single

Najważniejsze informacje przez wyjazdem na Filipiny

Planujesz spędzić swój urlop na Filipinach? Czy jest to twoja pierwsza podróż do kraju Dalekiego Wschodu? Zapewne masz wiele pytań i wątpliwości. Dzisiaj przygotowaliśmy dla ciebie informacje praktyczne o Republice Filipin.

Dlaczego w ogóle warto jechać? Dla kogo są Filipiny?
Ten wyspiarski kraj to oferuje wiele atrakcji i posiada niewątpliwie jedne z piękniejszych wysp na Ziemi. Filipiny są znane przede wszystkim z atrakcji przyrodniczych – wciąż spotkamy tutaj dziewicze i nieodkryte przez człowieka dżungle, pełne tajemniczych zakątków, ukrytych jezior i jaskiń oraz dzikich zwierząt. Dodatkowo, Filipiny stwarzają idealne warunki dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Filipińczycy jako naród uchodzą za niezwykle gościnnych i życzliwych ludzi, pomocnych i lubiących podróżników z dalekich krajów. Jeśli więc jesteś osobą, która kocha otaczać się pięknymi widokami i obcować z prawdziwą przyrodą, Filipiny są właśnie dla ciebie.

Kiedy jechać na Filipiny?
Generalnie rzecz ujmując, na Filipiny można się udać przez cały rok, ale są miesiące, w których warunki podróżowania będą bardziej komfortowe. Od stycznia do marca, kiedy rozpoczyna się pora sucha i opady należą do rzadkości, temperatura waha się pomiędzy 27 a 33 stopniami Celsjusza. Biorąc pod uwagę, że na te miesiące przypada w Polsce środek zimy, to jedna z najlepszych opcji urlopu na Filipinach. W środku pory suchej, czyli do maja, temperatury rosną do naprawdę wysoko, a wilgotność powietrza sprawia, że czujemy się jak w saunie. Okres pomiędzy czerwcem i październikiem to dla Filipin pora deszczowa oraz sezon tajfunów. Nie ma się jednak czym zrażać, ponieważ ogólnie jest bardzo przyjemnie. Pomiędzy listopadem i grudniem wypada kolejny świetny czas na podróż na Filipiny – czyli przełom pory deszczowej i pory suchej. Natomiast z logistycznego punktu widzenia najtańsze bilety na Filipiny kupimy właśnie pomiędzy styczniem a marcem, czyli wg większości biur podróży, poza głównym sezonem turystycznym.

Szczepienia
Czyli kwestia, którą zwykle się martwimy. Dobra wiadomość jest taka, że na Filipinach nie występuje zagrożenie malarią, więc tym razem nie musimy robić nic w tym kierunku. Jakie szczepionki jednak warto mieć aktualne? Do podstawowego zestawu, który jest potrzebny do podróżowania w większość krajów na świecie, zalicza się: podstawowe choroby zakaźne, czyli błonica, tężec i różyczka. Następnie dur brzuszny oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Jeśli mamy zamiar udać się w odludne miejsca, warto pomyśleć o zaszczepieniu się przeciwko wściekliźnie. Do krajów azjatyckich można też zaszczepić się na japońskie zapalenie mózgu, które w większości przypadków przebiega bezobjawowo, ale zdarzają się przypadki śmiertelne. Przed wizytą w jakimkolwiek kraju najlepiej poprosić o obszerną konsultację zaufanego lekarza.

Noclegi
Zazwyczaj lecąc na Filipiny lądujemy w Manili, czyli stolicy. Nie ma tam większych problemów z zarezerwowaniem noclegu. Jeśli masz w planie podróżować po wyspach, zarezerwuj noclegi na pierwsze kilka dni, a później zobaczysz w jakim tempie będzie odbywać się wycieczka. Na Filipinach bardzo dobrze sprawdzają się ogólnoświatowe systemy rezerwacji, np. Booking czy Airbnb. Zawsze można też zapytać lokalnych, gdzie polecają spędzić noc. Dodatkowo, bardzo popularną formą noclegów jest camping. Wiele resortów oferuje możliwość spędzenia nocy w namiocie i później np. odpłatnego skorzystania z toalety i prysznica.

Dokumenty
Obywatele Polski mają obowiązek posiadania filipińskiej wizy. Dostajemy ją odpłatnie na lotnisku na okres 30 dni. Pamiętajmy, że jest to wiza wyłącznie turystyczna. Potrzebujemy do tego paszportu ważnego na m. in. sześć miesięcy oraz okazania biletu powrotnego. Na Filipinach obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy (polskie zabierz do wglądu). Poza tym warto zrobić skan wszystkich naszych dokumentów (np. całego paszportu, a nie tylko strony ze zdjęciem) i wysłać sobie na maila. W razie jakiejkolwiek nieprzyjemnej sytuacji nie pozostaniemy w obcym kraju anonimowi.

Denga 
Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś tego słowa, przeczytaj ten akapit uważnie. Na Filipinach występuje zagrożenie zarażenia się dengą, czyli gorączki. Jest to choroba wirusowa przenoszona przez komary, a pierwsze objawy podobne są do grypy. Istnieją cztery typy dengi, w tym jeden z nich wywołuje gorączkę krwotoczną – na szczęście występuje najrzadziej. Do innych objawów dengi zalicza się: wysypkę (na różnych częściach ciała), katar, nieustający ból głowy, bóle stawów i mięśni. To tropikalna choroba, która w Europie leczona jest bardzo nieudolnie. Podstawową rzeczą, jaką powinniśmy robić, to codzienne badanie krwi i mierzenia poziomu trombocytów oraz spożywanie ekstremalnych ilości witaminy C oraz nawet kilku litrów wody dziennie.