single

Chińska kuchnia, zdrowa kuchnia.

Wymieniana jest wśród najstarszych kuchni Świata. Nic dziwnego. Jej historia liczy aż kilka tysięcy lat. Od samego początku uznawana za sztukę. Kuchnia chińska stanowi doskonały przykład tego, jak jedzenie można połączyć z filozofią. Chińczycy przywiązują ogromną wagę nie tylko do smaków, zapachów czy kolorów dań. Równie ważne jest dla nich miejsce oraz sposób podania potraw.

Kuchnia chińska na zdrowie!
Kuchnia chińska uważana jest za najzdrowszą na świecie. Według znawców tematu jest źródłem długowieczności Chińczyków. W znacznej mierze oparta jest na warzywach. Do przyrządzenia dań używa się bardzo małych ilości tłuszczu.

Według zaleceń chińskiej medycyny naturalnej, potrawy powinno się dostosowywać do panującej aury oraz stanu fizycznego danego człowieka. Chodzi zarówno o dobór składników, jak i sposób przygotowania dań. Według Chińczyków dla ludzkiego organizmu zdrowe jest jedynie to, co jest dostępne w dane strefie klimatycznej, w określonym sezonie. Dla przykładu. Polacy nie powinni zimą jeść zbyt dużych ilości warzyw hodowanych w warunkach szklarniowych np. ogórków. Jest to, bowiem jasny sygnał dla organizmu, aby zacząć wychładzanie. Warzywa te zawierają dużą ilość potasu o właściwościach wychładzających właśnie. Co się dzieje wówczas z naszym organizmem? Termoregulacja zaczyna źle funkcjonować, a organizm zamiast zatrzymywać potrzebne nam w zimie ciepło, wydziela je na zewnątrz. Efektem są liczne infekcje i przeziębienia.

Chińczycy dążą do tego, aby poznać dokładnie naturę danych składników odżywczych. Ich zdaniem poszczególne smaki można przyporządkować konkretnym narządom. Dostarczając organizmowi określonych produktów, można łatwo wpłynąć na lepszą pracę osłabionego organu. Według chińskiej medycyny naturalnej zielony ogórek poprawia funkcjonowanie wątroby oraz jelit, czerwony pomidor ma doskonały wpływ na serce i reguluje ciśnienie, natomiast biała cebula jest niezastąpiona przy schorzeniach płuc.

Pięć smaków i pięć przemian
Chińczycy dokonali wyodrębnienia w produktach spożywczych, także ziołach, pięciu smaków oraz natury yin i yang. Trzy smaki posiadają naturę wychładzającą (yin). Są to smaki słodki, kwaśny oraz pikantny. Natomiast słony i gorzki mają naturę ogrzewającą (yang). Podobny podział stosuje się odnośnie sposobu przygotowania potraw. Potrawy typu yin to głównie dnia gotowane na parze, które ochładzają organizm. Jedzenie typu Yang, czyli grillowane skutecznie ogrzewa organizm.

Chińczycy dbają także o to, aby potrawy były przygotowywane zgodnie z obiegiem zasady Pięciu Przemian (Pięciu Elementów, Pięciu Żywiołów). Powstanie tej teorii miało miejsce jeszcze w czasach starożytnych. Mieszkańcy Chin są przekonani, że cały wszechświat i natura stanowi połączenie pięciu elementów: drewna, ognia, wody, ziemi oraz metalu. Zasada ta dotyczy także człowieka. Elementowi drzewa przyporządkowane zostało wszystko to, co rośnie, elementowi ognia wszystko to, co związane jest z gorącem. To, co posiada właściwości nawilżające zaliczane jest do elementu wody. To, co grube, ciężkie i stanowiące podstawę do elementu ziemi. Natomiast element metalu tworzy to, co jest skoncentrowane, skupione w sobie.

Jak to ma się do kuchni? Otóż smak słodki i jego symbol, czyli ziemia przyporządkowany jest śledzionie. Smak słony – woda odpowiada za nerki. Smak gorzki, a więc ogień ma związek z sercem, kwaśny – drzewo z wątrobą. Natomiast smak ostry, czyli metal odpowiada płucom. Smaki te powinny być łączone w potrawach w sposób przemyślany i harmonijny, w odpowiedniej kolejności.