single

Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do Peru?

Peru to chyba najczęściej wymieniany kraj na listach marzeń podróżników w Ameryce Południowej. Kusi dziką przyrodą, egzotycznymi krajobrazami, przygodą i tajemnicą. Na zdjęciach z Peru widzimy kobiety ubrane w kolorowe tradycyjne stroje sprzedające na ogromnych targach nieznane nam warzywa i owoce, własnoręcznie plecione swetry z alpaki i drewniane rękodzieło. Jeśli chodzi o kulinaria, kraj kojarzy nam się ze świnkami morskimi, częstej przekąski Peruwiańczyków. W Peru znajduje się również kultowe inkaskie miasto, ruiny Machu Picchu, do których prowadzi tzw. Wielki Szlak Inkaski. Chociaż to wyjątkowo zatłoczone miejsce, nie jest ono „z plastiku”, dlatego rzadko spotkacie się z opinią, że nie warto tam iść. Warto! Dlaczego akurat Peru?

Dla widoków w Kanionie Colca
Jeśli uważacie, że Wielki Kanion w USA jest wielki, to chyba nie słyszeliście o Kanionie Colca. Położony w południowej części Peru, ok. 160 km od miasta wulkanów, Arequipy, jest dwa razy większy od amerykańskiego Wielkiego Kanionu. Wg danych zbieranych przez agencje turystyczne w Peru, jest to trzecie najchętniej odwiedzane miejsce w kraju. Jak najlepiej „zobaczyć” piękno kanionu? Oczywiście udając się na kilkudniowy trekking! Opcji do wyboru jest mnóstwo, od jednodniowych wycieczek przez trzydniowe eskapady z nocowaniem na campingach. W zależności od tego ile macie czasu, trzeba zarezerwować taką wycieczkę odpowiednio wcześniej. Jaka jest najlepsza pora na zwiedzanie Kanionu Colca? W tym regionie występują dwie pory roku, sucha i deszczowa. Więcej ludzi decyduje się na trekking podczas pory suchej, jest gorąco, ale wędrówki nie utrudnia deszcz. Drogi są przejezdne, a krajobraz ostry – świetna pora na robie zdjęć. Pora sucha trwa od maja do października. Mniej osób na szlakach spotkacie podczas pory deszczowej, między listopadem a kwietniem. Minusy zwiedzania to ryzyko wystąpienia dużych opadów. Pora deszczowa w tym regionie nie oznacza, że każdego dnia będzie padało. Decydując się na wycieczkę przed lub po sezonie, czyli w listopadzie lub kwietniu, mamy duże szanse na ładną pogodę, niższe ceny i niewielu ludzi na szlakach. Co wyróżnia Kanion Colca spośród innych miejsc w Peru? Nazywany często Królestwem Kondorów jest zamieszkały przez te majestatyczne ptaki. Kondory obserwuje się najlepiej o poranku, a na trasie kanionu wyznaczonych zostało kilka punktów obserwacyjnych. Prócz kondorów, w kanionie można spotkać sympatyczne alpaki, a jeśli chcecie zdjęcie z tymi zwierzętami na pewno będziecie mieć okazję je zrobić – wielu Peruwiańczyków oswaja alpaki, czego głównym celem jest pozyskiwanie wełny, ale przy okazji można też zarobić na turystach.

Pełne magii jezioro Titicaca
Legendarne jezioro Titicaca położone jest na granicy Boliwii i Peru, na paśmie górskim w Andach. Jest to najwyżej położone jezioro na świecie, po którym można żeglować. Jezioro ma powierzchnię 8300 km/kw, czym zajmuje pozycję także największego jeziora w Ameryce Południowej. Ok. 60% powierzchni należy do Peru, a 40% do Boliwii. Jezioro jest jednak wyjątkowe z innych względów. Titicaca to kraina przodków kultur przedhiszpańskich w regionie andyjskim: Quechuas, Aymaras, Uros, Pacajes i Puquinas. Do czasu podboju Inków, te grupy etniczne budowały tu prawdziwe królestwa rywalizując między sobą. Dzisiejsze Titicaca jest mocno związane z tradycją. Ludzie, którzy tu żyją, budują domy na sztucznych wyspach z trzciny, które często nazywane są „pływającymi domami”. Utrzymują się z rolnictwa (widać to szczególnie na obrzeżach miasta Puno), rybołówstwa i produkcji wełny. Wizyta w „pływającym domu” jest wielką turystyczną atrakcją, z której mieszkańcy zrobili biznes. Niestety, większość domków blisko Puno zostało stworzonych na potrzeby turystów, nie są zamieszkałe na stałe. Jeśli chcecie przeżyć prawdziwą przygodę i zobaczyć autentyczne plemienne domostwa, trzeba więcej czasu i uporu, by popłynąć wgłąb jeziora Titicaca. Bądźcie świadomi, że wasze zakwaterowanie będzie dalekie od norm europejskich – może się zdarzyć, że prąd jest wyłączany na noc, tak samo jak ciepła woda. Jeśli chodzi o wyżywienie, jest się zdanym na kreatywność gospodarzy, bo na pływających wyspach nie ma knajp i budek z jedzeniem. Dlaczego warto popłynąć dalej i zobaczyć autentyczne domostwa? Po pierwsze, dla wspaniałej przygody, po drugie dla rozgwieżdżonego nieba, a po trzecie, dla przeżyć duchowych i estetycznych. Nocy na jeziorze Titicaca na pewno długo nie zapomnicie, pomimo panujących tam podstawowych warunków. W końcu będziecie w Andach Wysokich!