single

Historia burrito

Buritto prawdopodobnie kojarzy się większości z nas jako danie, które jest typowe dla ostrej meksykańskiej kuchni. Historia tego smakowitego dania jest jednak dużo bardziej skomplikowana, niż moglibyśmy przypuszczać. Dzisiaj opowiemy o tym, skąd wzięło się burrito oraz jak je zrobić. 

Kuchnia Tex-Mex
Tex-Mex to popularny skrót do kuchni teksasko-meksykańskiej, niegdyś oznaczający skrót XIX wiecznej linii kolejowej Texas Mexican Railway. Kuchnia ta powstała poprzez połączenie kuchni meksykańskiej oraz amerykańskiej, zwłaszcza jeśli chodzi o sposoby gotowania w południowych stanach Ameryki Północnej, które były zamieszkiwane głównie przez Teksańczyków. Nietrudno się domyślić, że poprzez bliskie sąsiedztwo Meksyku i Teksasu te dwie kultury bardzo szybko zaczęły się przenikać i mieszać, co szybko doprowadziło do powstania oryginalnych potraw. Czym charakteryzuje się kuchnia teksasko-meksykańska? Chodzi głównie o sposób obrabiania mięsa, tj. przygotowuje się je na grillu (a Ameryce funkcjonujące głównie jako barbecue, które różni się od polskiego rozumienia mięsa z grilla). Chodzi tu bardziej o wędzenie mięsa w bardzo wysokiej temperaturze, w kuchni Tex-Mex, wyłącznie mięsa wołowego, a w USA również wieprzowiny. Takie steki można uwędzić na wiele różnych sposobów, od całkowicie surowego i krwistego, do wręcz spalonego. Nie zdziwcie się, jeśli w jakiejś restauracji kelner zapyta was, jakie mięso preferujecie najbardziej. Oprócz mięsa, podstawowymi daniami kuchni teksasko-meksykańskiej jest np. chili con carne, steki w panierce, tacosy, nachosy czy nasz główny dzisiejszy cel, czyli - buritto! Warto wiedzieć, że dopiero od kilkudziesięciu lat kuchnia Tex-Mex uchodzi za "prawowitą" kuchnię, ponieważ jeszcze w na przełomie XIX i XX wieku była traktowana jako amerykańska kuchnia, która usilnie chce udawać znakomitą kuchnię meksykańską.

Skąd się wzięło burrito?
Buritto ma swoje korzenie w okresie rewolucji meksykańskiej, która przypadała na lata 1910-1921. Zaczęło się oczywiście od pewnego Meksykanina, Juana Mendeza, który w stanie Chihuahua sprzedawał na ulicy tacos. Jako swojego środka transportu używał osiołka. Miał jednak problem, ponieważ poprzez przemieszczanie się i długie godziny stania na ulicy, jedzenie bardzo szybko traciło swoją temperaturę. Rozwiązał to w ten sposób, że zaczął swoje tacos zawijać w pszenną domowej roboty tortillę - i odniósł tym samym sukces! Wieść o nim bardzo szybko rozniosła się po okolicy, a wkrótce i po całym Meksyku i jego mały straganik zaczął cieszyć się ogromną popularnością. Słowo 'burrito' oznacza tyle co osiołek, więc kiedy ludzie pytali się, gdzie mogą dostać 'jedzenie z Burrito', przyjęło się, że chodzi im tak naprawdę o duże tacos zawijane w tortille. Mendeza szybko też dorobił się swoich naśladowców, a burrito stało się tradycyjną potrawą w mieście, w którym zaczął je sprzedawać. Dzisiaj, w Ciudad Juarez (które znajduję się na północy meksykańskiego stanu Chihuahua), burrito można kupić dosłownie w każdej restauracji, barze i w ulicznej budce.

Czym się różni typowe amerykańskie burrito od tego meksykańskiego? 
Chodzi oczywiście o używane składniki. Meksykańskie burrito należą raczej do tych małych i cienkich oraz wypełnionych jedynie jednym lub dwoma dodatkowymi składnikami. Czyli mamy pszenną tortillę, mięsny stek plus ziemniaki, fasolę, ser (różne rodzaje do wyboru) oraz opcjonalnie barbacoa lub smażona fasola. Można też spotkać buritto w odmianie Chile Colorado - czyli nie aż tak ostre, jak zwyczajne burrito albo salsa verde, czyli bardzo, bardzo ostre. Zapytacie, kiedy w Meksyku je się burrito? Tutaj nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ tę potrawę można jeść praktycznie przez cały dzień, zarówno na śniadanie, lunch, jak i kolację. Z ciekawostek warto jeszcze wiedzieć, że pomimo tego, że burrito kojarzy nam się głównie z Meksykiem, to poza jego północną częścią nie cieszy się popularnością prawie wcale. Oczywiście, przez turystów zaczęto otwierać budki czy restauracje z burrito, ale ta potrawa nie należy do ulubionych wśród mieszkańców południowego Meksyku. Podobną potrawę możecie dostać pod nazwą tacos albo burritas.
Jeśli chodzi o amerykańskie burrito, to różni się przede wszystkim... wielkością. Oraz, oczywiście, zawartością. Wiadomo, do kuchni amerykańskiej typowe jest ładowanie do potraw wszystkiego i w dużych ilościach, łącznie z różnego rodzaju sosami i serem. W Ameryce zjemy też burrito z dodatkiem łaciatej lub białej fasoli (bo w Meksyku króluje głównie czerwona). Popularne też jest burrito w odmianie enchilady, które charakteryzuje się użyciem sosu z czerwonego chili, co jest typowe właśnie do tego dania. W całej Ameryce znajdziemy również wiele innych odmian burrito, pozostaje więc wytrwale szukać coraz to ciekawszych.