single

Rajskie plaże na Sumatrze

Sumatra, szósta co do wielkości wysp świata i jedna z większych wysp Indonezji. Porośnięta przez bujny las tropikalny, w którym zamieszkują zagrożone wyginięciem orangutany, nosorożce, tygrysy czy słonie. Sumatra to także długa i górzysta wyspa, na której znajduje się kilka wciąż aktywnych wulkanów. Etymologicznie nazwa oznacza „Wyspa Złota”, ponieważ setki lat temu odkryto tutaj złoża złota, co doprowadziło do wielu konfliktów zbrojnych i wojen domowych. Dzisiaj na Sumatrę przyjeżdża się głównie po to, by chłonąć widok ostatnich dziewiczych dżungli na świecie oraz podziwiać rajski krajobraz. Poza tym, wśród wytrawnych podróżników wyspa cieszy się o wiele większym uznaniem, niż np. popularne Bali. Zapraszamy Was do odkrycia Sumatry razem z nami!

Największe miasta Sumatry – Medan i Palembang
Medan często nazywa się sumatrzańską metropolią z racji tego, że zamieszkuje tu najwięcej ludzi, jest świetnie przystosowane turystycznie i jest jednym z najważniejszych punktów światowej żeglugi. Medan pełni funkcję miasta handlowego, tutaj też znajduje się międzynarodowe lotnisko i ogromny port Belawan wybudowany w 1890 roku. Jeśli będziecie podróżować na Sumatrę, najpewniej wylądujecie właśnie w Medan, więc warto zatrzymać się tu na dwa dni i rozejrzeć się po lokalnych atrakcjach. A jest co zwiedzać – bo miasto często porównuje się do… Paryża! Rzeczywiście, w Medan co krok napotkamy na historyczne zabudowania z epoki kolonialnej (po Holendrach, Portugalczykach i Francuzach), które zgodnie funkcjonują z nowoczesną architekturą. Miasto bardzo szybko się rozwija, głównie dzięki handlowi – kiedyś handlowano przede wszystkim tytoniem. Jeśli chodzi o geografię, miasto położone jest w północnej części Sumatry, nad brzegiem rzeki Delhi i Barbura, w niedalekim sąsiedztwie Cieśniny Malakkejskiej. Panuje tu tropikalny klimat, a najpopularniejszą dzielnicą jest właśnie Balawan, gdzie spokojnie można się udać na plażę i poopalać. Natomiast po przeciwnej stronie Sumatry, na południu, leży miasto Palembang, które znane jest bardziej jako miasto kultury i sportu. To właśnie tutaj organizowano Igrzyska Azji Południowo-Wschodniej i Igrzyska Azjatyckie (2018). Co ciekawe, Palembang jest prawie pozbawione turystów z Zachodu, a przybywają tu głównie Indonezyjczycy i Malezyjczycy. Warto więc przybyć do tego miasta i poznać autentyczną Indonezję – ponoć właśnie w Palemang jest najlepsza kuchnia na Sumatrze. Niedaleko od miasta można dostać się na wyspę Kemaro, na której znajdują się historyczne chińskie zabudowania (np. świątynia Hok Tjiang Rio czy Pagoda Wyspa Kemaro). Odbywają się tu chińskie festiwale i święta. Poza tym Palemang jest miastem portowym, znanym z połowów rekordowych ilości krewetek.

Sumatryjskie plaże
Zakładamy jednak, że nie zamierzacie całego pobytu na Sumatrze spędzać na wędrówkach pomiędzy wielkimi miastami. Z tego też względu przejdziemy do odkrywania najpiękniejszych plaż na tej wyspie. Pierwszą z nich są plaże należące do Parku Narodowego Siberut, które słyną z pięknie zachowanych raf koralowych. Archipelag Siberut geograficznie został odseparowany od Sumatry, z tego też względu rozwinęła się tu specyficzna fauna i flora – np. w dżunglach Siberut żyją aż cztery gatunki małpy, których nie sposób spotkać w żadnym innym miejscu na Ziemi. Plaże w tym parku narodowym przyciągają nie tylko miłośników nurkowania, ale także surferów i windsurferów. Charakteryzują się miękkim piaskiem, który oblewają ciepłe błękitne wody, a krajobrazy są iście pocztówkowe. Poza tym warto udać się w głąb dżungli i odwiedzić jedną z wiosek ludu Mentawai, indonezyjskiego plemienia, do którego nie dotarła jeszcze cywilizacja. Członkowie Mentawai zachowali swoje tradycje sprzed setek lat i w dalszym ciągu posługują się prymitywnymi narzędziami, mieszkając w głębokich lasach tropikalnych. Turystów fascynuje ludowy strój Mentawai i ich filozofia życia. Poza archipelagiem Sibeut, wokół Sumatry znajdziemy mnóstwo mniejszych i ciekawych tropikalnych wysp, np. Pulau Nias czy Banyak, na których nie ma tak wielu turystów i w spokoju możemy cieszyć się pięknymi krajobrazami i otaczającą nas dziką naturą. Polecamy przybyć tutaj podczas pory suchej, czyli od października do kwietnia – wizja wyrwania się od polskiej jesieni i zimy na pewno będzie kusząca. Ciekawym miejscem na mapie Sumatry jest także jezioro Toba, największe jezioro wulkaniczne na Ziemi. Jezioro Toba ma aż 100 km długości i aż 30 km szerokości, a otacza je malowniczy krajobraz: wodospady, klify i pola ryżowe.