single

Smaki Indii

Indie, drugie co do wielkości na Ziemi państwo pod względem zaludnienia, wspaniała kultura i tradycje, tak odmienne od tych znanych nam z Europy. Zapewne jest wiele powodów ku temu, by podróżować do tego kraju – zaczynając od poznania ludzi, przez zwiedzanie historycznych miejsc, wniknięcie w niepowtarzalny klimat, aż do spróbowania specjałów indyjskiej kuchni. To właśnie jej poświęcimy dziś dłuższą chwilę, ponieważ kuchnia indyjska należy do jednej z najbardziej popularnych na świecie, tuż obok chińskiej czy włoskiej. Kiedy słyszymy o potrawach z kuchni indyjskiej, na myśl od razu przychodzą nam niesamowite i aromatyczne mieszanki przypraw, mnogość barw i smaków na talerzu, oraz … indyjskie gospodynie. Czym charakteryzuje się kuchnia indyjska? Jakie przepisy sprawdzają się także na naszych polskich stołach?

Tam, gdzie spotyka się wiele kultur
Kuchnia indyjska składa się z mieszaniny różnych tradycji i smaków, ponieważ od setek lat czerpie z wielu różnorodnych kultur azjatyckich, w tym z zwyczajów wielkich religii takich jak hinduizm, buddyzm, islam czy chrześcijaństwa. Warto wiedzieć, że kraje Dalekiego Wschodu od zawsze przenikały się kulturowo i wzajemnie na siebie wpływy, a działo się tak nie tylko z powodów sąsiedztwa, ale głównie politycznych – toczonych między sobą wojen oraz migracji ludzi. W kuchni indyjskiej, oprócz części „wschodniej” możemy znaleźć także pierwiastki zachodnie, a w szczególności z dawnego Imperium Brytyjskiego, które przez kilka wieków kolonizowało Półwysep Dekan. Również dzięki temu dzisiaj w Europie całkiem dobrze znamy i lubimy kuchnię indyjską, a niektóre jej specjały goszczą w naszych domach od tak dawna, że nawet nie mamy świadomości, że pochodzą właśnie stamtąd. Kto nie lubi zupy z soczewicy, samosy czy kofty?

Gdy jedzenie jest rytuałem
Żyjąc w Europie lub na Zachodzie możemy mieć wrażenie, że spożywanie posiłków służy nam przede wszystkim jako wlanie paliwa do naszego organizmu, by jakoś funkcjonować przez cały dzień wypełniony pracą, stresem i obowiązkami. Dawno zapomnieliśmy już, co to znaczy jedzenie w odświętnej atmosferze. Tymczasem w Indiach każdy posiłek traktuje się z należytym szacunkiem, a gotowanie jest rytuałem, nie ważne, jak przedstawia się sytuacja materialna rodziny. Posiłki stanowią ważną część dnia i są celebrowane, zwykle je się obfite śniadanie, syty obiad i lekką (aczkolwiek ciepłą) kolację. Na stole w typowej indyjskiej rodzinie zwykle lądują potrawy tradycyjne, czyli dużo kasz (np. kus kus, manna), ryżu, soczewicy, grochu, a do tego dodatki warzywne i mięsne w pysznie skomponowanych sosach. Ciekawostką jest fakt, że wiele z domostw posiada indywidualnie skomponowane mieszanki przypraw, które należą do tradycji rodziny – zwane masali. Używa się jej doprawiając niemal każdą potrawę, co ma także wymiarnie tylko smakowy, ale i symboliczny.

Królestwo smaków
Szafran, kumin, chili, pieprz, imbir i kardamon – to najpopularniejsze indyjskie przyprawy. Właśnie po nie przybywa tutaj wielu turystów. Spacer po pachnących i kolorowych targach należy do bardzo przyjemnych doświadczeń. Jeśli chodzi o targi, to będąc w Indiach koniecznie trzeba spróbować jedzenia ulicznego, tzw. straganowego. Ale uwaga, lepiej zrobić to dopiero po kilku dniach swojej wycieczki, ponieważ nigdy nie wiemy, jak na nową florę bakteryjną i smaki zareaguje nasz żołądek. W końcu nie jesteśmy przyzwyczajeni do wielu różnych mieszanek przypraw, więc lepiej na początku być przygotowanym na różne scenariusze. Warto dodać, że w Indiach jest sporo wegetarian i vegan.