single

Egzotyczne wakacje na Fiji

Fidżi to kierunek dla koneserów i poszukiwaczy czegoś zupełnie wyjątkowego. To państwo wyspiarskie jest położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, mając w najbliższym sąsiedztwie Vanuatu, Tonga i Tuvalu, a w dalszym – Australię i Nową Zelandię. Nie jest łatwo, ani tanio się tam dostać, co wzmaga apetyt na wakacje na Fidżi. Obecnie niewiele biur w Polsce oferuje programy na Fidżi, ale te, które znajdziecie, wysoko stawiają poprzeczkę. Dlaczego warto udać się na wakacje na Fidżi? Jakie miejsca i atrakcje oferuje nam to państwo? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik!

Archipelag rajskich plaż
Do archipelagu Fidżi należy ponad 320 wysp i prawie 500 wysepek pochodzenia wulkanicznego. Aż 110 z nich jest niezamieszkałych. Republika Fidżi liczy sobie 900 tysięcy obywateli, skupionych głównie na dwóch największych wyspach, Viti Levu i Vanua Levu, przy czym pierwsza z nich stanowi ponad połowę powierzchni całego państwa. Stolicą Fidżi jest Suva, tutaj też znajdziecie najwyższe wzniesienie, Tomanivi, mierzące 1324 m n.p.m. Gór pochodzenia wulkanicznego na Fidżi jest znacznie więcej, a osoby kochające trekkingi zachwycą się wiecznie zielonymi lasami równikowymi i sawannami. To wręcz wymarzone miejsce dla miłośników nurkowania i snorkelingu, wyspy są bowiem otoczone przepięknymi rafami koralowymi.

Dlaczego warto jechać na Fidżi?
Czy Fidżi jest prawdziwym rajem na Ziemi? Być może tak! Wakacje w tym miejscu to nie tylko nieustanne doznania estetyczne spowodowane krajobrazami. Fidżi to jedno z niewielu państw wyspiarskich wolne od malarii, groźnych chorób tropikalnych, jadowitych zwierząt i niebezpiecznych terenów, np. takich, które są zaminowane. Na Fidżi nie istnieje też zagrożenie atakami terrorystycznymi, nie ma tu wojen na tle religijnym, pomimo różnorodnego pochodzenia ludności.

Krótka historia Fidżi
Historia Fidżi zaczyna się na dług przed odkryciem tego miejsca przez Europejczyków. Pierwszymi mieszkańcami rajskich wysp byli handlarze z Azji południowo-wschodniej. Europejczykiem, który jako pierwszy postawił stopę na tutejszej ziemi był Abel Tasman, a stało się to u progu XVII wieku. Później swoje badania prowadził tu James Cook, następnie swoje kolonie budowali Brytyjczycy. W XIX wieku na Fidżi przybyła fala ludności z Indii, którzy zatrudniali się głównie na plantacjach. W 1970 Fidżi uzyskało niepodległość, a od 1987 stało się republiką niezależną od Wielkiej Brytanii. Społeczeństwo na Fidżi jest wyjątkowo zróżnicowane, biorąc pod uwagę inne państwa leżące na Oceanie Spokojnym. Jak już wspomnieliśmy, Fidżi zamieszkuje 900 000 tysięcy ludzi, z czego około 55% to etniczni Fidżyjczycy, 40% to Indianie, prawie 2% Europejczycy, a mniejszości stanowią Chińczycy i ludność napływowa z innych wysp. Generalnie, różnorodność ta ma swoje odbicie w lokalnej kuchni oraz kolorycie poszczególnych miast, które warto pozwiedzać, pomimo chęci nieustannego leżenia na pięknych plażach.

Kiedy najlepiej jechać na wakacje na Fidżi?
Jaka jest pogoda w raju? Fidżi leży w strefie klimatu tropikalnego, który wyznaczają dwie pory roku, pora wilgotna i pora sucha. Od listopada do marca trwa pora wilgotna, co wiąże się z występowaniem cyklonów tropikalnych. Jak łatwo się domyślić, nie jest to najlepsza pora na wycieczkę, bo na pięknych plażach może być dosyć wietrznie, a w lasach mokro. Sezon na Fidżi trwa od kwietnia do października, i właśnie w tych miesiącach polecamy planować swoje wymarzone wakacje.

Co zobaczyć na Fidżi?
Najważniejszą i największą wyspą jest Viti Levu, tu znajduje się także stolica, którą warto odwiedzić. Jednak najpiękniejsze plaże (o ile można prowadzić ranking plaż w raju) znajdziecie w archipelagu Yasawa, łańcuchu wysp na północno-zachodnim Fidżi. Wyspy Yasawy są gęsto porośnięte lasami, a piękne plaże porastają palmy. Znajdziecie tu kameralne i luksusowe hotele z najwyższej półki i upragniony spokój od reszty świata. To miejsce jest także znane z idealnych warunków do uprawiania różnych sportów wodnych, sporo tu szkółek i centrów nurkowania, w których bez problemu wypożyczycie wszelki potrzebny sprzęt. Można tu żeglować.