single

Argentyna w pigułce

Wycieczka do Argentyny to wyzwanie godne najbardziej dociekliwego i spragnionego wrażeń podróżnika. Argentyna jest piękna, uwodzicielska i intensywna – od codziennego życia mieszkańców, przeplatanego najgorętszym tangiem w Ameryce Południowej, przez krwistą kuchnię, w której odnajdzie się każdy mięsożerca, aż po nieprawdopodobne krajobrazy potężnych Andów i mroźnej Patagonii. Argentyna czeka na odkrycie każdego, a do tej podróży będziesz musiał się porządnie przygotować. Nie będzie łatwo, ale przecież nie zawsze musi być – prawda?

Miejskie życie
Argentyna żyje dniem i nocą, a pierwszym przystankiem na drodze podróżnika jest zazwyczaj boskie Buenos Aires. Ruchliwe uliczki, zatłoczone kawiarnie, muzyka na żywo i wspaniała kuchnia, to pierwsze wrażenie. Mieszkańcy Buenos Aires uwielbiają miejskie życie i większość wolnego czasu spędzają poza domem. Stolica Argentyny tętni życiem i wciąga w wir atrakcji – nie sposób tego wszystkiego zobaczyć i spróbować. Poza Buenos Aires dynamicznymi miastami są także Salta, Kordoba, Mendoza i Barioloche. Na zwiedzanie miast warto poświęcić dzień lub dwa, bo każde z nich jest różne i wyjątkowe. Czego trzeba spróbować? Argentyńskiego grilla! Będziecie zaskoczeni, w jaki sposób grillują Argentyńczycy i jakie połączenia smaków i zapachów można uzyskać małymi środkami.

Królestwo tańca
Tango to narodowy taniec Argentyńczyków, ściśle związany z historią i kulturą tego kraju, powstało w Buenos Aires. Najbliższa argentyńskim sercom jest odmiana tango milonga, którą chętnie tańczy się w Rosario i Kordobie. Tańczyć tango chcą jednak wszyscy Argentyńczycy, których populację szacuje się na 43 miliony. Niezależnie od tego, czy mieszkają w mieście, czy w odległych wioskach, na pokaz tańca i zaproszenie do niego musicie być gotowi w każdej chwili. Sama obserwacja tańczących bywa wzruszająca, według naukowców, tango jest bowiem odzwierciedleniem charakteru Argentyńczyków, ich porywczości, nutki nostalgii i pasji. Jeśli jesteście miłośnikami tańca, w Argentynie można kupić unikalne stroje i obuwie taneczne, co będzie dobrą pamiątką z tego kraju. Koniecznie zajrzyjcie do klubów, które pochłoną Was na całą noc rytmiczną muzyką i energią ludzi.

Co zaskoczy Cię w Argentynie?
Jest kilka rzeczy, które mogą zaskoczyć lub nawet zirytować podróżników. Argentyna to duży i długi kraj, którego przemierzanie wiąże się z czasochłonnymi podróżami pociągami lub autobusem. Nie zdziwcie się jednak, jeśli środki transportu, które wybraliście znacznie się spóźnią lub nawet zostaną odwołane. Planowanie wycieczek do Argentyny to prawdziwa zmora dla biur podróży, właśnie pod względem odwoływania transferów wewnętrznych. Nawet argentyńskie linie lotnicze mają luźny stosunek do godzin lotów. Trzeba uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i nie oczekiwać punktualności. Po tej stronie świata ludzie mają zupełnie inne podejście do życia, niż spieszący się wszędzie Europejczycy. Zaskoczy Was relacyjność Argentyńczyków, którzy przykładają dużą uwagę do życia rodzinnego, wspólnego spędzania czasu i robienia ciekawych rzeczy razem. Wiąże się to również z ich poczuciem bliskości - są bardzo uczuciowi i chętnie okazują uczucia. Chłodnych Europejczyków może zrazić bezpośrednie zachowanie Argentyńczyków, którzy nie stronią od uścisków i buziaków, nawet jeśli kompletnie Cię nie znają. Społeczeństwo jest znane z upodobania do nocnego życia, więc Wy, podróżnicy, jako ranne ptaszki możecie być zdziwieni, że śniadania je się tu od godziny 10 lub 11. Do tego czasu, wszystkie pobliskie knajpki mogą być zamknięte (zwłaszcza, jeśli utkniecie w mniejszym miasteczku).

Kuchnia argentyńska
Oprócz bogactwa przyrody i fascynującej kultury, do Argentyny można podróżować po same doznania kulinarne. Narodową potrawą jest pełnokrwisty stek, który doda Wam sił i energii na zwiedzanie. Argentyńska kuchnia jest oparta w dużej mierze na ziołach i mięsie, więc jeśli jesteś wegetarianinem możesz mieć problemy ze znalezieniem czegoś pożywnego dla siebie. Poza tym, je się tu dużo sera, pizzy i makaronów z różnymi dodatkami i sosami. Rozwinęła się tu też kultura grillowania.