Filipiny - najważniejsze informacje
Podróżowanie po całym świecie jeszcze nigdy nie było łatwiejsze – co kilka miesięcy różne linie lotnicze robią świetne promocje w każdy kierunek świata. Podróżować możemy zatem i budżetowo i w opcji all-inclusive, według naszych osobistych preferencji i możliwości. Dzięki ogromnej bazie danych dostępnej po jednym kliknięciu, a mowa tu o Internecie, nawet kilkutygodniową podróż możemy zaplanować samodzielnie. Dziś naszym kierunkiem będą zachwycające Filipiny, „raj” na każdą kieszeń. Czy możliwa jest podróż na Filipiny bez wydania fortuny? Co powinniśmy wiedzieć o tym kraju? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to i więcej pytań.
Co wyróżnia Filipiny na tle innych krajów Azji Południowo-Wschodniej?
Archipelag filipiński jest ogromny, należy do niego ponad siedem tysięcy wysp i wysepek, z czego tylko 860 z nich jest zamieszkałych. Szacuje się, że mieszka na nich około 98 milionów Filipińczyków (dane z 2014 roku), co plasuje ich na dwunastym miejscu w rankingach najludniejszych krajów na świecie. Mówi się, że Filipińczycy to jedni z bardziej otwartych i sympatycznych mieszkańców Azji – są skromni, w większości katolicy, żadnemu podróżnikowi nie odmówią ciepłej miski jedzenia. Warto wybrać się do Manili, stolicy Filipin, która jest największym ośrodkiem gospodarczym w kraju. Właśnie tutaj swoje siedziby zbudowały międzynarodowe giganty przemysłowe, najszybciej rozwijającą się dziedziną przemysłu jest elektronika (głównie z krajów azjatyckich sprowadza się np. bardzo drogie w Europie telefony), włókiennictwo i przemysł spożywczy. Jak już wspomnieliśmy, na Filipinach wyznaje się głównie katolicyzm, co wyróżnia ten kraj na tle innych państw Azji Południowo-Wschodniej, gdzie dominuje islam, hinduizm i buddyzm. Zwiedzając miasta i miasteczka co rusz natkniemy się na historyczne kościoły katolickie – to bardzo ciekawe doświadczenie zgłębiać kulturę Filipin z perspektywy osób, które także wychowały się w katolickim kraju. Będziemy niejednokrotnie zadziwieni, jak różne spojrzenie można mieć na tą religię – Filipińczycy zdecydowanie bardziej radośnie podchodzą do wielbienia Chrystusa i Świętej Trójcy. Skąd wziął się katolicyzm w tej części świata? Po odkryciu wysp przez słynnego podróżnika Ferdynanda Magellana, Filipiny zostały kolonią Hiszpanów. Hiszpanie przez kilka wieków (skutecznie) prowadzili misje chrystianizacyjne, zakorzeniając w podbitych ludach tę religię. Nawet w XIX wieku, kiedy zostały podbite przez wielokulturowe Stany Zjednoczone, a potem buddyjską Japonię, nie zabił w Filipińczykach wiary w katolickiego Boga.
Jak wybrać się na Filipiny?
Po pierwsze, potrzebujemy wyrobić wizę (w Warszawie), ale podczas procesu wizowego będziemy poproszeni o ogólny plan naszej podróży oraz okazanie biletu powrotnego. Tutaj nie ma reguły, trzeba śledzić promocje, które organizują różne linie lotnicze. Bądźcie także świadomi, że „tanie” bilety prawie na pewno będą wiązały się z przesiadkami i kilkoma godzinami oczekiwania na kolejne loty. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Na samych Filipinach ceny są bardzo przystępne, nawet dla osób, które naprawdę oszczędzają podczas podróży. Za obiad dla czterech osób zapłacimy ... ok 30 złotych! W podobnej cenie znajdziemy noclegi oraz organizowane wycieczki na różne, pomniejsze wysepki. Kiedy najlepiej wybrać się na Filipiny? Co ciekawe, świetną porą na podróż jest okres pomiędzy listopadem a lutym - po sezonie "europejskim" możemy liczyć na jeszcze niższe ceny, a poza tym pogoda jest bardzo przyjemna. W tym czasie panuje pora deszczowa, jednak nie warto się zrażać.