single

Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Indonezji?

Nie ma drugiego takiego kraju na świecie, jak wyspiarska Indonezja ze swoją różnorodnością i bogactwem kultury, przyrody i architektury. Do Indonezji na wakacje można jeździć co roku, by w każde wakacje odkrywać kolejną wyspę i jej atrakcje. W rankingu popularności wysoko plasuje się Bali, z zielonymi tarasami ryżowymi, buddyjskimi świątyniami, Małpim Gajem i cudnymi plażami. Tuż obok kusi Lombok, z równie pięknymi plażami, biosferą i krajobrazami. Chętnie odwiedza się także Jawę, wyspę wulkanów i świątyń, największą w calej Indonezji. Ale i mniejsze wyspy nie mogą narzekać na powodzenie - Gili, Komodo czy Cubadak to odrębne historie. A może na wakacje w Indonezji najlepej wybrać mało znaną Sumbę? Jak widzicie, pomysłów nie brakuje. Dlaczego warto wybrać się na wakacje w Indonezji?

By znaleźć najpiękniejszą plażę
Szukanie najpiękniejszej plaży w wyspiarskim kraju, do którego należy niemal 18 tysięcy wysp i wysepek może być wyzwaniem dla prawdziwego podróżnika i odkrywcy. Które plaże są najpiękniejsze według aktualnych rankingów? Na pierwszy rzut pojawiają się malutkie, ale urocze wysepki Gili, a konkretniej – Gili Meno. Podobno Gili Meno jest ulubioną wyspą nowożeńców, bo jest tu spokojnie i romantycznie, przy czym zachody słońca rozlewają się po całym horyzoncie. Na tej wyspie nie ma samochodów ani betonowych dróg, na każdym kroku można więc spotkać spacerowiczów i osoby jeżdżące na quadach. Popularnym sportem jest także nurkowanie w krystalicznie czystych wodach i snorkeling – tutejsze rafy koralowe są bardzo przyjemne. Kiedy znudzi Wam się powolne tempo i senna atmosfera, można skoczyć na tętniące życiem Gili Trawangan. Kolejną piękną plażą jest wyspa Derewan położona niedaleko Kalimantanu. Tutaj rafy koralowe są znacznie bujniejsze, toteż na Derewan przybywa wielu miłośników nurkowania i snorkelingu. Biały piasek, gaje palmowe i rajskie widoczki to coś, o czym marzymy podczas szarej polskiej zimy. Inną z top plaży w Indonezji jest Sengggigi na Lomboku. Oszałamiające widoki przyciągają tu wielu turystów, więc plaża tętni życiem. Warte wspomnienia są tutejsze hotele i rodzinne pensjonaty. Kto by nie chciał spędzić wakacji we własnym bungalowie czy willi z prywatnym basenem?

By poznać kulturę i religię lokalnych społeczności
Zacznijmy od Bali, o którym wielu podróżnikow uważa, że wie już wszystko i chce unknąć wizyty na tej wyspie ze względu na legendarne imprezy - grubo się myli. Poza zabetonowaną Kutą, na Bali jest bardzo spokojnie, a mieszkańcy w codziennym są religijni, wyznając unikanlą odmianę hinduizmu, zwaną hinduizmem balijskim. Podczas festiwali i świąt przyjezdni mają okazję podziwiać pięknie ubrane kobiety i mężczyzn w kolorowych i błyszczących tradycyjnych strojach. Pokazy taneczne, jedzenie i rytmiczna muzyka to coś, co wciągnie każdego. Społeczność Balijczyków liczy ponad 4 miliony osób. Wyspa znana jest również z teatru Wayang kulit i teatru cieni. Nawet w wiejskich i zaniedbanych wioskach piękne świątynie są codziennym widokiem, podobnie są zręczni gracze i utalentowani aktorzy. Centrum kultury Bali można znaleźć w magicznym i artystycznym mieście Ubud, które obrosło prawdziwą legendą. Każdy kto kocha sztukę i teatr powinien odwiedzić to miasto. O wiele mniej dostępną mniejszością etniczną są Papuasi, mieszkańcy Nowej Gwinei, zasiedlający także Papuę. Najbardziej interesującą częścią społeczności są papuascy animiści, którzy praktykują starodawne rytuały, chodzą też plotki o ich skłonnościach do kanibalizmu. Na pewno wycieczka do Papui będzie osobliwym i unikalnym doświadczeniem, więc jeśli lubisz podróże poza szlakiem, koniecznie weź ją pod uwagę!

By odkryć oszałamiające krajobrazy
Podróżując po krajach Azji Południowo-Wschodniej po raz pierwszy, zadziwiająca jest różnorodność i dynamicznie zmieniające się krajobrazy. W zależności od tego, jakie miejsca wybierzecie podczas wakacji w Indonezji, możecie liczyć na interesujące odkrycia. Które miejsca powinien zobaczyć każdy turysta spędzający wakacje w Indonezji? Na pierwszą myśl nasuwa się Komodo National Park, zamieszkiwany przez warany – potężne jaszczurki, jedne z najbardziej fascynujących zwierząt na świecie. Trzy wyspy - Komodo, Padar i Rinca, które wchodzą w skład Parku Narodowego Komodo, mają zapierającą dech w piersiach linię brzegową, gęste dżungle i piękne plaże. Właśnie tutaj znajduje się słynna różowa plaża (ulubione miejsce dla fotografów), ale jeśli nie chcecie zapuszczać się do Komodo, można taką znaleźć też na Lomboku (chociaż bardzo trudno do niej dojechać i bez własnego transportu będzie to kosztowna wycieczka). Ogormną atrakcją jest też największe jezioro w Indonezji - jezioro Toba, zamieszkane przez fascynującą mniejszość etniczną, Bataków.