single

Gruzińskie wakacje

Gruzja to fantastyczna propozycja na wyjazd wakacyjny dla osób, które poszukują nieustającej przygody, pięknych krajobrazów, przyjaźnie nastawionych ludzi oraz wielu nieprzewidzianych wydarzeń, które dodatkowo będą podsycać wyjątkowość urlopu. Poniżej kilka niezbędnych zagadnień, które zachęcą potencjalnego czytelnika do odwiedzenia tego coraz bardziej popularnego kierunku wśród naszych rodaków. 

Położenie

Gruzja wraz z Armenią, Azerbejdżanem oraz kawałkiem Rosji wchodzi częściowo wchodzi w skład Kaukazu. Kraj jest położony w pasie 1000km pomiędzy Morzem Czarnym, a Morzem Kaspijskim. Geograficznie Gruzja znajduje się w Azji, jednak wiele osób może ją uznawać za krainę europejską. 

Kiedy jechać do Gruzji?

Gruzja znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzują łagodniejsze zimy niż te w Polsce, temperatura w Tibilisi nie spada poniżej zera. Oczywiście dużo bardziej surowa zima, będzie w obszarze wysokogórskim-dzieki temu może to być pomysł na krótki wypad narciarski.  Gruzja to kraj bardzo zróżnicowany krajobrazowo, mający bardzo duże bogactwo przyrodnicze, dzięki temu nie ma konkretnie określonego okresu, w którym warto rozważyć wyjazd. Najwięcej turystów przyjeżdża do Gruzji od maja do końca września. Dlatego jeśli chcecie uniknąć upałów oraz większej liczby odwiedzających ten kraj, pomyślcie o wyjeździe w październiku albo kwietniu. 

Co warto zobaczyć?

Nawet tygodniowy pobyt w Gruzji, nie będzie gwarancją, że uda nam się zwiedzić największe atrakcje tego kraju. Poniżej warto zapoznać się z kilkoma miejscami wartymi zwiedzenia podczas wakacyjnego pobytu.  Stolica Gruzji-Tbilisi: Tbilisi z powodzeniem można uznać za jedną z najbardziej atrakcyjnych stolic świata. Miasto charakteryzuje mieszanka wielu wpływów kulturowych oraz architektonicznych, które są widoczne na każdym kroku. Do tego jest to bardzo nowoczesne i postępowe miejsce, gdzie odczuwalna jest pozytywna energia przekazywana przez ich mieszkańców. Mnogość barów i dobrych restauracji oraz jeden z największych klubów z muzyką elektroniczną, zapewni szereg rozrywek dla odwiedzających w każdym wieku. Dawid Garedża – zespół klasztorny znajdujący się na stepie przy granicy Azerbejdżańskiej. Pierwszy klasztor został tu założony w VI wieku przez syryjskich mnichów. Przez wieki rozbudowywał się, a w czasach średniowiecza osiągnął największą świetność. Odwiedzając to miejsce będziecie zachwyceni jego położeniem wśród dzikich stepów. Dodatkowo przepełnione jest dziwnym do wytłumaczenia mistycyzmem.  Kachetia –  jest to region, znany z produkcji najlepszego gruzińskiego wina. Polecamy odwiedzić to miejsce przynajmniej na dwa dni. Pierwszy warto wygospodarować na wizytę w mieście miłości, czyli Signagi. Będąc tu możecie przez chwilę odnieść wrażenie, że przyjechaliście do uroczej toskańskiej wioski. Charakterystyczna zwarta zabudowa z kamienia oraz widok na piękną równinę, to świetne okoliczności do romantycznych spacerów we dwoje.  Kolejnego dnia, warto wybrać się na wycieczkę do jednej z licznych okolicznych winnic, gdzie będziecie mieć okazję zasmakować pysznego wina oraz poznać proces produkcji.  Gruzińska droga wojenna – uznawana jest za najpiękniejszą, a w przeszłości również za najbardziej niebezpieczną drogę samochodową w Gruzji. Ze względu na swoje położenie, które w sposób naturalny tworzyło drogę przez góry, już w starożytności biegł tu starożytny szlak komunikacyjny. W XIX wieku powstała tu droga, wykorzystywana głównie przez rosyjskie wojska. Stąd też dzisiejsza nazwa – Gruzińska droga wojenna, która łączy Tbilisi z rosyjskim Władykałkazem. Razem liczy sobie 200 km. Stefancminda i klasztor Sameba – jadąc gruzińską drogą wojenną dojedziemy do miejscowości Stefancminda, która sama w sobie nie ma może zbyt wiele ciekawego do zaoferowania. Stanowi jednak punkt startowy dla bardziej zaprawionych w wędrówach górskich-którzy chcą zdobyć jeden z wyższych szczytów Kaukazu-Kazbeg. Osobom niezainteresowanym kilkudniową wycieczką górską, polecamy odwiedzić klasztor świętej trójcy, który jest jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek Gruzji. 

Ciekawostki o Gruzji

Gruzja produkuje wino od co najmniej 8000 lat i jest uważana za miejsce narodzin tego napoju. Produkcja wina była przypadkowa. Sok winogronowy przelano do płytkiego dołu i zakopano pod ziemią, zamieniając go w wino. Mówiony gruziński jest jak żaden inny język. Zawiera rzadkie dźwięki, których wielu odwiedzających mogło nigdy wcześniej nie słyszeć. Na przykład niektóre spółgłoski są wymawiane z tylnej części gardła. Gruzini nazywają swój kraj Sakartvelo. Pochodzenie nazwy kraju w języku angielskim jest niejasne.

Polecane hotele

Shota Hotel – jest to obiekt znajdujący się w świetnej lokalizacji. Łatwo dostać się z niego do wszystkich atrakcji jakie oferuje stolica Gruzji. Dodatkowo ma butikowy charakter i bardzo stylowe wnętrze. Radisson –hotel zlokalizowany w Kachetii, piękne położenie wśród okolicznych winnic. Bardzo wysoki pięciogwiazdkowy standard. Podsumowując wyjazd do Gruzji to propozycja dla ludzi aktywnych, kochających przygodę, a także dobre jedzenie oraz długie biesiadowanie z lampką wina w ręku.