single

Safari na Sri Lance

Sri Lanka zdobywa serca podróżujących Europejczyków, a jak wynika z rankingów ulubionych destynacji podróżniczych – pnie się w górę. Jeszcze kilkanaście lat temu przybywali tu tylko wytrawni podróżnicy, dzisiaj na zwiedzanie kraju dawnego Cejlonu decyduje się coraz więcej mniej doświadczonych w wojażach osób. Jaki jest sekret Sri Lanki? Czy to wspaniała przyroda, parki narodowe i rajskie wyspy? A może chodzi o Lankijczków, którzy nie traktują turystów jak pomysłu na biznes, ale jak serdecznych gości? Powodów zapewne jest o wiele więcej, a my podejrzewamy, że może chodzić o dostępność Sri Lanki – realne jest bowiem zwiedzenie większej części wyspy w ok. 3 tygodnie. Jeśli nie masz tyle czasu, skorzystaj z naszej propozycji trasy.

Pierwsze kroki na Sri Lance
Zdecydowana większość samolotów z Europy ląduje w Kolombo, największego miasta na wyspie. Kolombo to prawdziwa metropolia, w której mieszka ok. 6 miliona mieszkańców. Uchodzi za finansowe i administracyjne centrum wyspy, chociaż nie jest stolicą (ten tytuł należy się Kotte). W Kolombo radzimy spędzić jednak nie więcej niż dwa dni – zwiedźcie centrum miasta i ogromny port, nacieszcie się wielkomiejskimi widokami. Warto wiedzieć, że Kolombo stanowi jednak wyjątek w krajobrazie Sri Lanki, w którym przeważają jednak mniejsze miasteczka, kameralna atmosfera i bogactwo nieskażonej jeszcze przez człowieka natury. Kolombo to dobre miejsce, by wynająć samochód, ale z całego serca polecamy transport publiczny – zdziwicie się, jak świetnie skomunikowany jest ze sobą kraj.

Smak wycieczki objazdowej po Sri Lance – Nuwara Elyia
W zależności na jaki środek transportu się zdecydujecie, objazd po absolutnie najważniejszych punktach w kraju powinien Wam zająć nie więcej niż dziesięć dni. Zaczniemy od miejsca, o którym mówią wszyscy – legendarnej górze Sigiryja, która stoi pośrodku ogromnej równiny, a na jej szczycie można zwiedzać ruiny kompleksu pałacowego. Ostrzegamy, że kolejki do wejścia są dość duże, więc warto uzbroić się w cierpliwość. W tej części Sri Lanki znajdują się wspaniałe plantacje herbaty, które można zwiedzać i oczywiście skosztować lankijskiej herbaty. Zajrzyjcie także do pięknego Parku Victorii oraz ogrodów Hakgala, by przekonać się, dlaczego o Nuwara Elyia mówi się „Mała Anglia”. Jeśli macie więcej czasu, ok. kilometra od ogrodów znajduje się jezioro, popularne miejsce odpoczynku lankijskich rodzin, które oferuje bardzo tani wynajem łódki. Następnym punktem naszej wycieczki będą jaskinie Dambulla, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, przy czym są jednym z najważniejszych religijnie miejsc w kraju. Stanowią centrum buddyjskie, a świątynie ukryte są w głębi jaskiń i jak najbardziej dostępne do zwiedzania przez turystów. Po zwiedzaniu wybierzemy się do miasta Kandy, po drodze mijając pachnące uprawy cynamonu, pieprzu i kardamonu. Sri Lanka słynie z przypraw, dlatego przy okazji warto zaopatrzyć się w lokalne specjały. Nie znajdziecie takich nigdzie w Europie. Jeśli chodzi o Kandy, zachwyci Was krajobraz tego miasta. Kandy jest drugim co do wielkości miastem Sri Lanki, całkowicie otoczonym przez góry obrośnięte lasami tropikalnymi. Dzięki temu temperatura w mieście jest przyjemniejsza dla Europejczyków, a zwiedzanie nie męczy. O Kandy mówi się jako o stolicy kultury Sri Lanki i rzeczywiście, obfituje w muzea i galerie sztuki, do których wstęp jest bardzo często za darmo. Noclegi są tanie, a jedzenie fenomenalne.

Safari w Parku Narodowym Yala
Park Narodowy Yala jest najczęściej odwiedzonym przez turystów parkiem na Sri Lance. Powierzchnia parku jest ogromna, dlatego został podzielony na pięć części, z czego dwie są dostępne dla zwiedzających. Do Parku Yala przybywa się głównie po to, by zobaczyć, jak w naturalnych warunkach żyją piękne lamparty – właśnie dlatego safari po Yala cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pomimo tego, że fatyczne zobaczenie zwierząt jest nieco utrudnione, bo lamparty nie przepadają za tłumem ludzi, to sama możliwość działa na turystów jak magnez. Sam krajobraz i klimat parku Yala - senne monusnowe lasy - jest wart każdych pieniędzy.