img

Wakacje na Mauritusie: Mauritus w pigułce

Planujesz spędzić swój urlop w ciekawym i ciepłym miejscu? Mamy dzisiaj dla ciebie wspaniałą propozycję wakacji na Mauritiusie? Co warto wiedzieć o tym kraju? Dlaczego tam jechać? Co wiedzieć, zanim rozpocznie się wakacje? Przeczytacie poniższy artykuł uważnie!

Mauritius – informacje podstawowe
Republika Mauritiusu jest jednym z państw wyspiarskich położonych na Oceanie Indyjskim, 900 kilometrów od popularnego Madagaskaru. Mauritius to część archipelagu Maskarenów i słynie z tego, że przez cały rok trwa tam piękna pogoda. Uważa się, że wyspę odkryli Arabowie około X wieku, a kilkaset lat później, podobnie jak wiele innych terenów na wschodzie – skolonizowali Holendrzy, których wygonili Francuzi, potem Portugalczycy, by ostatecznie to Wielka Brytania przejęła władzę. Nie trudno zauważyć, że to egzotyczne miejsce ma za sobą krwawą historię, ciężkie bitwy i walkę o przetrwanie kultury. Udając się na wycieczkę na Mauritius możemy się spodziewać swoistej mieszanki kulturowej, w której złączyły się elementy świata wschodniego z tym lepiej nam znanym, europejskim. Trzeba mieć świadomość, że na tej wyspie aż do początków XIX wieku w najlepsze trwało niewolnictwo, a kiedy je zniesiono – nastąpiła fala migracji ludności z Indii. W 1968 roku Mauritius uzyskał niepodległość i od tamtego czasu kraj stara się stanąć na nogi i funkcjonować niezależnie, co na pewno nie należy do łatwych zadań po setkach lat znajdowania się pod władzą innych państw. Co możemy znaleźć na Mauritiusie?

Afryka do odkrycia - geografia Mauritiusu
Afryka w świadomości wielu Europejczyków to kontynent, na który podróżuje się w celach misji charytatywnych albo na luksusowe wakacje do Egiptu czy Maroka. Tymczasem cały kontynent składa się z kilkudziesięciu różnorodnych państw, które niejednokrotnie zaskoczą nas nowoczesnymi rozwiązaniami albo poziomem życie. Oczywiście, to wciąż państwa, które należą do grupy „rozwijających się” i borykają się z różnego rodzaju problemami, dlatego warto zobaczyć, jak to wszystko wygląda od środka – na pewno będzie to wyjątkowe doświadczenie. Jak już wspomnieliśmy, Mauritius to kraj wyspiarski, składający się z kilku wysp (największa z nich nazywa się właśnie Mauritius), i liczy się, że jego linia brzegowa wynosi ok. 177 kilometrów. Wyspy Mauritiusu są pochodzenia wulkanicznego, więc trzeba liczyć się z ukształtowaniem wyżynnym i górzystym, chociaż najwyższy szczyt ma 828 m n.p.m. (Piton de la Petite Riviere Noire). Już tutaj zauważymy, że Francuzi wyraźnie zostawili po sobie trwały ślad – w postaci nazewnictwa. Na wyspach Mauritiusu występuje klimat zwrotnikowy wilgotny, co powoduje częste cyklony, a to z kolei wiąże się z dużą ilością wody, kiepskim stanem dróg oraz bujną fauną i florą. Wielbiciele egzotycznych zwierząt na pewno zakochają się w tutejszych gatunkach zwierząt, bo na Mauritiusie bardzo często spotkamy gekony, żółwie i flamingi!

Fascynująca kultura
Jeśli dotychczasowe informacje nie przekonały was do wakacji na Mauritiusie, kilka informacji o kulturze może zachęci do zmiany zdania. Jak już wspomnieliśmy, z racji bogatej historii kolonizacyjnej, a potem migracyjnej, na Mauritiusie spotkamy prawdziwą mieszankę kulturową. Żyje tu obok siebie pięć głównych grup etnicznych: indo-mauryjska, kreolska, sino-mauryjska, franko-mauryjska oraz imigranci z Afryki Południowej. Dominują potomkowie z korzeniami w Indiach, ale nie możemy zapominać także o rdzennych mieszkańcach. Na Mauritiusie nie ma jednej głównej religii, z racji wielu grup etnicznych – najwięcej jest tu wyznawców hinduizmu, a zaraz potem islamu, katolicyzmu oraz religii plemiennych.

Zobacz również