Największe atrakcje Peru
Jeśli marzycie o odległych krainach i odkrywaniu tajemnic pierwszych cywilizacji, Peru zapewne jest wysoko na liście miejsc, które chcecie odwiedzić. To kierunek przeznaczony dla osób aktywnych, które lubią wyzwania. Co trzeba wiedzieć o Peru?
Skarb Ameryki Południowej, Peru
Peru jest położone po zachodniej stronie Ameryki Południowej, na południe dotykając Oceanu Spokojnego. Na południu rozciąga się także część pasma górskiego Andów, biegnący jako naturalna granica. Peru sąsiaduje z Ekwadorem i Kolumbią od strony północnej, z Brazylią i Boliwią od strony wschodniej i z Chile na południu. To różnorodny kraj, zarówno pod względem kultury, jak i krajobrazu. Główną atrakcją w Peru jest archeologiczne dziedzictwo kultur prekolumbijskich oraz centralna część inkaskiego imperium. Można też tu zwiedzać pozostałości z czasów kolonialnych, których wielu badaczy ceni za imponujące konstrukcje. Peru to także kierunek dla osób zainteresowanych ekologią i podróżowaniem blisko natury. Trzeba mieć świadomość, że duża część tego kraju znajduje się wysoko nad poziomem morza, więc będzie to dość wymagający kondycyjnie urlop, zwłaszcza, jeśli macie ochotę na trekking w malowniczych miejscach. Podróż do Peru może być przygodą życia!
Kiedy jest sezon na Peru?
Sezon w Peru dzieli się na trzy etapy: niski sezon, przejściowy sezon i wysoki sezon. Sezon niski przypada od grudnia do lutego. Pora deszczowa daje się we znaki zwłaszcza w górach, a inkaski szlak jest nie do przejścia ze względu na błoto. Dlatego też największe atrakcje, w tym Machu Picchu otwierają się dopiero w lutym. Natomiast podczas niskiego sezonu można pozwolić sobie na błogie lenistwo na wybrzeżu i plażować. Trekkingi w dżunglach odpadają! Jeśli chodzi o sezon przejściowy, przypada od między wrześniem i październikiem oraz marcem i majem. To idealna pora dla osób, które nie lubią tłoku na szlakach oraz w historycznych miejscach. Podczas sezonu przejściowego atrakcyjne są też warunki zakwaterowania i bilety do Peru, które można upolować już za mniej niż 3000 złotych w obie strony. Od września do listopada panują idealne warunki na trekking po dżungli. Wysoki sezon, jak łatwo się domyślić, przypada od czerwca do sierpnia. Pora sucha panuje zarówno w wysokich Andach, jak i w lasach deszczowych na wschodzie. W Peru odbywa się w tym czasie mnóstwo festiwali ora konkursów sportowych. W tych miesiącach zjeżdża tu najwięcej turystów i ze względu na doskonałą pogodę, jak i na europejskie wakacje. Jeśli chodzi o Peru, polecamy trzymać się sezonu przejściowego i wysokiego, ponieważ w czasie sezonu niskiego istnieje prawdopodobieństwo, że nie zobaczycie tego kraju w całej okazałości.
O czym trzeba pomyśleć przed podróżą?
Sprawdźcie, czy macie ważne paszporty. Wiza do Peru nie jest potrzebna, jeśli przybywa się tu w celach turystycznych do 90 dni. Należy również dokładnie prześledzić swój plan podróży, ponieważ w niektóre części Peru wymagana jest szczepionka przeciwko żółtej febrze. Problemem może się też okazać choroba wysokościowa, która może dopaść nawet osoby o bardzo dobrej kondycji. Objawy tej choroby poznaje się po zaburzeniach snu, bólu głowy i problemami z wydolnością. Optymalnie jest ułożyć program swojej podróży tak, by zaczynać zwiedzanie od niżej położonych atrakcji, aż po te najwyższe.
Peruwiańska dżungla Amazońska
Wiele osób kojarzy zielone płuca Ziemi, jako część Brazylii, jednak przy granicy Peru leży ogromny obszar dżungli. Co więcej, puszcza pokrywa aż 60% powierzchni całego kraju! Mieszka tu jednak stosunkowo niewiele ludzi, głównie w nowoczesnych miastach. Jednym z nich jest Iquitos, zbudowane nad Amazonką. To też największe miasto na świecie, do którego nie ma żadnego połączenia drogowego, a jedyną opcją, by się tam dostać, jest lot samolotem lub rejs promem. Iquitos odcięte od cywilizacji, jest hałaśliwe i dynamiczne, rozwijające się dzięki handlowi morskiemu, z przyjaznymi i radosnymi mieszkańcami. Z drugiej strony, Iquitos znajduje się w regionie Loreto, jednym z najbiedniejszych regionów Peru. Choć są tam pozostałości domów "dobrych czasów", łatwo dostrzec biedę i codzienny niedostatek mieszkańców. Trudno jest też nadzorować miasto położone w środku dżungli, co sprzyja nielegalnemu wyrębowi drewna i wycinki lasów deszczowych. Pod względem turystycznym, Iqutos to baza wszelkich wycieczek po Amazonii. W lokalnych biurach podróży można wykupić kilkudniowe trekkingi po dżungli i rejsy po rzece.