single

Tego nie wiesz na temat Meksyku

Meksyk to fascynujący kraj o niesamowitej kulturze, ciekawej historii oraz wyjątkowych mieszkańcach. Często bywa wybierany, jako cel turystycznych wojaży. Przed wyjazdem warto jednak go, choć odrobinę poznać. Przedstawiamy garść ciekawostek na temat „Kraju o stu twarzach”, jak często nazywany jest Meksyk.

Trochę geografii
Meksyk tak naprawdę to wcale nie Meksyk. Oficjalna nazwa tego kraju brzmi Meksykańskie Stany Zjednoczone. Meksyk jest przykładem kraju federacyjnego. Stany, które wchodzą w skład Unii są wolne i niezależne. Jest ich 37 i każdy posiada swój własny parlament lokalny. Kraj ten jest bardzo duży. Jego powierzchnia jest 6,3 razy większa od powierzchni Polski i wynosi prawie 2 mln km², co daje mu pod tym względem czternaste miejsce na świecie. Równie imponująca jest liczba mieszkańców Meksyku. Jest jedenastym krajem pod względem liczby mieszkańców, która oscyluje wokół 117 milionów. Warto wiedzieć, że spośród nich 10 tysięcy stanowią Polacy. Nasi rodacy zamieszkują głównie rejon Dystryktu Federalnego, czyli środkową część kraju i w porównaniu do ogólnej liczby mieszkańców stanowią nieliczną mniejszość. Najwyższy szczyt Meksyku to Orizaba, uśpiony stratowulkan liczący 5636 m n.p.m. Jest on trzecim najwyższym szczytem Ameryki Północnej.

Trochę o historii
Kiedy w 1776 roku ogłoszona została w Filadelfii Deklaracja Niepodległości nic nie zapowiadało, że to Stanu Zjednoczone będą dominować na kontynencie amerykańskim. Pod koniec XVIII wieku Meksyk znajdował się w o wiele korzystniejszej sytuacji. Jednak historia Meksyku sięga o wiele głębiej do starożytnych plemion Azteków i Majów. Z nimi związanych jest wiele fascynujących historii i faktów. Aztekowie np. co rok poświęcali bogom w ofiarach 1 % swojej ludności. Było to aż 250 tysięcy ludzi. Wróćmy jednak do historii bardziej współczesnej. Meksyk, jako jedyny kraj zaprotestował przeciw niemieckiej aneksji Austrii w 1938 roku. Meksyk może poszczycić się również najkrócej urzędującą głową państwa. W 1913 roku Pedro Lascuráin Paredes rządził zaledwie 45 minut, a następnie zrezygnował z pełnienia funkcji prezydenta. W 1956 roku w Meksyku zbudowano Torre Latinoamericana, liczący 44 piętra budynek, który miał przetrwać trzęsienie ziemi. Tak się rzeczywiście stało. Meksyk w 1985 roku nawiedziło największe trzęsienie ziemi. Torre Latinoamericana przetrwał bez szwanku.

Trochę o stolicy Meksyku
Stolicą Meksyku jest miasto o tej samej nazwie. To nie tylko jedno z największych, ale i najstarszych miast na świecie. Mexico City zostało założone przez Azteków i nosiło wówczas nazwę Tenochtitlan. Miasto Meksyk jest tak duże, że jego szczegółowa mapa ma ponad 200 stron. Najstarsza część Mexico City wzniesiona została na jeziorze zasypanym przez konkwistadorów. Nic dziwnego, że stąpając po gruncie w niektórych miejscach, ma się wrażenie, jakby chodziło się po bagnie. W momencie wystąpienia trzęsienia ziemi faktycznie trzęsie się ona jak galareta. Stolica kraju może pochwalić się największą na świecie flotą taksówkarską. Na ulicach miasta dzień w dzień kursuje około 100 tysięcy taksówek. Ostatnio w naszym kraju narzekamy na smog unoszący się nad polskimi miastami. Warto zdawać sobie sprawę, że to nic w porównaniu ze smogiem unoszącym się nad Mexico City, który uznawany jest za największy na świecie.