single

Wyprawa na wyspy Polinezji Francuskiej

Wyspy Polinezji Francuskiej to idealne miejsce na wymarzoną podróż poślubną, romantyczną podróż we dwoje lub odpoczynek w gronie bliskich osób. Polinezja Francuska oferuje wiele atrakcji odwiedzającym ją turystom i podróżnikom – zaczynając od zapierających dech w piersiach krajobrazach, przez nurkowanie w rafach koralowych, a kończąc na kosztowaniu świeżych owoców morza. Obszar kraju obejmuje aż pięć archipelagów oraz ponad 150 wysp Oceanu Spokojnego, z czego większość z nich jest bezludna i czeka na odkrycie. Przebywając na wyspach będziemy mieć okazję całkowitego oderwania się od pędzącego świata i zaszycia na jednej z piaszczystych plaż. Dlaczego warto wybrać się na urlop na wyspy Polinezji Francuskiej? Jakie są minusy takiej wycieczki? Dla kogo to miejsce będzie idealne? Co warto wiedzieć o wyspach Polinezji Francuskiej? Aby uzyskać odpowiedź na wszystkie postawione pytania, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

A jeżeli i Ty będziesz chciał zobaczyć Polinezję Francuską - zapraszamy do zapoznania się z doskonałą ofertą na Planetescape.pl!

Kilka faktów na temat Polinezji Francuskiej
Tak jak wiele wysp na Pacyfiku, wyspy Polinezji zostały odkryte około XVI wieku. Wcześniej prawdopodobnie część wysp było zamieszkiwanych przez imigrantów z krajów Ameryki Południowej, którzy przybyli tutaj w połowie I wieku n. e., później zasiedlając także tereny Hawajów, Wysp Cooka i Nowej Zelandii. Jak wiemy z historii świata, XVI wiek był wiekiem wielkich odkryć geograficznych (przynajmniej z perspektywy europejskiej), i w roku 1521 na wyspy przypłynął Ferdynand Magellan, a po nim ten obszar badał James Cook. Od tamtego czasu Francja zaopiekowała się Polonezją, a w 1843 ogłosiła zwierzchnictwo nad większością z wysp – np. wyspami Tahiti, Moorea, Markizami czy Wyspami Towarzysza. Kilka lat później uznała Polinezję za swoje terytorium zamorskie, tworząc tam swój parlament. Mieszkańcy wysp zaakceptowali referendum, a kilkadziesiąt lat później, bo w 1977 roku uzyskali wewnętrzną autonomię od Francji. Czy Francja dobrze sprawuję protektorat nad wyspami? Niestety, według oficjalnych doniesień, w XX wieku Francuzi przeprowadzali liczne próby atomowe na niektórych wyspach Polinezji Francuskiej, pomimo panującego prawa o strefie bezatomowej.

Kilka słów o ukształtowaniu geograficznym Polinezji Francuskiej
Być może do prób atomowych przekonało ich ukształtowanie geograficzne wysp – Polinezja leży w południowej części Pacyfiku i tak jak wspomnieliśmy, wyspy i wysepki należące do tej wspólnoty terytorialnej obejmują pięć archipelagów o łącznej powierzchni ponad 4100 kilometrów kwadratowych i linii brzegowej długiej na ponad 2500 kilometrów. Archipelagi Polinezji Francuskiej to: Wyspy Towarzysza, w tym największa z wysp Polinezji – Tahiti, Tuamotu, Tubai, Markizy i Wyspy Gambiera. Wiele z wysp otacza przepiękna rafa koralowa (bardzo dobrze utrzymana, w porównaniu do innych raf), a wokół niej rozwinęła się infrastruktura pod kątem turystyki – hotele, wypożyczalnie sprzętu do nurkowania, restauracje, dyskoteki). Większość plaż Polinezji jest biała i piaszczysta, a pogoda przez cały rok utrzymuje się na podobnym poziomie – w kraju panują dwie strefy klimatyczne, podrównikowa i zwrotnikowa. Ponad 1/3 powierzchni wysp pokrywają gęste lasy, które zamieszkiwane są przez unikalne gatunki zwierząt. Jest spokojnie i cicho, naprawdę można tu odpocząć.

Plusy i minusy wyprawy na Polinezję Francuską
Zacznijmy od minusów wycieczki na wyspy Polinezji, jakimi niewątpliwie są koszty takiej wyprawy. Bilety oscylują w granicach 10 tysięcy złotych w obie strony (dla jednej osoby), a noclegi i wyżywienie również nie należą do najtańszych. Oczywiście, znajdą się tacy, którzy odwiedzą te wyspy po znacznie niższych kosztach, np. zahaczając o nie przy okazji (np. loty z Karaibów lub Stanów Zjednoczonych są dużo tańsze), ale nastawiając się tylko na ten kierunek trzeba być przygotowanym na spory wydatek. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest kupienie takiej wycieczki w jednym z biur podróży, które dodatkowo zapewni także noclegi i ubezpieczenie.
Wysoką cenę zrekompensują nam bajeczne widoki oraz prawdziwy wypoczynek. Na wyspach Polinezji nie mieszka zbyt wiele ludzi (w porównaniu np. do wysp karaibskich) i ze względu na ceny, nie przyjeżdża tu tłum turystów. Co oznacza kameralną atmosferę i dużo więcej wolnej przestrzeni, niż to zwykle bywa w tak egzotycznych miejscach. Na plus przemawia także wspaniała kuchnia polinezyjska, w której mieszają się tradycje kreolskie i francuskie. Jak już wspomnieliśmy, zjemy tu pyszne dania z owocami morza w roli głównej, napijemy się dobrego rumu i fantazyjnych drinków. A jeśli zupełnie nie mamy ochoty na plażowanie, wybierzemy się na kilkudniowy trekking po dżunglach! Ciekawym doświadczeniem jest także przestudiowanie kultury mieszkańców Polinezji, która jest unikalna i fascynująca.