single

Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Malezji?

Dlaczego na swój urlop warto wybrać Malezję? Ten kraj położony w Azji Południowo-Wschodniej oferuje dużo różnorodnych atrakcji: od atmosfery ogromnego i nowoczesnego miasta, jakim jest Kuala Lumpur, przez dżungle i pierwotne lasy deszczowe, także w malezyjskiej części wyspy Borneo, aż po rajskie wyspy na porozsiewanych wzdłuż wybrzeży wysepek, np. Perhentianów czy Pualu Pinang. Nie jest także tajemnicą, że w Malezji chińska społeczność żyje w bardziej tradycyjny sposób, niż w samych Chinach! Dla miłośników jednej z najstarszych kultur świata Malezja może być żywym skansenem. China Town w Kuala Lumpur to jedna z najlepszych dzielnic, zarówno pod względem zakwaterowania, jak i doświadczenia kulturowego. Dlaczego powinieneś wybrać się na wakacje właśnie do Malezji?

By poczuć prawdziwy azjatycki klimat
Malezja należy do jednych z najszybciej rozwijających się krajów na świecie. Skutkuje to nie tylko ogromnym kontrastem, gdzie obok osiedla zbitego naprędce z dostępnych materiałów wyrastają drapacze chmur, ale też ciekawymi zjawiskami natury przyrodniczej, także jeśli chodzi o pogodę. W Malezji panuje klimat tropikalny, przy czym w porze deszczowej ulewy mogą nachodzić niespodziewanie i równie niespodziewanie się kończyć. Nie od dziś wiadomo, że Malezja to kraj wielu kultur, które żyją obok siebie we względnej zgodzie i przyjaźni – każda kultura ma wolność własnego wyrażania się i celebrowania, dzięki czemu podróżując po kraju można natknąć się na wiele różnych festiwali i świąt. Podobnie z religią, nie ma chyba drugiego tak różnorodnego kraju w Azji Południowo-Wschodniej! Mieszanka kultur i ras przynosi niezliczoną liczbę religii i wyznań, dzięki czemu malezyjskie miasta i wioski są niezwykle ekscytujące: z wieloma wpływami muzułmańskimi, hinduskimi i buddyjskimi, a nawet katolickimi – każdy rodzaj świątyni, meczetu i kościoła można zobaczyć na ulicach np. Kuala Lumpur. Światową sławą cieszą się piękne świątynie w jaskini Batu, do których pielgrzymują ludzie z całego świata czy hinduskie świątynie poświęcone Lordowi Muruganowi.

By zasmakować malezyjskiej kuchni
W wielu przypadkach można postawić znak równości pomiędzy kuchnią malezyjską, a kuchnią chińską – to dzięki ogromnej grupie mniejszości narodowej, jaką stanowią tu Chińczycy, w Malezji możemy zjeść gotowane na parze pyszne bułeczki, nuddle z niezliczoną ilością dodatków czy dziwne szaszłyki i nadziewane na patyki grillowane mięso, które można zjeść przechadzając się uliczkami. Tradycyjna malezyjska kuchnia to mieszanka kilkunastu kuchni świata, m. in. chińskiej, indyjskiej, tajskiej, portugalskiej, holenderskiej, arabskiej czy brytyjskiej. Miały na nią wpływ nie tylko sąsiedzkie migracje, ale także epoka kolonializmu czy handel morski z Bliskim Wschodem. Malezja graniczy z Singapurem, co owocuje ciekawymi potrawami, a raczej podobnymi daniami w innej smakowej odsłonie. Będąc na wakacjach w Malezji możecie codziennie kosztować innego rodzaju kuchni i wybrać, która smakuje Wam najbardziej. W końcu kulinarne podboje to jeden z najlepszych argumentów na to, by wybrać się na egzotycznie wakacje.

By zachwycić się malezyjską przyrodą
Podróż do Azji Południowo-Wschodniej to zawsze doświadczenie nowych krajobrazów i przyrody, która w Malezji zachwyca. Ci, którzy chcą zbliżyć się do pierwotnych lasów deszczowych, miejsc „na końcu świata”, powinni skorzystać z malezyjskiej części wyspy Borneo, i wybrać się do któregoś ze stanów – Sabang lub Sarawang. Można tu znaleźć zakwaterowanie w prostych drewnianych chatkach w gąszczu dżungli, gdzie nie ma ani prądu, ani nowoczesnej technologii. Takie miejsca są wbrew pozorom kosztowne – sprowadzenie tu wszystkich materiałów budowlanych, pożywienia i stworzenia atrakcyjnych turystycznie warunków kosztuje, więc jeśli sądzicie, że w dżungli można spać półdarmo – nic bardziej mylnego. Jeśli chcielibyście poczuć klimat starego lasu deszczowego, wcale nie musicie lecieć na Borneo, wystarczy pojechać do Parku Narodowego Taman Negara. Taman Negara to największy park na półwyspie malezyjskim. Oprócz lasów deszczowych, przyjeżdża się tu dla niesamowitych gatunków zwierząt i roślin, by obserwować stare jak świat ekosystemy i pokonywać kolejne trasy wąskimi drewnianymi mostami łączącymi dolinki. Aby dostać się do parku potrzebne jest jednak zezwolenie – nie jest trudne do zdobycia, należy opłacić wejściówkę, aparat fotograficzny i ewentualny sprzęt wędkarski. Największą atrakcją parku jest Canopy Walk – najdłuższy malezyjski most wiszący na wysokości ponad 500 metrów. Nad nim rozpościera się baldachim stworzony z koron drzew. Ostatnimi miesiącami Canopy Walk był zamknięty z powodów technicznych, ale w 2020 mają go ponownie otworzyć. To wspaniały wstęp d trekkingu po dżungli.