single

Podróżowanie po Namibii

Wyprawa do Namibii może okazać się podróżą twojego życia! Ten kraj zaskoczy cię pod wieloma względami i pochłonie tak, że na pewno będziesz chciał tu wrócić. Zawsze najtrudniej jest zrobić pierwszy krok – kupić bilety lotnicze lub zarezerwować wycieczkę. Dziś opowiemy ci, co należy wiedzieć przed wyprawą i jak się do niej przygotować. A Namibia kusi wieloma atrakcjami: opuszczonymi kopalniami diamentów w Luderitz, kolonialnymi miastami Swakopmund, największymi wydmami świata Sossusvlei czy wioskami lokalnych plemion takich jak Himba i Herero. Poza tym na zwiedzanie czekają ogromne parki narodowe z hipnotyzującymi krajobrazami, również tymi pustynnymi, w końcu Namib to najstarsza pustynia na świecie. Jeśli zastanawiasz się nad podróżą w te rejony, koniecznie przeczytaj artykuł poniżej.

Jeżeli interesują Cię podróż w te rejony świata, koniecznie sprawdź ofertę Planetescape.pl!

Ukształtowanie geograficzne Namibii
Namibia to państwo leżące w Afryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Sąsiaduje z Angolą, Bostwaną, RPA i Zambią. Powierzchnię tego kraju można podzielić na czerty główne regiony – wspomnianą już powyżej pustynię Namib z równinami na wybrzeżu, płaskowyż w centralnej części, piaski Kalahari i gęsto zarośnięte obszary Kavango i Caprivi. Najwyższy szczyt w Namibii to Königstein o wysokości 2606 m n.p.m. należący do masywu górskiego Brandberg. Namibię zamieszkuje około 2,5 miliona ludności. Jej stolicą jest Windhuk, który obsługuje wszystkie loty międzynarodowe.

Kilka faktów z historii Namibii
Namibia posiada fascynującą historię. Od początku nowej ery tereny obecnej Namibii zamieszkiwały plemiona Buszmenów, a potem Hotentotów, którzy zdominowali całe terytorium do tego stopnia, że dopiero kilkanaście wieków później przybyły tu ludy Bantu (skłócone wewnętrznie). Dało to początek wielu krwawym walkom plemiennym. U schyłku XV wieku na Czarny Ląd dotarli podróżnicy z Europy, najpierw Portugalczycy, a po nich Holendrzy. O Namibię walczyły między sobą też Brytyjczycy i Niemcy w drugiej połowie XIX wieku. Dlaczego wszyscy chcieli mieć władzę nad terenami Namibii? Wspomnieliśmy już na początku, że w grę wchodziły cenne surowce naturalne, takie jak diamenty. Złoża diamentów odkryto w 1908 roku, co sprowadziło jeszcze więcej gości do Namibii, nie tylko z Europy, bo w trakcie I wojny światowej kraj okupował Związek Południowej Afryki, wyganiając z tych terenów ostatecznie Niemców. Namibia miała też bogatą i krwawą historię w XX wieku, ostatecznie skończyło się (póki co) na porozumieniu z RPA odnośnie do granicy oraz demokratycznego ustroju. Nie trzeba dodawać, że na terenach Namibii nadal nie ustabilizowała się sytuacja polityczna.

Czy Namibia zatem jest bezpieczna?
Wbrew temu, co może nam się wydawać po przeczytaniu poprzedniego akapitu, Namibia uchodzi za kraj bezpieczny do podróżowania, pomimo tego, że cieszy się złą sławą. Mówi się, że większe zagrożenie dla podróżnika stanowią dzikie zwierzęta i natura, niż miejscowa ludność. Według statystyk to jedno z najniebezpieczniejszych państw w Afryce – ale bądźmy szczerzy, kradzieże mogą zdarzyć się w każdym innym miejscu na świecie. Przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie nosić ze sobą cennych rzeczy i dużej ilości gotówki. Namibijczycy dbają o turystów, ponieważ przynoszą im oni coraz większe dochody, więc będą starali się ich chronić, co działa dla nas na plus. Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja lokalnych plemion, które nadal prowadzą między sobą walki.

Na co trzeba uważać?
Na komary i muszki! To właśnie te insekty są odpowiedzialne za roznoszenie najwięcej chorób tropikalnych, dlatego warto zabrać ze sobą coś przeciwko ukąszeniom a na dodatek kupić na miejscu coś lokalnego. Zabierz z Polski także sprawdzoną maść po ugryzieniu komara, która zmniejszy obrzęk. Aby obniżyć ryzyko zarażenia się tropikalną chorobą ubieraj długie rękawy i długie spodnie, pomimo upałów. W nocy śpij pod moskitierą. Prócz insektów często do pomieszczeń zakradają się jadowite węże, pająki i skorpiony. Dlatego pamiętaj o wykupieniu ubezpieczeniu podróżnego, które może się świetnie sprawdzić podczas takich wakacji. W stolicy kraju opieka medyczna jest dobra, gorzej przedstawia się sprawa w miasteczkach i wioskach, więc trzeba bacznie obserwować sytuację i trzymać rękę na pulsie.

Jak poruszać się po Namibii?
Aby używać samochodu w tym kraju nie potrzebujemy międzynarodowego prawa jazdy, chociaż oczywiście posiadanie takiego dokumentu zawsze jest dobre. W Namibii obowiązuje ruch lewostronny (pozostałość po Brytyjczykach), a drogi są wręcz w fatalnym stanie. Dlatego jeśli zdecydujemy się na wynajem samochodu, weźmy jeepa. Nie poleca się jeździć nocą, ponieważ możemy spotkać się z niebezpieczną dziką zwierzyną – o czym już wspominaliśmy powyżej. Jeśli chodzi o transport publiczny, niestety nie jest najlepiej rozwinięty. Praktycznie rozkłady jazdy nie istnieją, bo znają je tylko lokalny mieszkańcy, busy jeżdżą nieregularnie i są przepełnione pasażerami i ich bagażami.