single

Jawa w pigułce

Jawa, największa wyspa Indonezji, którą zamieszkuje aż 60% wszystkich mieszkańców kraju, jest także najpopularniejszym – zaraz po rajskiej Bali – kierunkiem turystycznym. Odwiedzając Indonezję koniecznie zaplanuj kilka dni na Jawie, ponieważ ta wyspa nie raz cię zaskoczy. Co powinniśmy wiedzieć o Jawie? Co wyróżnia ją spośród innych wysp? Kto będzie się tu świetnie czuł?

Podstawowe informacje
Jawa to nie tylko największa wyspa w Indonezji, znajduje się także na trzynastym miejscu pod względem wielkości na Ziemi. Ma powierzchnię ponad 126 tysięcy kilometrów kwadratowych, na których osiedliło się ponad 130 milionów ludzi (z 230 mieszkańców Indonezji), z czego 90% z nich wyznaje islam. Być może dlatego o Indonezji często mówi się jako o kraju „wulkanów i świątyń” – w największym państwie muzułmańskim na świecie natkniemy się na wszystkie rodzaje meczetów oraz innych świątyń, bo prócz islamu, znajdziemy tu wyznawców wielu innych religii: od religii plemiennych i animistycznych, przez chrześcijan, hinduistów i buddystów, aż po zaskakujące mieszanki wyznaniowe, których zasady i funkcjonowanie znają tylko ludzie we wspólnocie. Dzięki takiej mieszance kulturowej Jawa zyskuje – odnajdą się tutaj osoby, które interesują się antropologią, historią i kulturą społeczeństw mających naprawdę głębokie korzenie! Poza tym, w stolicy Indonezji, Dżakarcie, która leży właśnie na Jawie na pewno przeżyjemy szok kulturowy – warto wiedzieć, że mieszkają tu także Europejczycy, w tym również Polacy, którzy zakochali się w tym kraju i postanowili ułożyć sobie w nim życie. Dla miłośników natury Jawa również będzie ciekawa, ponieważ jak zdecydowana większość indonezyjskich wysp ma pochodzenie wulkaniczne – na samej wyspie i w okolicy znajduje się aż 121 wulkanów, w tym 40 czynnych! Na wiele z nich można się wybrać na trekking, oczywiście wcześniej upewniając się, że nie ma żadnego zagrożenia. Ogromną część Jawy porastają dżungle i gęste lasy tropikalne, które wchodzą w skład najstarszych parków narodowych w kraju.

Yogyakarta, dawna stolica Indonezji
Yogyakarta, czyli dawna stolica Indonezji, obecnie uznawana jest za kulturalną stolicę kraju. Znajduje się tutaj wiele uniwersytetów, historycznych budynków i ośrodków kultury i sztuki jawajskiej, które na pewno warto zobaczyć, by lepiej poznać ten kraj. Właśnie w Yogyakarcie umiejscowiona jest jedna z największych atrakcji turystycznych całej Indonezji – kompleksy świątyń Borobodur (buddyjski) i Prambanan (hinduistyczny). Obie świątynie datuje się na przełom VIII i IX wieku, mają także podobną historię – po latach świetności w wyniku erupcji pobliskich wulkanów zostały zapomniane na wiele wieków, a odkryto je podobnie w czasach podbojów kolonizatorskich, odnowiono i wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie rok w rok odwiedzają je setki tysięcy turystów i nawet jeśli nie przepadasz za tłocznymi miejscami, te świątynie koniecznie powinny znaleźć się na liście miejsc do zobaczenia.

Parki Narodowe
Wróćmy jeszcze na chwilę do naturalnych zasobów Jawy. Na wyspie znajduje się kilka parków narodowych, które cieszą się dobrą sławą – są zadbane i dobrze oznakowane. Dzięki temu można zaplanować różnorodne trasy trekkingowe, od kilkugodzinnych, do kilkudniowych. Wiele z nich będzie zawierało zdobywanie wulkanów. Do najstarszych i najbardziej popularnych parków należy m. in. park Bromo Tengger Semeru ze słynnym wulkanem Bromo. Trzeba dodać, że w parkach narodowych oraz na terenach chronionych mamy niepowtrzalną okazję obserwować wymierające już gatunki zwierząt, np. nosorożca jawajskiego.