single

Podróż do Malezji

Kraje Azji Południowo-Wschodniej są obecnie topowym kierunkiem wśród turystów z Europy czy Ameryk. Wśród nich Malezja to prawdziwa perełka, wzbudza też największe zainteresowanie. Malezja gwałtownie się rozwija od kilku lat, a światowe koncerny zakładają tu oddziały, o których mówi się coraz głośniej. Stolica Kuala Lumpur słynie z różnorodności, bajecznie drogich dzielnic, ekskluzywnych sklepów, a dzikie Borneo – które również jest częścią tego państwa – zaprasza na niezapomnianą przygodę. Powodów, by udać się do Malezji jest znacznie więcej. Co chcielibyście wiedzieć o tym kraju? Dlaczego warto tu zajrzeć? Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, koniecznie przeczytaj artykuł poniżej.

Planetescape.pl

Trochę liczb i obserwacji o Malezji
Szacuje się, że Malezję zamieszkuje ok. 28 milionów ludzi, w większości Muzułmanów, o radykalizującym się podejściu do religii. Nie zapomnijmy jednak, że mówimy o Azji, w której największe światowe religie i wierzenia działają według lokalnych zasad. To fascynująca specyfika Dalekiego Wschodu, obserwować oblicze znanych nam po drugiej stronie świata kultur. Obszar kraju mierzy około 329 847 kilometrów kwadratowych, a terytorium największej wyspy na świecie, Borneo, w 25% należy do Malezyjczyków. Stolica Kuala Lumpur uchodzi za jedną z najbardziej nowoczesnych stolic na świecie, a kojarzy się z obrazkiem dwóch pnących się do nieba i świecących wież, Petronas Towers. Mieszka w niej ok. 1,5 miliona ludzi, którzy rasowo to istną mieszankę kulturową – malajsko-indyjsko-chińską, a poza nimi w Malezji spotkamy praktycznie każdą narodowość, o jakiej pomyślimy. Warto podkreślić, że do ludności tego kraju dochodzą grupy etniczne pierwotnie zamieszkujące dzikie dżungle oraz potomkowie europejskich kolonizatorów, którzy w XVIII i początkach XIX wieku masowo zasiedlali Azję Południowo-Wschodnią. Jak powszechnie wiadomo, w dziewiczych dżunglach Borneo w dalszym ciągu zamieszkują plemiona, do których nigdy nie dotarła cywilizacja ani biały człowiek. Być może tego rodzaju różnorodność powoduje, że Malezja jest absolutnie wyjątkowym krajem na mapie naszego Świata.

W jakim języku mówią mieszkańcy Malezji?
W związku z powyższym odpowiedzmy na pytanie o język. Oficjalnym językiem jest język malajski, aczkolwiek wszyscy Malajowie potrafią świetnie mówić po angielsku. Jeśli zagłębić się w historię tego kraju dowiemy się, że był on niegdyś pod kontrolą Wielkiej Brytanii – jak wiele innych państw w Azji Południowo-Wschodniej. W związku z tym powstała nawet swoista odmiana malezyjskiego, do której wkradło się sporo elementów angielskiego, tzw. manglisch. Dzięki temu Malezja staje się krajem przyjaznym dla obcokrajowców – podróżowanie po niej jest bardzo komfortowe, bo angielskie napisy na znakach, menu czy możliwość zarezerwowania pokoju w hotelu to standard. Ze statystyk wynika, że 80% malezyjskich firm używa języka angielskiego jako głównego podczas prowadzenia biznesowych transakcji. Dlatego nie obawiaj się, że nie zostaniesz zrozumiany, jeśli zgubisz drogę albo będziesz potrzebował pomocy. Oczywiście, początkowo malajski akcent może tworzyć barierę trudną do zrozumienia, ale po kilku dniach na pewno nie będzie sprawiał ci problemów.

Co powinieneś wiedzieć, jak się zachować
Azja jest fascynująca, a my jako ludzie zachodu często zaliczamy wpadki nie mając pojęcia o podstawowych zasadach zachowania się. Istnieje jeden zwyczaj, który niezmiennie dziwi Europejczyków, a jest to zdejmowanie butów praktycznie zawsze, kiedy nie znajdujemy się na ulicy – szeroko pojętym świecie zewnętrznym. Malezyjczycy zdejmują buty w pracy, a nawet w sklepie, w domu i w świątyniach. Jeśli więc zostaniesz zaproszony przez Malezyjczyka do domu, pamiętaj o tym, żeby zaraz po wejściu ściągnąć buty i ułożyć je w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Nie będzie to trudne, bo od razu zauważysz, gdzie leżą pozostałe buty. Nie ważne jak brudna będzie podłoga, czy masz dziurawe skarpetki lub przejawiasz niechęć do takich akcji, ściągnięcie butów to oznaka szacunku do gospodarza. A szacunek to w Azji Południowo-Wschodniej rzecz święta.

Społeczeństwo, które jest uzależnione od Internetu
Jaka będzie nasza pierwsza obserwacja społeczeństwa w Malezji? Ludzie, którzy nie rozstają się ze swoimi telefonami, tabletami i komputerami, ludzie, którzy cały czas podłączeni są do sieci. Według statystyk aż 88% Malezyjczyków posiada konta w serwisach społecznościowych i w ten sposób utrzymuje relacje i umawia się na spotkania. Nie ma nic dziwnego w tym, że po kilku chwilach znajomości dodają się do znajomych – tworzą tym samym sieć kontaktów. Czasem wręcz łatwiej porozumieć się z kimś poprzez internetowy czat, niż twarzą w twarz. Nie ważne, jak bardzo ten obrazek nie byłby smutny, zastanówmy się, jaką tendencję społeczną widzimy na naszym własnym podwórku. Malezyjczycy bardzo dbają o swój wizerunek w Internecie i są ostrożni w publikowaniu zdjęć lub treści, które mogłyby im zaszkodzić.