single

Dlaczego warto odwiedzić Bhutan?

Bhutan nie jest zwyczajnym miejscem. Jest to kraj pełen nowoczesności, a zarazem jedną nogą wciąż zakorzeniony mocno w przeszłości. Bhutan jest świadomy wad szybkiej modernizacji i postawił na stopniowy rozwój, nie tracąc przy tym swojej duszy. Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy, zachowanie i promocja kultury oraz tradycji, a także zachowanie i ochrona środowiska naturalnego to priorytety dla rządu tego kraju. Dzięki temu Bhutan ma zupełnie niepowtarzalną atmosferę, stanowiąc wizualną i duchową ucztę dla wszystkich odwiedzających. Wakacje tu mogą okazać się niezapomnianą przygodą. Przedstawiamy sześć powodów, dla których warto odwiedzić Bhutan:

Duchowa przystań
Buddyzm w Bhutanie nie jest jedynie religią. To sposób życia. Powodem, dla którego Bhutan jest tak spokojny, jest przede wszystkim fakt, że buddyzm jest głęboko zakorzeniony w mentalności społeczeństwa. Jeśli chcemy uciec od hałasu i chaosu, możemy wypróbować samotne medytacje w jednym z wielu ośrodków medytacyjnych Bhutanu.

Trekking górski
Szlaki Bhutanu poprowadzą nas przez trudne fizycznie trasy, w tym przełęcze wysokich gór i śnieg. Choć wyprawy w tych rejonach nie należą do najłatwiejszych, warto podjąć wszelki trud ze względu na dziewicze, naturalne piękno, którego możemy być świadkami. Niezwykle cennym doświadczeniem może być kontakt z lokalnymi społecznościami, bhutańskimi rolnikami i góralami. Bhutan ma jedne z najwyższych i najpiękniejszych szczytów na świecie. Mount Jhomolhari, Jitchu Drake to tylko jedne z wielu przykładów. Rząd zakazuje wspinaczek po tych szczytach, według legend są bowiem siedzibą bóstw i duchów.

Szczęście narodowe brutto
Szczęście narodowe brutto to filozofia rozwoju Bhutanu oparta na buddyjskich wartościach, które mierzą jakość życia w oparciu o duchowy i mentalny dobrobyt jego mieszkańców. Kraj ten nie odrzuca konwencjonalnej metody pomiaru rozwoju, czyli PKB, ale szczęście narodowe brutto traktowane jest tu bardzo poważnie. Jest alternatywną filozofią rozwoju. Wczasy w Bhutanie mogą zmienić nieco nasze postrzeganie zdobyczy cywilizacji i podejście do rozwoju ekonomicznego. Choć wielu uśmiecha się pod nosem słysząc o teorii szczęścia narodowego brutto, filozofia ta ma swój głęboki sens.

Dzongi, czyli forty Bhutanu
Dzongi były starożytnymi fortami, budowlami o charakterze obronnym. Dziś używane są, jako centra administracyjne. Dzongi reprezentują typową bhutańską architekturę z szeroką podstawą i zwężającym się szczytem. Są również bogato zdobione. Posiadają różne kolory i kształty. Co ciekawe, budowle te zostały stworzone bez użycia ani jednego gwoździa. Są obecnie celem wielu turystycznych wycieczek.

”Gorąca” kuchnia
Bhutan jest jedynym krajem na świecie, w którym chili nie jest używane, jako przyprawa, ale warzywo! Narodowym daniem jest "ema-datshi", czyli gulasz z chilli i sera podawany z ryżem. Żądni kulinarnych przygód turyści mogą próbować tej potrawy, ale na własne ryzyko!

Tshechu
Tshechu jest corocznym festiwalem religijnym w Bhutanie. Jest prowadzony we wszystkich dzongach i głównych klasztorach. Tshechu obejmuje spotkania towarzyskie, podczas których ludzie z bliska i z daleka gromadzą się, by zobaczyć niezwykłe tańce z maskami i rekwizytami. To ogromna szansa na poznanie fascynującej kultury Bhutanu. Na wakacje do tego kraju warto wybrać się w trakcie trwania festiwalu.

Bhutan Cię zainteresował? Sprawdź ofertę wspaniałego wyjazdu pod tym linkiem ->  http://planetescape.pl/kraj/bhutan-2/