single

Tajemnice Maroka

Maroko w świadomości większości z nas funkcjonuje, jako egzotyczny, tajemniczy kraj. To z pewnością miejsce pełne kontrastów, zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych. Przybliżamy nieco ten niezwykły kraj kolorowych targów, ulic pulsujących życiem z imponującą architekturą, pięknych plaż, wspaniałych górskich szczytów i malowniczych krajobrazów. Co warto wiedzieć o Królestwie Maroka?

Gościnny naród
Maroko zamieszkują głównie Arabowie i Berberowie. Większość z nich wyznaje islam. Nie bez powodu Marokańczycy mają opinie narodu miłego, sympatycznego i gościnnego. Do turystów z zagranicy zawsze podchodzą z ogromną życzliwością i otwartością. Powodom do dumy jest dla nich oryginalna kultura oraz wyjątkowy folklor. W Marokańczykach tętni radość życia, a jednocześnie cenią oni wartości rodzinne. Odwiedzając marokańskie domy, należy jednak pamiętać o pewnych kwestiach. Po pierwsze nie należy poruszać tematów politycznych. Po drugie zaś trzeba omijać sprawy damsko-męskie. To jedne z tematów tabu. Warto wiedzieć, że mieszkańcy Maroka za symbol szczęścia i dobrobytu uważają cukier. Jeżeli więc gość zostaje obdarowany słodyczami to znak, że gospodarze życzą mu jak najlepiej. Nie należy odmawiać, gdy częstowani jesteśmy miętową herbatą, nazywaną w Maroku ”płynem życia”. To wyraz przyjaźni i szacunku.

Suk. Serce miasta
Suk to nic innego, jak marokański targ, najważniejsza część miasta. Dla turystów prawdziwy raj. Mieszanka kultury, marokańskiego folkloru i aromatycznej kuchni. To oczywiście doskonałe miejsce do zrobienia zakupów. Turyści zainteresowani są zazwyczaj orientalnymi wyrobami z mosiądzu, biżuterią, dywanami, lokalnymi specjałami oraz przyprawami. Można tu podziwiać prace rękodzielników wytwarzających np. niezwykłe meble z misternymi wzorami wycinanymi w drewnie czy skórzane pantofle ze specyficznymi szpiczastymi czubkami. Nie brakuje również „opowiadaczy baśni”. Za niewielką opłatą można usłyszeć ciekawą historię. Prawdziwa atrakcja to przedstawienia organizowane przez zaklinaczy węży. Niejednokrotnie mrożą one krew w żyłach. Suk to miejsce, które można poznawać wszystkimi zmysłami. Skosztujemy tu bardzo popularnych w Maroku szaszłyków z grilla. Żądni bardziej ekstremalnych kulinarnych wrażeń mogą spróbować żołądków wielbłądzich.

Różany biznes
Maroko należy do krajów przodujących w eksporcie róż. Prawdziwym różanym zagłębiem jest El Kala M’gouna. Co roku, w połowie maja odbywają się tu różane żniwa. Można zobaczyć kobiety zbierające kwiaty do specjalnych koszy. Każda z nich jest w stanie zebrać od 5 do 25 kg płatków. Następnie są one pakowane i ważone. W specjalnych fabrykach odbywa się ich destylacja. Z około 4 ton płatków można wyprodukować zaledwie kilogram olejku z róży! W tym rejonie znajduje się wyjątkowa Dolina Róż, otoczona malowniczymi górami. Lokalne sklepiki oferują różane mydła oraz wodę różaną polecaną na rozmaite dolegliwości i fantastycznie działającą na cerę. W połowie maja możemy również być świadkami Festiwalu Róż. Ulicami ozdobionymi płatkami przechodzi wówczas barwny pochód. W mieście pełno jest kupców oraz turystów.