single

Nepal w pigułce

Nepal staje się coraz częstszym punktem odwiedzin nie tylko wytrawnych podróżników, ale także dla pasjonatów przygodowych wypraw. Kraj, którego ponad 80% powierzchni pokrywają góry o wysokości ponad 6000 metrów n.p.m., skrywa niesamowitą kulturę i tradycję oraz krajobrazy. Nepal sąsiaduje z Chinami i Indiami, nie ma dostępu do morza. Dzisiaj opowiemy o Nepalu, o tym, jak się tam dostać i miejscach wartych odkrycia. Czego jeszcze nie wiecie o Nepalu?

Hinduistyczno-buddyjski kraj skryty w górach
Stolicą Nepalu jest Kathamndu, miejsce docelowe większości podróżników. Kathmandu wraz z miastami Patan i Bhaktapur tworzy aglomerację liczącą powyżej miliona mieszkańców, jest to największe skupisko ludzi w całym Nepalu. Nepalczycy utrzymują się głównie w przemysłu włókienniczego, drzewnego, obuwniczego i spożywczego, a coraz większe znaczenie dla gospodarki ma turystyka. Tutejsze biura podróży stoją na wysokim poziomie, a ich pracownicy ze wszystkich sił dbają o to, by turyści wywieźli z Nepalu jak najlepsze wspomnienia. Nepal jest krajem głównie hinduistycznym i buddyjskim, a świątynie ukryte w górach wprawiają w zachwyt. Najsłynniejszą świątynią hinduistyczną w stolicy jest Paśupatinath Mandir, kompleks obiektów śiwaickich na brzegu rzeki Bagmati zlokalizowany we wschodniej części miasta. Kompleksy hinduistycznych świątyń znajdziemy również na Katmandu Durbar Square, Patan Durbar Square oraz Bhaktapur Durbar Square. Dzielnicą handlową oraz „sypialnią” stolicy jest Thamel. Wracając jednak do geografii Nepalu – kraj położony jest w Himalajach Środkowych, jak wspomnieliśmy, zdecydowana większość Nepalu znajduje się powyżej 6000 metrów n.p.m. To spore wyzwanie dla osób, które mają skłonność do choroby wysokościowej. Warto więc pamiętać, by przed podróżą skonsultować się z lekarzem.

Sezon na Nepal
Może zaskoczy to wielu z Was, ale Nepal jest kierunkiem całorocznym. W Nepalu występują wszystkie cztery pory roku, a ich nasilenie jest uzależnione od kierunku. W północnej części kraju zimy są łagodne, a lata upalne; trwa wtedy sezon monsunowy. Osoby, które jadą do Nepalu głównie po to, by wspinać się po górach, powinny wziąć pod uwagę miesiące przypadające na jesień i wiosnę, ponieważ pomimo zimnych nocy, są najlepsze warunki do wspinaczki (a szlaki są najbezpieczniejsze). Właśnie w Nepalu znajdziemy najwyższy szczyt świata – Mount Everest (8850 m n.p.m.), który miejscowa ludność nazywa Sagarmatha (Czołem Nieba). Natomiast jeśli chcecie się wybrać do Nepalu, by doświadczyć niesamowitej kultury, poznać ludzi i chłonąć klimat, możecie to zrobić bez względu na miesiąc – chociaż my polecamy unikać wycieczek w styczniu.


Najciekawsze miejsca turystyczne w Nepalu


Nepal robi wrażenie sam w sobie, a samo chodzenie po ulicach wybranego miasta dostarcza wiele odkryć. Jednak jest kilka turystycznych szlaków, którymi warto się przejść i kilka miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Jednym z nich jest buddyjska świątynia Swayambhunath, punkt pielgrzymkowy. To starożytna zabudowa religijna na szczycie wzgórza w Dolinie Katmandu, na zachód od centrum stolicy. Tybetańska nazwa miejsca oznacza " Wysokie Drzewa" , a wzięła się od wielu odmian drzew występujących na wzgórzu. Swayambhunath to prawdopodobnie najświętsze wśród buddyjskich miejsc pielgrzymkowych, dlatego podczas zwiedzania należy zachować odpowiedni szacunek. Kolejnym miejscem jest Park Narodowy Chittwan, w którym można zobaczyć prawdziwego dzikiego nosorożca oraz wziąć udział w karmieniu i kąpaniu słoni. Chittwan to najstarszy i najpiękniejszy z parków narodowych w Nepalu. Równocześnie jest bardzo popularny i łatwo dostępny dla turystów, oferując dobrą bazę noclegową i gastronomiczną. Park Narodowy Chittwan jest położony na nizinach Terai, a większą część pokrywa tropikalna dżungla i sawanna. Najpopularniejszymi atrakcjami parku, oprócz obserwowania dzikich zwierząt, są spływy tratwą po rzece. Malowniczo położonym miastem, które warto odwiedzić jest Pokhara. Pokhara jest położona nad jeziorem Phewa Tal, a otaczają ją góry masywu Annapurny, Dhaulagiri i Manaslu. Wielu turystów ściąga tu atrakcyjna okolica.