single

Podróżowanie po Mauritiusie

Marzą ci się wczasy na Mauritiusie? Dowiedz się, jak spełnić to marzenie! W dobie tanich biletów i łatwości w zdobywaniu potrzebnych dokumentów i informacji, świat stoi przed nami otworem. Czym kusi nas Mauritius? Rajskimi krajobrazami – pełnymi pięknych i czystych plaż, które otaczają rafy koralowe, szeroką ofertą dla turystów – surfowaniem, nurkowaniem, pływaniem łodziami między wysepkami, wspaniałymi hotelami… to wszystko i więcej może stać się twoją niezapomnianą przygodą. Co powinieneś wiedzieć o Mauritiusie? Jak się tam dostać? O czym należy pamiętać? Koniecznie przeczytaj artykuł poniżej.

Gdzie leży Mauritius?
Mauritius to wyspiarski kraj, na którego składa się kilka wysp – największa o powierzchni 1865 kilometrów kwadratowych nosi tę samą nazwę. Wyspy te leżą na Oceanie Indyjskim i wschodzą w skład Archipelagu Maskarenów. Druga pod względem wielkości wysp ma zaledwie 109 kilometrów kwadratowych! Można więc śmiało przypuszczać, że zdecydowana większość populacji zamieszkuje Mauritius Island, tam także przybywa najwięcej turystów. Najbliżsi sąsiedzi tego kraju to Madagaskar i Reunion (od Madagaskaru dzieli go 900 kilometrów). Długość linii brzegowej Mauritiusu to 177 kilometrów pięknych plaż i zatok. Warto dodać, że wyspy są pochodzenia wulkanicznego, więc charakteryzują się górzystym i wyżynnym terenem. Najwyższym szczytem na wyspach jest Piton de la Petite Riviere Noire wznoszący się na wysokość 828 m n.p.m, spokojnie można się tam udać na trekking. Jeśli chodzi o klimat – zwrotnikowy wilgotny, który cechuje się częstym występowaniem cyklonów i trąb powietrznych. Pada tu obficie, jednak fauna i flora z powodu ekspansji człowieka przedstawia się raczej ubogo. Najbardziej wyróżniającym zwierzęciem na wyspach są flamingi.

http://planetescape.pl/kraj/mauritius/

Historia Mauritiusu
Podobnie jak sąsiadujące wyspy, Mauritius odkryli Arabowie, którzy przybyli na bezludne wyspy w X wieku w celu wytyczania szlaku handlowego. Jednak szybko porzucili ten pomysł ze względu na niezbyt sprzyjającą lokalizację i ubogie sąsiedztwo. Kolejna próba zasiedlenia Mauritiusu przypada na XVI wiek i dobę odkryć geograficznych, a konkretniej Holendrów. Szybko jednak zastąpili ich Francuzi, którzy rezydowali na południowo-wschodniej stornie wysp, w zatoce znanej dzisiaj jako Grand Port. Francuzi zostali tu ponad sto lat i rozkręcili życie na wyspie. W XIX wieku odbili im Mauritius Brytyjczycy, którzy nadali też nazwę Mauritius. Brytyjczycy znieśli niewolnictwo i sprowadzili na wyspy ludność z Indii, którzy mieli wspomóc pracę na polach uprawnych trzciny cukrowej. Mauritius zyskał niepodległość w 1968 roku w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Obecnie panuje tu stabilny ustrój demokratyczny i stabilna sytuacja gospodarcza. Mauritius uchodzi za jedno z bogatszych państw Afrykańskich.

Jakich dokumentów potrzebujemy, by się dostać do tego kraju?
Jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej nie potrzebna nam wiza, by przebywać na terenie Mauritiusu przez 180 dni w celach turystycznych. Musimy okazać za to ważny na co najmniej sześć miesięcy paszport oraz bilet powrotny (do jakiegokolwiek innego kraju). Czasem zdarza się, że urzędnik imigracyjny poprosi o potwierdzoną rezerwację hotelu lub adres, pod którym zamierzamy zostać. Może też zapytać o wykazanie wystarczających środków finansowych na cały pobyt, czyli ok. 100 dolarów amerykańskich na jeden dzień. Poza tym przyda nam się międzynarodowe prawo jazdy, aktualna książeczka szczepień i przede wszystkim, wykupione ubezpieczenie podróżne. Takie ubezpieczenia nie są drogie, a mogą nas uchronić przed o wiele większymi kosztami. O czym jeszcze musimy pamiętać na Mauritiusie? Istnieje kilka przepisów celnych, których trzeba przestrzegać. Niektóre z nich mogą wydawać nam się dziwne – z wyspy nie wolno wywozić żadnych koralowców ani muszli. Są też surowe przepisy dotyczące wwożenia alkoholu i wyrobów tytoniowych na wyspę – jeśli masz zamiar przyjechać z takimi prezentami, wcześniej sprawdź, jak wiele możesz ich ze sobą zabrać.

Garść innych przydatnych informacji
Warto wiedzieć, że językiem urzędowym na Mauritiusie jest angielski, jednak większość mieszkańców posługuje się językiem kreolskim, który jest uproszczonym francuskim. To oczywista pozostałość po latach kolonizacji przez Francję, podobnie jak zamiłowanie do słodkich śniadań i owoców morza. Nie ma się jednak czym martwić na zapas, Mauritius żyje głównie z turystów, więc bez problemu dogadasz się tu w języku angielskim (i francuskim także). Walutą obowiązującą na Mauritiusie jest rupia maurytyjska. 10 rupli to ok. jedna złotówka. Płaci się zwykle gotówką, ale istnieje możliwość wypłacenia pieniędzy z bankomatów, które znajdziemy przy supermarketach i np. na lotnisku. Dobra wiadomość jest taka, że ceny są zbliżone do cen w Polsce, więc można zjeść duży i dobry obiad i za 12 złotych i za 30 złotych. Na wyspy do wymiany możemy zabrać dolary amerykańskie lub euro, nie ma z tym większych problemów.