single

Kuchnia azjatycka. Kulinarna mieszanka.

Kuchnia azjatycka cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. To jedna z najbardziej charakterystycznych kuchni świata. Jest swoistą mieszanką kuchni poszczególnych krajów azjatyckich. Najbardziej znane kuchnie azjatyckie to kuchnia chińska, japońska, tajska i wietnamska. Wszystkie niezwykle zróżnicowane i każda jedyna w swoim rodzaju.

Kuchnia chińska
Kuchnia chińska należy z pewnością do najbardziej popularnych kuchni orientalnych. Większość potraw chińskich bazuje na ryżu, albo zawiera ryż, jako jeden ze składników. Z reguły dania chińskie wykonywane są przy użyciu woka, czyli specjalnej patelni służącej do smażenia w ruchu i szybkiego przyrządzania potraw na ogniu. Chińczycy opanowali do perfekcji sztukę łączenia pięciu smaków: słodkiego, kwaśnego, słonego, gorzkiego i ostrego. Głęboko wierzą, że każda potrawa powinna te pięć smaków zawierać. To od umiejętnego ich połączenia oraz właściwych proporcji zależy wpływ danej potrawy na funkcjonowanie narządów i układów wewnętrznych w ciele człowieka. Jak widać, w Chinach jedzenie urasta do rangi filozofii. To z Chin pochodzą takie kulinarne wynalazki, jak sos sojowy czy tofu.

Kuchnia japońska
Kuchnia japońska to przede wszystkim ogromne bogactwo ryb, owoców morza oraz wodorostów. Pierwsze skojarzenie z tą, bardzo popularną kuchnią azjatycką to sushi. Ta niezwykła potrawa posiadająca niesłychanie wiele rodzajów, składa się z zaprawionego ryżu oraz dodatków, najczęściej ryby i warzyw, ale również grzybów czy owoców morza. Kolejne skojarzenie z kuchnia japońską to wasabi, czyli tzw. chrzan japoński, należący z pewnością do najostrzejszych przypraw świata. Kuchnię japońską z powodzeniem można nazwać kuchnią mistyków. Jedną z podstawowych zasad przyrządzania i podawania potraw jest ta, że smaki nie powinny się ze sobą mieszać. Stąd potrawy podaje się na stół w malutkich porcjach o oddzielnych miseczkach.

Kuchnia tajska
W Tajlandii królują sałatki. Jednak dla przeciętnego Europejczyka stanowią fascynującą mieszankę składników, które na pozór zupełnie do siebie nie pasują. Wyobraźmy sobie sałatkę z cienko pokrojonej, surowej wołowiny z kiełkami bambusa, płatkami róży, tamaryndem i sałatą. Z pewnością daleko jej do naszej swojskiej sałatki jarzynowej. Bardzo popularne są również tajskie pasty, których bazą jest starty korzeń kolendry, z czosnkiem oraz chili. Wśród specjałów tajskiej kuchni znajdują się: ryż pod każdą możliwą postacią, również makaronu ryżowego, owoce morza, pędy bambusa oraz pasty curry.

Kuchnia wietnamska
Kuchnia wietnamska jest być może mniej popularna, niż inne kuchnie orientalne, ale równie niezwykła. Mówiąc o kuchni wietnamskiej trudno nie wymienić sosu rybnego, pho (rodzaju rosołu z makaronem ryżowym) oraz krewetek w ryżowych plackach. Wietnamska kuchnia nie mogłaby istnieć bez trawy cytrynowej i liści cytryny. Wietnamczycy, jako przyprawy często używają cukru. Słodko-kwaśne potrawy obecne są w każdym wietnamskim domu.W Europie najbardziej popularną potrawą wietnamską są oczywiście sajgonki, czyli nemy. W papierek ryżowy, który jest jadalny zawija się rozmaite farsze, a następnie smaży. Do przyrządzania nemów używa się farszów mięsnych, warzywnych, krewetkowych i mieszanych w rozmaitych kombinacjach.