single

Dlaczego warto spędzić wakacje w Wietnamie?

W świadomości przeciętnego turysty z Europy, Wietnam wciąż kojarzy się z trudną historą wojenną jaka rozgrywałą się na terytorium tego państwa w dwudziestym wieku. Co prawda upłynęło już sporo czasu od zakończenia konfliktu, w który zaangażowane były także światowe mocarstwa i Wietnam jest dziś ponownie zjednoczonym krajem to dawne piętno wciąż z jednej strony przypomina o sobie w osobach tysięcy weteranów wojennych, a z drugiej przyciąga swoją tajemniczością. Warto jednak zauważyć, że poza historią militarną współczesny Wietnam ma do zaoferowania wiele miejsc o unikalnych walorach przyrodniczych. Ze względu na spore odległości jakich możemy doświadczyć w tym rozciągniętym południkowo państwie nie jest łatwo poznać w czasie jednej podróży wszystkie tamtejsze atrakcje jednak zaliczenie kilku najważniejszych nie powinno stanowić problemu. Zastanówmy się co i dlaczego warto zobaczyć podczas wakacji w Wietnamie.

Gwarna stolica
Dla wielu turystów przybywających do Wietnamu pierwszym punktem do którego trafiają jest miasto Hanoi - dzisiejsza stolica Wietnamu i jednocześnie największy port lotniczy w tym państwie. Często ze względu na swoją reputację zatłoczonej metropolii miejsce to stanowi jedynie punkt przesiadkowy do dalszych podróży dla nowoprzybyłych podróżników. Faktycznie, osoby, dla których Hanoi będzie pierwszym przystankiem w południowo wschodniej Azji mogą poczuć się przytłoczone lokalnym ruchem ulicznym pełnym najróżniejszych skuterów, riksz, taksówek czy rowerów pędzących we wszystkich kierunkach bez poszanowania elementarnych zasad ruchu drogowego. Nie jest to jednak tylko miejscowa specyfika, a ogólnie przyjęty model w tej części świata, do którego po prostu należy się przyzwyczaić. Po pewnym czasie łatwo można też zauważyć, że w tym chaosie znaleźć można ziarno harmonii, dzięki któremu na ulicach Hanoi, jak też w innych azjatyckich miastach dochodzi do zaskakująco małej liczby wypadków. Będąc na miejscu warto poświęcić choćby jeden dzień na poznanie kilku charakterystycznych punktów Hanoi. Pierwszym z nich może być dzielnica francuska, w której znajdziemy zabytki z czasów kolonialnych stanowiące estetyczną wizytówkę miasta. Znajdują się tu wytworne kamienice i budynki dawnej administracji. Jedną z perełek dzielnicy jest chrześcijańska katedra wzorowana na słynnej paryskiej Notre Dame. Jest to jedna z największych budowli tego typu w całej Azji. Warto także zobaczyć mauzoleum słynnego politycznego przywódcy Wietnamczyków - Ho Chi Minha, który niezależnie od dzisiejszych przemian społecznych wciąż darzony jest olbrzymią czcią w całym państwie jako symbol walki o niepodległość od zewnętrznych mocarstw.

Zatoka Ha Long
Około 160 kilometrów na południowy wschód od stolicy Wietnamu, nad morzem południowochińskim znajdziemy jedno z najpiękniejszych przyrodniczo miejsc w całej azji. Mowa o niezwykłej zatoce Ha Long, która od 1994 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa zatoki pochodzi od jednej z miejscowości, która z czasem stała się bazą wypadową dla turystów chcących zobaczyć ten cud natury. z pokładu jednego z licznych statków wycieczkowych można tu podziwiać urok ponad 1900 wysepek i monumentalnych formacji skalnych, które zdają się nie mieć końca i urzekają swoją urodą. Dodatkową atrakcję stanowią tu liczne rafy koralowe, groty skalne, a także unikalne lasy mangrowe.

Phong Nha - Ke Bang
Kolejną ciekawą propozycją z listy UNESCO może być park narodowy Phnong Nha - Ke Bang. Jego główną atrakcję stanowią rozległe i malownicze jaskinie tworzące niezwykły i tajemniczy, ukryty pod ziemią świat. Odkryto tu dotychczas ponad 300 jaskiń i wciąż prowadzone są kolejne badania w celu dokładniejszej penetracji tego terenu. Jednym ze spektakularnych odkryć ostatnich lat jest jedna z największych azjatyckich jaskiń o nazwie Son Doong. Opisywany park narodowy znajduje się około 400 kilometrów na południe od Hanoi. Za punkt wypadowy do wspomnianych jaskiń najczęściej służy miasteczko Son Trach, gdzie bez problemu powinniśmy wynająć jeden z lokalnych środków transportu, który umożliwi nam dostanie się na miejsce.

Miasto Cho Chi Minh
Osoby, które są zainteresowane historią jednego z największych i najkrwawszych konfliktów zbrojnych XX wieku jaki miał niestety miejsce na terytorium Wietnamu powinny koniecznie odwiedzić Cho Chi Minh, które do dziś kojarzone jest bardziej ze swoją dawną nazwą - Sajgon. Znaleźć tu można kilka ważnych i symbolicznych miejsc związanych z Wojną Wietnamską. Jednym z nich jest pałac ponownego zjednoczenia. Jest to dawna siedziba kolonialnego gubernatora, która od połowy lat 60 tych XX-go wieku stanowiła główną kwaterę wojsk amerykańskich. Do dziś zachowało się niemal w całości wyposażenie budynku porzucone w 1975 roku po tym jak dwa północno wietnamskie czołgi sforsowały bramę przed pałacem symbolicznie kończąc wyniszczającą wojnę.