single

Kuchnia indyjska – raj dla smakoszy

Sztuka kulinarna Indii jest bez wątpienia niezwykle zróżnicowana, bogata w smaki i aromaty, a wręcz uzależniająca. Kuchnia indyjska to termin niezwykle szeroki, bo Indie to ogromny, zróżnicowany geograficznie kraj, konglomerat narodowości, grup etnicznych, a przez to mozaika religijna i kulturowa. I taka też jest kuchnia Indii, a w zasadzie różne tradycje kulinarne istniejące obecnie na jej terenie. Na ukształtowanie się konkretnych regionalnych kuchni wpływ miały przede wszystkim klimat, dostępność produktów, a także wierzenia oraz lokalne przyzwyczajenia. Jaka jest zatem kuchnia Indii?? Różnorodna!

Charakterystyka kuchni indyjskiej

Specyfika kuchni zależy od regionu w jakim powstała, bo determinuje ją przede wszystkim klimat, który ma bezpośredni wpływ na uprawy konkretnych roślin oraz hodowlę zwierząt. Ogromny wpływ na sztukę kulinarną ma także religia. I tak, na północy, gdzie przyzwyczajenia żywieniowe kształtowali mongolscy władcy wyznający islam, praktycznie nie podaje się wieprzowiny, a niektóre potrawy przypominają bliskowschodnie dania. Kuchnia ta obfituje w mięsa, a przyprawy stosuje się z umiarem, stąd potrawy są łagodniejsze niż w innych rejonach kraju. Co więcej, na urodzajnych glebach północy rośnie pszenica, co sprawia, że głównym dodatkiem do dań są chlebki, podobne do polskich podpłomyków, a zwane chapati. Na południu zaś, gdzie dominuje hinduizm, wskutek zakazu spożywania wołowiny, a także ze względów finansowych, rozwinęła się kuchnia wegetariańska. Opiera się ona na roślinach strączkowych, które dostarczają duże ilości białka i witamin. Dodatkiem do potraw jest głównie ryż lub naleśniki ryżowe. Kuchnia bengalska, a zatem wschodnia oferuje natomiast duży wybór dań rybnych, co wynika z położenia Bengalu nad morzem. Natomiast kuchnia bombajska to miks smaków i aromatów, bo sam Bombaj jako miasto portowe to kosmopolityczna mieszanka, gdzie dostrzec można rozmaite wpływy kształtujące jego kulinarne oblicze. Każda różna, wszystkie smaczne – tak jednym zdaniem można opisać różne kuchnie na terenie Indii.

W krainie intensywnych smaków - przyprawy

Przyprawami kuchnia indyjska stoi! Niezależnie od regionu, wszystkie potrawy są bardzo dobrze przyprawione, a ich aromatyczna woń związana jest także ze sposobem dodawania przypraw w odpowiedniej kolejności. Najbardziej znanym dodatkiem do potraw jest zapewne curry, czyli mieszanka zawierająca między innymi kolendrę, kmin, czosnek, imbir, kozieradkę oraz kurkumę, która to nadaje daniom charakterystyczny, intensywnie żółty kolor. W kuchni indyjskiej nie może też zabraknąć papryczek chilii - suszonych lub świeżych, a także różnych rodzajów pieprzu. Prawie nieznana w Polsce asefetyda o aromacie podobnym do cebuli, to składnik wielu mieszanek przypraw, czyli masal indyjskich. Używana w regionach, w których ze względów religijnych nie spożywa się czosnku i cebuli, podkreśla smak potraw i nadaje im subtelny aromat szczypiorku. Lubianą przyprawą jest także gorczyca sarepska, której ostry smak i specyficzny zapach dają się łatwo rozpoznać już na

progu indyjskiej restauracji. Inne popularne przyprawy to bez wątpienia cynamon, goździki oraz anyż, które w Polsce kojarzą się raczej z deserami, a w Indiach używane są głownie do mięs.

Potrawy

Potraw kuchni indyjskiej nie sposób zliczyć, zresztą każdy kucharz i każda kucharka ma własną wersję dania serwowanego lokalnie, co nieraz wprawia w konsternację smakoszy próbujących to samo danie w różnych miejscach. Tym niemniej bez problemu wyliczyć można najbardziej popularne przysmaki, które znane są nie tylko w samych Indiach, ale dzięki licznej diasporze – na całym świecie. Symbolem sztuki kulinarnej Indii zapewne jest piec w kształcie kotła opalany węglem drzewnym o nazwie tandoori. To w nim właśnie przyrządza się wiele potraw, w tym niewielkie placki zwane naan. Jednym z najbardziej charakterystycznych dań kuchni indyjskiej są dale, czyli sycące zupy, a raczej sosy z soczewicy, grochu bądź innych warzyw strączkowych. Dal jest podstawą każdego posiłku, a jego przygotowanie nie jest trudne. Popularne są też pierogi samosa, czyli smażone trójkąty z ciasta wypełnione wegetariańskim lub mięsnym nadzieniem, ostro przyprawione i podawane z sosem, które są bestsellerem kuchni ulicznej. Podobnie zresztą jak pakora, czyli warzywa smażone w cieście z besanu (mąka z ciecierzycy). Wielbiciele mięs także nie powinni narzekać - takie rarytasy, jak kurczak w sosie tikka masala czy keralan pandi, czyli wieprzowina w kokosowym sosie curry to tylko jedne z wielu propozycje podania mięsiwa.

Kuchnia indyjska to bez wątpienia raj dla smakoszy. Pociągająca niezwykłą kompozycją smaków i aromatów, zróżnicowana jak sami mieszkańcy Indii i niezwykle bogata nie pozostawi nikogo obojętnym. Znana na całym świecie, stała się marką samą w sobie i silnym magnesem na turystów, którzy w Indiach poszukują kulinarnych rozkoszy.