single

Skarby Ekwadoru

Ekwador to jeden z najbardziej niedocenionych krajów w Ameryce Południowej! Kiedy większość turystów odbija do sąsiadów, zwiedzając Peru lub Brazylię, Ty masz szansę zobaczyć śliczne kolonialne centra miasteczek (jak z pocztówki), piaszczyste plaże, amazoński las deszczowy, zapierające dech w piersiach Andy i wioski Kichwa. Ekwador to kraj pełen niespodzianek i pięknych miejsc do odkrycia, a każdy, kto raz wybrał się tam w podróż, chce wrócić! Dla kogo są wakacje w Ekwadorze? Co trzeba wiedzieć o tym kraju? Zapraszamy do lektury!

Skąd się wziął Ekwador?
Warto poznać kilka historycznych faktów o Ekwadorze, by lepiej zrozumieć specyfikę tego miejsca. Po pierwsze, Republika Ekwadoru była jednym z trzech krajów, które powstały z upadku Gran Colombia w 1830 roku (pozostałe to Kolumbia i Wenezuela). Lata 1904-1942 przyniosły Ekwadorowi straty terytorialne w związku z konfliktami sąsiedzkimi, a największą dotychczasową wojną była wojna graniczna z Peru, której początek przypada na 1995 roku, a koniec na 1999, więc na czasy nie tak odległe! Wiele osób nadal uważa Ekwador za niebezpieczne miejsce jako kierunek turystyczny, ale to zupełnie niepotrzebne obawy. Kraje Ameryki Południowej różnią się od europejskich względem podejścia do życia, ale nie oznacza to, że są niebezpieczne.

Kiedy jest sezon na Ekwador?
Generalnie Ekwador jest kierunkiem całorocznym, chociaż posiada wiele stref klimatycznych, m.in. tropikalną (wzdłuż wybrzeża i w amazońskiej dżungli) czy umiarkowaną suchą (w górach). Sam kraj położony jest na równiku, co powoduje brak występowania wyraźnej zimy i lata. Z kolei podział pór roku to pora sucha i deszczowa. Od grudnia do czerwca trwa pora deszczowa, a od lipca do listopada – pora sucha. Polecamy wybrać się do Ekwadoru w czasie polskiej zimy, bo zmiana aury zawsze dobrze wróży podróżom.

Z czego znany jest Ekwador?
Po pierwsze, z kolonialnej architektury. Jak już wspomnieliśmy, w kraju można znaleźć imponujące konstrukcje, głównie kościołów, katedr i klasztorów. Dzisiaj często używane są jako plany zdjęciowe, do prywatnych sesji oraz większych produkcji. Niektóre z budowli pochodzą z XVI wieku. Które miasta odwiedzić, by znaleźć najpiękniejsze zabytki architektoniczne? Przede wszystkim Quito, w którym prócz kościołów są także muzea i galerie sztuki inspirowane czasami kolonialnymi (w Starym Mieście), Cuenca z pięknymi brukowanymi uliczkami i mostami, malownicze centrum kolonialne Loja, w którym można przejść się wiekowymi ulicami i podziwiać place miejskie i Laracunga, w której znajduje się siedem różnych kościołów z epoki kolonialnej w scenerii wulkanów Cotopaxi. Pozostając przy scenerii, Ekwador słynie z niewyobrażalnych widoków – górskich szczytów ukrytych we mgle, gęstej amazońskiej dżungli i rajskich wysp Galapagos. Polecamy wybrać się do Laguna Quilotoa, topazowego jeziora położonego w głębokim kraterze wulkanicznym, gdzie spotkacie dużo osób uprawiających trekking, do Parque Nacional Cotopaxi Climb, „parku wulkanów” albo nad wodospady San Rafael, najwyższe kaskady w Ekwadorze. Po trzecie, Ekwador jest krajem sportów ekstremalnych. Jeśli lubicie wyzwania, właśnie tutaj możecie m.in. jeździć rowerami po górach, zjeżdżać na linach w głąb amazońskiej dżungli, surfować albo latać na paralotni. EKwador to kraj dla osób kochających aktywne spędzanie czasu!

Wyspy Galapagos
Wyspy Galapagos są małym archipelagiem wysp należących do Ekwadoru. Położone są we wschodniej części Oceanu Spokojnego. Odległe i odizolowane wyspy leżą około 1000 km na zachód od kontynentu południowoamerykańskiego. Cały archipelag Galapagos składa się z 13 głównych wysp i 6 mniejszych wysepek, natomiast Park Narodowy Galapagos pokrywa około 97% powierzchni wysp. Mieszka tu garstka ludzi, w większości potomkowie rolników, którzy jako pierwsi osiedlili się tu na stałe na koniec XIX wieku. Wysypy Galapagos to prawdziwy raj. Podróż w to miejsce budzi wiele emocji i jest iście duchowym przeżyciem. Największą atrakcją jest Rezerwat Morski, na całym świecie znany jako dom dla niezliczonej ilości endemicznych i rodzimych organizmów morskich chronionych przed połowami przemysłowymi. Cała infrastruktura hotelowa i gastronomiczna na Galapagos budowana jest z ekologicznych materiałów, nie ma tu miejsca na plastik i odpady. Na pierwszym miejscu jest ochrona zwierząt i roślin.