single

Malezja w pigułce

Malezja jest federalną monarchią konstytucyjną położoną w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Składa się z trzynastu stanów i trzech terytoriów federalnych i ma łączną powierzchnię 330 803 kilometrów kwadratowych. Ląd jest oddzielony przez Morze Południowochińskie na dwa główne regiony Malezji, mianowicie Półwysep Malezja i Wschodnia Malezja (malezyjskie Borneo). Malezja jest krajem wieloetnicznym i wielokulturowym, zamieszkałym przez ponad 30 milionów ludzi. Niektóre z grup etnicznych, które można znaleźć w Malezji to Malajczycy, Chińczycy, Hindusi i rdzenni mieszkańcy.

Malezja jest jednym z najlepiej rozwijających się pod względem gospodarczym krajów w Azji, a jej produkt krajowy brutto (PKB) rośnie średnio o 6, 5% rocznie przez prawie 50 lat. Tradycyjnie gospodarka kraju napędzana była zasobami naturalnymi. Jednak z biegiem lat rozszerza się o inne sektory, w tym naukę, turystykę i handel. Malezja ma obecnie nową uprzemysłowioną gospodarkę rynkową, która zajmuje trzecie miejsce w Azji Południowo-Wschodniej i dwudzieste dziewiąte miejsce na świecie. To jeden z tych azjatyckich krajów, w których europejski turysta może poczuć się, jak u siebie.

Planetescape.pl

Tropikalna pogoda
Malezja znajduje się w pobliżu równika, przez co jej pogoda jest ciepła i tropikalna przez cały rok. Średnia temperatura zwykle utrzymuje się pomiędzy 23 a 32 stopniami Celsjusza, co sprawia, że Malezja jest najlepszym miejscem na wakacje dla osób lubiących dobrą zabawę na słońcu, plażowanie i szaleństwa wodne.

Społeczeństwo wielokulturowe
Malezja jest domem wieloetnicznego, wielojęzycznego i wielokulturowego społeczeństwa, które harmonijnie współżyje. Różne grupy etniczne, które można spotkać w Malezji, to między innymi etniczni Malajowie, Chińczycy, Hindusi i inne mniejszości etniczne. Jednak turyści, którzy tu przybywają nie mają najmniejszych problemów z komunikacją. Uważa się, że Malezja ma najwyższą biegłość w posługiwaniu się językiem angielskim spośród wszystkich krajów południowo-wschodniej Azji, a Singapur i Korea Południowa są odpowiednio na drugim i trzecim miejscu. Ponad 60% całej populacji posługuje się angielskim w stopniu biegłym!

Kuchnia Malezji
Kuchnia Malezji jest bardzo złożona i różnorodna ze względu na mieszankę tradycji rdzennych mieszkańców oraz przybyszów z Chin, Indii, Indonezji i Borneo. Widoczne są w niej również wpływy kultury europejskiej i Bliskiego Wschodu. Zaskakujące połączenia np. kuchni tajskiej i portugalskiej owocują prawdziwą symfonią smaków. Dzięki temu kuchnia malezyjska jest niezwykle oryginalna.

Turystyka
Malezja zajmuje 9 miejsce na świecie, jako kraj turystyczny. Turystyka jest trzecim, co do wielkości źródłem dochodów Malezji. Malezja pełna jest wspaniałych i wyjątkowych atrakcji turystycznych, takich jak: Alor Star, Malacca City, Johor Bahru, Ipoh, George Town, Putrajaya, Kota Kinabalu, Kota Bahru, Pangkor, Langkawi, Taman Negara National Park, Batu Caves i wiele więcej.

Regiony Malezji
Malezja jest podzielona na sześć głównych regionów, a mianowicie Region Północny, Region Centralny, Region Południowy, Wschodnie Wybrzeże, Sabah i Sarawak Każdy z tych regionów ma swoje specyficzne cechy i zwyczaje kulturowe.Północny region składa się z Perlis i Kedah - dwóch północnych stanów - oraz Penang i Perak. Kedah i Perlis specjalizują się w produkcji ryżu i stanowią większość regionów uprawy ryżu w Malezji, dlatego zostały nazwane "Rice Bowl of Malaysia". Centrum Malezji znajduje się w regionie Centralnym. To tutaj zlokalizowane są budynki rządowe i biura. Region centralny składa się ze stanu Selangor, w którym rezyduje stolica Kuala Lumpur, a także stanu Negeri Sembilan. Większość wydarzeń, działań, spotkań i rozmaitych form rozrywki odbywa się w stanie Selangor. Negeri Sembilan słynie natomiast z cudownego naturalnego krajobrazu wiejskiego. Ma pewne unikalne tradycje oraz lokalną architekturę. Selangor to region rozwijający się. Stolica Kuala Lumpur rozwinęła się w sposób niemal pokazowy. W ciągu ostatniej dekady przekształciła się w ważne kosmopolityczne miasto z tętniącą życiem dzielnicą biznesową zwaną "Złotym Trójkątem". Kuala Lumpur oferuje połączenie starego uroku i nowoczesnego komfortu.