu?

Małe, stabilne państwo
Malediwy znajdują się w bardzo stabilnym obecnie rejonie świata, choć nie zawsze tak było. Jak większość państw w rejonie Oceanu Indyjskiego, mają swój rodowód w czasach kolonialnych. Początkowo urzędowali tu Holendrzy, a następnie Brytyjczycy. Niepodległość udało się uzyskać w roku 1965. Co ciekawe, ustrój parlamentarny obowiązuje na Malediwach dopiero od roku 2008. W związku z tym, że główną gałęzią gospodarki jest turystyka, nie powinniśmy spodziewać się by jakiekolwiek działania politycznie miejscowych partii miały zmienić ten stan rzeczy.

Wskazówki dla turystów
Nie oznacza to jednak, że turystom na Malediwach wolno więcej niż zwykłym mieszkańcom. Uwagę zwraca się tutaj na szacunek do lokalnej fauny i flory. Obowiązuje np. bardzo restrykcyjne prawo związane z ochroną raf koralowych. Pod żadnym pozorem nie można wywozić ich fragmentów jako pamiątek z wakacji. Malediwy to także kraj muzułmański. Wyznawcy islamu stanowią tu ponad 99% mieszkańców. Choć jako turyści nie powinniśmy z tego powodu doświadczyć żadnych trudności to musimy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim nie wolno nam próbować wwozić do kraju żadnych napojów alkoholowych. Może się to wiązać z wysokim mandatem.

Najmniejsza stolica świata
Jako obywatele Polski nie musimy martwić się o wizy na Malediwy. Osobną kwestią są oczywiście odległość i ceny biletów samolotowych. Uroda miejscowych plaż z pewnością jednak zrekompensuje nam trudy podróży. Naszym pierwszym celem będzie z pewnością stolica kraju - Male. Co ciekawe jest ona uważana za za najmniejsze miasto o statusie stolicy na świecie. Całe Malediwy składają się z około 1200 wysp tworzących 26 atoli. Wiele z nich znaleźć można miejsca wyspecjalizowane w gospodarczej obsłudze przemysłu turystycznego, siedziby lokalnej ludności, bazy przeładunkowe jak i same wakacyjne kurorty. Większość z nich, bo aż ok 900, pozostaje niezamieszkane. Urzędowym językiem jest malediwski, ale dzięki temu, że miejscowy system edukacji wymaga nauki kilku języków obcych już od najmłodszych lat, bez problemu powinniśmy porozumieć się także w języku angielskim.

Co robić po lądowaniu
Choć sama stolica Malediwów - Male, jest niewielkim miastem, możemy znaleźć w niej kilka miejsc wartych zobaczenia, jeśli tylko mamy odrobinę czasu. Większość turystów będąc już na miejscu zazwyczaj nie poświęca czasu na zwiedzanie zabytków i koncentruje się na jak najszybszym dotarciu do hotelu i na plaże, dlatego nie musimy martwić się o długie kolejki i tłumy zwiedzających. Wśród budowli wymienić warto np. najstarszy miejscowy meczet Hukuru Miskiiy zbudowany w XVII wieku, którego budulcem są tutejsze koralowce. Wśród miejsc kultu religijnego znajdziemy także największy meczet Male, będący podarunkiem od szejków z Arabii Saudyjskiej. Inne ciekawe miejsca to np. parlament, pałac, sułtana (obecnie pałac prezydencki) oraz targ rybny.

Życie na plaży
Gdy już dotrzemy na naszą wymarzoną wyspę za pomocą lokalnego promu, wynajętej motorówki lub hydrolotu, z pewnością naszym głównym zajęciem stanie się codzienne plażowanie i kąpiel pośród łagodnych fal Oceanu Indyjskiego. W swoich wakacyjnych aktywnościach nie musimy jednak ograniczać się do najbliższej plaży. W większości hoteli są dostępne atrakcje dodatkowe, takie jak Picnic Island - wycieczka na bezludną wyspę, Island hopping - zwiedzanie za pomocą motorówki okolicznych wysepek, wycieczki na rafy koralowe (jedne z najpiękniejszych na świecie) lub nocne nurkowanie z rekinami i płaszczkami. Wśród malediwskich wysp warta zobaczenia jest np. Fuamulaku. Wyróżnia się ona tym, że znajduje się dokładnie na równiku. Dzięki temu występują tu naturalnie liczne gatunki owoców niedostępnych tak łatwo w innych częściach kraju. Mieszkańcy mogą jeść w zasadzie prosto z drzewa pomarańcze, mango lub ananasy.