single

Dlaczego warto pojechać na Sri Lankę?

Sri Lanka jest prawdziwym rajem dla podróżników, dzięki różnorodności krajobrazów i architektury: pocztówkowym elementem krajobrazu jest Lwa Skała, na szczycie której znajdują się ruiny wspaniałego niegdyś pałacu, a także kompleks świątyń wykutych w skale, Dambulla. Wielbiciele historii zachwycą się atmosferą panującą w starożytnych stolicach: Anuradhapurze i Polonnaruwie, a przechadzki pomiędzy okazałymi świątyniami umili ostre lankijskie jedzenie i zielone krajobrazy. Jeśli mowa o krajobrazach, to na Sri Lance jest kilka świetnych parków narodowych, Udawalawe, Minneryia czy odkrycie 2019, Park Narodowy Wilpattu (który był zamknięty przez wiele lat ze względu na ryzyko konfliktu wojennego). Po intensywnym objeździe należy kierować się na zachód lub południe Sri Lankie, gdzie czekają rajskie plaże, od Bentoty aż po Mirissę i holenderskie miasteczko Galle. Dla kogo jest wycieczka na Sri Lankę? Jak ją zaplanować?

Kogo zachwyci podróż na Sri Lankę?
Sri Lanka – wyspa nazywana Łzą Indii, od wieków stanowiła ważny przystanek pomiędzy Indiami a innymi państwami Azji Południowo-Wschdniej i Bliskim Wschodem. Spotykali się tu, by handlować, Arabowie i Hindusi, nie brakowało i Chińczyków. Jeszcze do niedawna wyspa funkcjonowała pod nazwą Cejlon, a głównym skojarzeniem była aromatyczna herbata, którą się tu uprawia. Sri Lanka to także wyspa wielu kultur, religii i tradycji. Miejsce, w którym nowoczesne miasta (np. Kolombo) styka się z historycznymi imperiami (np. Anuradhapura). Sri Lanką zachwycą się osoby kochające bliskość natury, ale i poznawanie lokalnych zwyczajów oraz bliskość z ludźmi. To bezpieczne i odpowiednie miejsce po to, by pokazać swoim dzieciom jak różny może być świat z daleka od rodzinnego domu. Na Sri Lance zachowany jest balans pomiędzy tropikalną dżunglą a nowoczesnymi hotelami, więc wizyta na tej wyspie nie oznacza zakwaterowania w podstawowym standardzie. Komu się spodoba się wycieczka? Osobom, które lubią nocne życie, imprezy w klubach i popołudnia spędzane w kawiarniach. Na Sri Lance, prócz Kolombo i Galle, ze świecą można szukać miejsc, w których „coś się dzieje”. Większość hoteli położona jest na uboczu, więc ich goście spędzają czas albo na eksplorowaniu terenu, albo na relaksowaniu się w swoich apartamentach.

Najciekawsze miasta na Sri Lance
Naszym ulubionym miastem na Sri Lance jest Kandy, uznane za „kulturalną stolicę” i wpisane na listę UNESCO. Jakie jest Kandy? To miasto pełne pięknych świątyń, w tym największej atrakcji, czyli The Temple of the Tooth (świątynę Zęba Buddy), w której znajduje się relikwia Buddy (ząb). Mimo, że nie jest ona wystawiona publicznie, można podziwiać piękną i misternie zrobioną szkatułkę, w której jest ukryta. Wnętrze świątyni jest kolorowe, jednak przeważa złoty kolor. Ołtarz główny i złoty posąg buddy zawsze pilnowany jest przez mnichów. Ze względu na popularność świątyni, wejście jest płatne i należy mieć na sobie odpowiedni strój (chusty do zakrycia ciała są dostępne). Świątyna Zęba Buddy jest pięknie oświetlona wieczorem, więc warto przespacerować się wokół niej po zmroku. Gdzie są jeszcze fajne miejscówki na spacery? Na pewno przy jeziorze Bogambara, gdzie szczególnie o porankach można spotkać wielu obcokrajowców. Innym z ciekawych miejsc w Kandy jest sierociniec dla słoni, w którym żyje ok. 100 sztuk tych majestatycznych zwierząt. Sierociniec ten powstał już w 1975 roku, by ochraniać porzucone słoniątka (głównie dzieci zabitych przez nielegalne polowania słonic). Przez lata zyskał sławę miejsca, w którym dobrze traktuje się zwierzęta. W przeciwieństwie do innych tego typu instytucji, Pinnewala Elephant Orphanage trzyma poziom. Zwiedzający mogą uczestniczyć w karmieniu słoni, asystować w ich kąpieli oraz obserwować ich codzienną rutynę. Jeżdżenie na słoniu jest surowo zabronione. W Kandy spacerować można także po wspaniałym ogrodzie botanicznym Peradeniya, który cieszy się wielowiekową historią. Ostatnimi właścicielami, którzy mieli wpływ na obecny wygląd ogrodu byli Brytyjczycy. Największymi atrakcjami w ogrodzie są farmy storczyków, drzewa banyan oraz wiszący most.Drugim z naszych ulubionych miast jest Galle, piękne pokolonijne miasteczko położone na południu Sri Lanki. To jedno z niewielu miejsc na wyspie, w których rzeczywiście „coś się dzieje”, w którym można spędzić popołudnie w kawiarni i spacerować po histrycznym holenderskim forcie. W Galle panuje także studencki klimat i można spotkać wiele ludzi. Koniecznie zjedzcie lokalne specjały przygotowane ze świeżych owoców morza.