single

Japońskie przysmaki - czego warto spróbować?

Unikalna i zachwycająca, Japonia jest krajem pełnym ciekawych kontrastów. Tradycja splata się tu z ultranowoczesnością. W japońskiej kuchni ta tendencja jest bardzo wyraźnie widoczna. Kuchnia tego kraju jest bardzo pożywna, a dieta Japończyków oparta przede wszystkim na świeżych produktach sezonowych. Bez skosztowania, jakich dań nie można, zatem wyjechać z Japonii? Oto kilka propozycji:

Sushi
Jeżeli zapytalibyśmy kilka osób, co kojarzy się z Japonią najbardziej, zapewne większość odpowiedziałaby, że sushi. Najprościej mówiąc sushi to surowe ryby podawane na ryżu lekko przyprawionym octem. Potrawa ta posiada rozmaite smaki i formy. Mimo, że dla nas, Europejczyków bywa synonimem wykwintnego dania dla koneserów, ma bardzo skromne pochodzenie. Jak prawie wszystkie potrawy, które zawojowały cały świat, sushi było na początku prostym jedzeniem ulicznym.

Unagi
Unagi to węgorz rzeczny, grillowany na węglu drzewnym i zanurzony w słodkim sosie barbecie. Jest to przysmak przypominający starą Japonię, a większość restauracji specjalizujących się w przyrządzaniu węgorzy ma cudowny, tradycyjny klimat. Świeże, dzikie węgorze są w Japonii dostępne od maja do października. Będąc w Japonii w tym czasie grzechem byłoby nie spróbować unagi.

Tempura
Chrupiąca na zewnątrz i puszysta w środku tempura to wkład Japonii w listę dań smażonych na głębokim tłuszczu. Owoce morza i warzywa tradycyjnie smażone są w oleju sezamowym i podawane z niewielką ilością soli lub miseczką bulionu przyprawionego sosem sojowym i posypanego tartą rzodkiewką. Tempurę macza się w ciepłym bulionie. Miłośnicy owoców morza nie mogą przegapić ebi-ten, czyli tempury z krewetek.

Keiseki
To jedna z najprostszych, a zarazem najciekawszych japońskich przekąsek. Choć kaiseki to coś znacznie więcej. To swego rodzaju dzieło sztuki. Tradycja przygotowywania kaiseki pojawiła się przed wiekami, obok ceremonii parzenia herbaty, w Kioto. To właśnie Kioto pozostaje stolicą kaiseki. Czym jest to wyjątkowe danie? To po prostu różnorodne, sezonowe produkty ułożone misternie na osobnych naczyniach. Kaiseki zachwyca kolorami i mnogością składników. Można je nazwać japońskim szwedzkim stołem.

Soba
Soba, długi i cienki makaron gryczany, od dawna stanowi podstawę kuchni japońskiej, szczególnie w regionach górskich, gdzie twarda kiszona gryka jest lepsza od ryżu. Makaron jest podawany w gorącym sosie z dodatkiem sosu sojowego lub w temperaturze pokojowej na macie bambusowej z bulionem do zanurzania.

Okonomiyaki
Nazwę tego dania można przetłumaczyć dosłownie "z grilla, jak lubisz". Okonomiyaki to japoński fastfood w najlepszym wydaniu i wyraźne naruszenie typowego wyrafinowanego wizerunku japońskiego jedzenia. Pikantny naleśnik wypełnia się dowolną liczbą rozmaitych składników, zazwyczaj kapustą i wieprzowiną, a następnie posypuje płatkami ryb, suszonymi wodorostami i polewa majonezem oraz sosem z Worcester. Jest to również świetna zabawa. W większości restauracji, dania z grilla podgrzewane są na gorącej płycie wbudowanej w stół, wokół którego siedzą goście. Okonomiyaki przygotowywane jest na oczach klientów, zgodnie z ich sugestiami i zachciankami.

Tonkatsu
Tonkatsu to głęboko smażony kotlet wieprzowy, pochodzący z końca XIX wieku, kiedy Japonia otworzyła drzwi na zachodnie wpływy. Pochodzenie tej potrawy jest europejskie, ale składniki i dbałość o szczegóły iście japońska. Dobrze przygotowane Tonkatsu dosłownie rozpływa się w ustach. Podawane jest najczęściej z miską zupy oraz siekaną kapustą.