single

Kambodża w pigułce

Królestwo Kambodży to jeden z chętniej uczęszczanych kierunków w Azji Południowo-Wschodniej. Turystów przyciągają tutaj niskie ceny, chaos i niepowtarzalny klimat, dostęp do zakazanych substancji i ciekawe miejsca. Kambodża to również kraj, który czeka na swoje odrodzenie gospodarcze. Jak wygląda współczesna Kambodża? Dlaczego warto tu przyjechać? Poniżej kilka podstawowych informacji na temat Kambodży.

Jaka jest współczesna Kambodża?
Współczensa Kambodża to kraj, który walczy z wieloma problemami społecznymi i wciąż podnosi się z ruin. Wiele mówi się o wszechobecnej biedzie, handlowaniu młodymi dziewczętami i dziećmi czy wykorzystywaniu przez zamożnych ludzi z Zachodu. Kambodża, która niegdyś była jednym z najbogatszych krajów Azji Południowo-Wschodniej, a imperium Khmerów zachwycało cały świat, dziś to zaledwie cień czasów swojej świetności. Po upadku imperium, państwo osłabiały wojny z sąsiadami – Tajlandią i Wietnamem, przez które władze były zmuszone oddać część administracji Francuzom. Pełną niepodległość Kambodża uzyskała dopiero po II wojnie światowej, jednak zaraz po tym zwycięstwie rządy przejęli Czerwoni Khmerzy na czele z tyranem Pol Potem. Jak wygląda sytuacja obecnej Kambodży? Stolicą jest Phnm Penh, a samo państwo przyjęło oficjalną nazwę Królestwa Kambodży. Oficjalnym językiem jest khmerski, jednak wielu obywateli mówi także po francusku (ślady po protektoracie Francji z XIX wieku), a także po angielsku (duża część gospodarki opiera się na sektorze turystycznym). W Kambodży występuje klimat tropikalny z wyraźnym podziałem na dwie pory roku, suchą i deszczową. Sezon turystyczny rozpoczyna się z pierwszymi dniami listopada i trwa nieprzerwanie do końca marca, wraz z porą suchą. W porze deszczowej zwiedzanie kraju wiąże się z nieprzyjemnościami – stan dróg pozostawia wiele do życzenia. Królestwo Kambodży jest bogate w zasoby naturalne takie jak opa naftowa i gaz ziemny, drewno, kamienie szlachetne, rudy żelaza, mangan, stąd kraje bliskiego Wschodu i dalekiego Zachodu nieustannie walczą tu o wpływy. Giganty rynku tekstylnego mają tu swoje szwalnie, gdzie za minimalne płace produkują lwią część swoich ubrań. Jeśli chodzi o rolnictwo, uprawia się tu głównie ryż, kauczuk, kukurydzę, warzywa korzenne, orzeszki cashew oraz maniok.

Turystyczne atrakcje Kambodży
Kambodża słynie głównie ze swojego starożytnego miasta Angkor, które pozostawiło po sobie imperium Khmerów. Zabytkowy kompleks miejski został stworzony przez Khmerów na przełomie XIX i XV wieku, przy czym do dnia dzisiejszego zachował się w dobrym stanie. Został wpisany na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO. Stale otwarty dla turystów, chociaż z każdym rokiem coraz droższy; można tu spędzić dzień lub kilka dni i nie mieć dość rozmachu pięknej architektury. Niektórzy twierdzą, że dużo ciekawsze są ruiny starożytnych miast w Laosie, które nie zachowały się tak dobrze jak te kambodżańskie (ponieważ Laotańczycy nie dbają o swoje narodowe dziedzictwo zanadto), ale generalnie chodzi o wieczne zatłoczenie Angkoru, który odwiedza niezliczona ilość turystów. Wielu z nich poprzestaje na zwiedzaniu tego kraju właśnie w tym miejscu. Kolejną atrakcją Kambodży jest jezioro Tonle Sap, największe jezioro Azji Południwo-Wschodniej, które zmienia swoją objętność w przeciągu roku. Tonle Sap to najbardziej zasobny w ryby słodkowodne zbiornik wody w kraju. Na jeziorze oraz w okolicy żyją Kambodżanie, którzy wybudowali słynne już w architekturze tego kraju drewniane domki na palach. Właśnie te domki przyciągają turystów jak magnez, którzy chcą przeżyć przygodę oraz poznać miejscowych. Nie trudno zgadnąć, że Kambodżanie zrobili biznes również z wynajmowania tych drewnianych domków.

Koh Rong – rajska wyspa
Kambodża leży w Zatoce Tajlandzkiej, co oznacza ciepłą wodę i rajskie widoki. Niewiele osób wie, że kraj posiada własną rajską wyspę, jaką jest Koh Rong. Ta wyspa jest naprawdę śliczna! Koh Rong porośnięte jest palmami i ma bardzo ładne plaże z białym piaskiem. Nie jest to miejsce znane szerokiemu gronu, stąd można tu znaleźć chwilę wytchnienia od tego typu azjatyckich kurortów. Na wyspie jest kilka wiosek, w tym największa Koh Tuich.