single

Smaki kuchni indonezyjskiej

Indonezja to nie tylko kraj, w którym powylegujecie się na pięknych plażach, wejdziecie na majestatyczne wulkany, odkryjecie bogactwo równikowej dżungli i wreszcie zobaczycie na własne oczy słynną wyspę Bali. Wakacje w Indonezji to także znakomita okazja, by spróbować tutejszej kuchni. A jest czego: naliczono tutaj blisko 5300 tradycyjnych przepisów – nawet najbardziej wybredny smakosz powinien wśród nich znaleźć coś dla siebie. Co ciekawe, Holendrzy – kolonizatorzy dzisiejszych terenów Indonezji, zafascynowani indonezyjskimi przepisami, przywieźli je ze sobą do Holandii, gdzie do dzisiaj w większych miastach można znaleźć wiele indonezyjskich restauracji. W dodatku jedzenie w Indonezji wcale nie musi być drogie – rozpowszechnione tutaj uliczne stoiska oferują posiłki, które są nie tylko smaczne, ale także tanie. Jakie smaki królują w indonezyjskich przepisach? Czym najczęściej przyprawia się dania? Jakie są najpopularniejsze potrawy? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytajcie poniższy artykuł!

Charakterystyka kuchni indonezyjskiej

Podstawą indonezyjskiej kuchni jest gotowany ryż, warzywa, mięso lub ryby, spożywane wbrew skojarzeniom wcale nie za pomocą pałeczek, ale łyżki (trzymanej w prawej ręce) i widelca (w lewej), służącego do nakładania jedzenia na łyżkę. Na indonezyjskie przepisy kulinarne, oprócz miejscowych tradycji, miało wpływ także wiele innych kultur: chińska, indyjska, bliskowschodnia, a nawet hiszpańska i portugalska. Indonezyjskie przepisy nieco różnią się w zależności od regionu, podobnie jak i inne składniki tutejszej kultury. Trudno zresztą się dziwić – kraj składa się z ponad 17 000 wysp, z czego około 6000 jest zamieszkanych. Indonezyjczycy gustują w ostrych, pikantnych smakach potraw, do przygotowania których używają bardzo wielu przypraw. Część Indonezyjczyków spożywa niewielkie porcje różnych dań w ciągu dnia, jednak – zwłaszcza w centralnej i zachodniej części kraju – główny posiłek (makan siang) podaje się około południa.

Najpopularniejsze indonezyjskie potrawy

Nie sposób oczywiście wymienić wszystkich, dlatego skupimy się tylko na najważniejszych indonezyjskich przepisach oraz ich najczęściej występujących wariacjach. Nasi goreng, czyli po indonezyjsku „smażony ryż”, składa się z podgotowanego, a następnie usmażonego krótko na dużym ogniu ryżu, z kawałkami mięsa (lub suszonej, solonej ryby) i warzyw. Satay to grillowane mięso w formie szaszłyku, podawane z sosami (najczęściej zmieszanym sosem sojowym oraz orzechowym). Rendang składa się z dużych kawałków wołowiny, duszonych w mleku kokosowym do czasu, gdy wyparuje, a mięso stanie się kruche i uzyska ciemnobrązowy kolor. Soto to zupa gotowana na mięsie (drobiu lub wołowinie), z dodatkiem warzyw, często żółtej barwy, której nadaje dodana do tej potrawy kurkuma. Najpopularniejsza indonezyjska sałatka to gado-gado, w której znajdziemy podgotowane warzywa, jajka na twardo, ugotowane do miękkości ziemniaki, smażone tofu oraz tempeh (masę ze sfermentowanych ziaren soi).

Jakich przypraw używają Indonezyjczycy?

Kuchnia indonezyjska słynie z rempah, czyli przypraw. Moluki – grupa wysp we wschodniej Indonezji, zwana także Wyspami Korzennymi – już w średniowieczu znane były na świecie z produkcji przypraw. To właśnie z terenów dzisiejszej Indonezji pochodzą, używane do tej pory, gałka muszkatołowa czy goździki. Inne popularne w Indonezji przyprawy to m.in. pieprz, kurkuma, trawa cytrynowa, kolendra, cynamon, goździki. Bumbu to często używana, występująca w większości przepisów, mieszanka różnych indonezyjskich przypraw – np. kurkumy, imbiru, gałki muszkatołowej czy pieprzu, pokruszone na niewielkie cząstki (tradycyjnie przy użyciu kamienia), przygotowywana w różnych proporcjach i wariantach. Kolejną charakterystyczną mieszanką indonezyjskich przypraw jest wywodzący się stąd sambal – składający się głównie z papryczek chilli, z dodatkiem np. pasty krewetkowej czy czosnku, ostry sos lub pasta. Pochodzący z Chin sos sojowy w indonezyjskiej wersji jest słodki (z dodatkiem cukru palmowego) i często służy jako marynata. Niezwykle popularnym składnikiem indonezyjskich przepisów jest także sos orzechowy (bumbu kacang) dodawany m.in. do satay czy gado-gado.