single

Zakamarki indonezyjskiej dżungli

Marzy ci się daleka wyprawa w nieodkryte rejony? Dzisiejszy świat szaleńczo pędzi do przodu, a my, niewolnicy cywilizacji całe dnie spędzamy przed ekranami komputerów czy telefonów. Dlatego warto pomyśleć o spędzeniu urlopu w miejscu totalnie oderwanym od dobrze znanej nam rzeczywistości. Dzisiaj opowiemy ci o zakamarkach indonezyjskich dżungli - i pomimo tego, że brzmi to bardzo tajemniczo i egzotycznie, od kilku lat wyprawy na kilkanaście dni do dżungli stały się bardzo popularne, szczególnie dla Europejczyków czy Amerykanów.

Dżungla jest bliżej, niż myślisz
Może ci się wydawać, że potrzebujesz bardzo dużo czasu, żeby zorganizować taką wyprawę. To nieprawda. Jeśli nie masz tego czasu lub nie wiesz, jak się zabrać za planowanie wycieczki do Indonezji, możesz skorzystać z ofert wielu biur podróży, które z łatwością znajdziesz w internecie. Gdzie najczęściej i najlepiej jechać po raz pierwszy? Dziś przygotowaliśmy dla ciebie mały przewodnik po Sumatrze i Pulau Weh - indonezyjskich wyspach, których nigdy nie zapomnisz.

http://planetescape.pl/oferta/sumatra-i-pulau-weh/


Państwo tysięcy wysp
Do Indonezji należy kilkanaście tysięcy wysp, mówi się, że ponad 17 tysięcy wysp i wysepek, z czego tysiące z nich są odludne, albo zamieszkałe przez plemiona, które nigdy nie miały kontaktu z cywilizacją. Co więcej, wiele z tych wysp nie ma nawet swoich nazw! Takie miejsca mogą być rajem dla tych, którzy poszukują samotności i bliskiego kontaktu z naturą. Obecnie turystyka stała się jedną z ważniejszych dziedzin pozyskiwania dochodu przez Indonezyjczyków, którzy wręcz wyspecjalizowali się w przygotowywaniu turystycznych atrakcji. W tym państwie mieszka około 240 milionów obywateli, którzy dzielą się wewnętrznie na ponad 250 grup etnicznych i porozumiewają się setkami różnych dialektów i gwar. Indonezja to też największe na świecie państwo muzułmańskie, chociaż na wielu wyspach dominują inne wyznania, takie jak buddyzm, hinduizm czy katolicyzm. Znajdą się również wyznawcy animizmu. Dlatego mówi się o tym kraju jako o prawdziwym tyglu kulturowym - ale przejdźmy do zasobów naturalnych.

Sumatra
Druga największa wyspa Indonezji, szósta na świecie. Zamieszkuje ją około 45 milionów ludzi, w tym liczne grupy etniczne i plemiona, co czyni to miejsce bardzo wyjątkowym i egzotycznym dla przybyszów z zewnątrz. W skrócie, to, co możemy doświadczyć na Sumatrze: wielodniowe wyprawy do dżungli, w których spotkamy setki dzikich zwierząt i niesamowitych gatunków roślin, rodowitych mieszkańców, powspinamy się na wulkany i ponurkujemy w wodach, w których zobaczymy osobne kolorowe światy raf koralowych.

Parki narodowe na Sumatrze
Na Sumatrze znajduje się jedenaście parków narodowych, przy czym najłatwiej dostępny dla turystów jest Gunung Leuser, w którym będziemy podziwiać orangutany i słonie indyjskie. Praktycznie cały obszar Gunung Leuser jest pokryty lasem deszczowym, więc najpopularniejszą aktywnością jest trekking w dżungli, który rozpoczynamy w turystycznej Bukit Lawang albo w mniej obleganej Ketambe. Jednak najbardziej polecamy wycieczkę do Tangkhan, gdzie mamy możliwość nie tylko podglądania słoni podczas kąpieli, ale również przejażdżkę na ich grzbiecie po dżungli! Na takie wycieczki możemy wybrać się na kilka dni, ale warto spędzić więcej czasu w dżungli, bo na pewno będzie to niezapomniane doświadczenie. Oprócz tego parku narodowego, do znanych i lubianych należy też Kerinci Seblat, który jest największym parkiem narodowym na Sumatrze. Pomimo tego, że leży na uboczu głównych turystycznych atrakcji, wielu podróżników docenia jego spokój i piękno. Dostępne są trzy trasy trekkingowe, w zależności od czasu, jaki chcielibyśmy na nie poświęcić. W parku warto zajrzeć na plantację herbaty, która podobno jest drugą najwyżej położoną plantacją na świecie! Do częstych należy również wspinaczka na jakiś z siedmiu wulkanów, które położone są na terenie parku. Najłatwiejszy do zdobycia jest Gunung Tujuh, na którego szczycie znajduje się... jezioro.

Pulau Weh
Kolejna wyspa wulkaniczna Indonezji, w której jest tylko jedno miasto! Już samo to zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Wyspa jest znana głównie ze świetnych miejsc do nurkowania i podziwiania raf koralowych oraz zapierających dech w piersiach plażach! Nie jest to główny turystyczny cel, żeby się tam dostać, potrzebujemy trzech godzin rejsu z Banda Aceh.

Wiza
Pamiętajcie jednak, że dla obywateli Polski wymagana jest wiza przy przekroczeniu indonezyjskiej granicy. Wizę dostaje się od ręki na granicy, kosztuje ona około 25 dolarów i można na jej podstawie przebywać na terenie Indonezji 30 dni w celach turystycznych. Jeśli będziesz chciał pozostać dłużej, w urzędzie imigracyjnym możesz przedłużyć ważność wizy o kolejne 30 dni za kolejne 25 dolarów.