single

O czym trzeba pamiętać szykując egzotyczny wyjazd?

Czego oczekujemy od dobrej, udanej podróży w dalekie, egzotyczne strony? Niezapomnianych wrażeń, szalonych przygód, miłych wspomnień, wielu nowych doświadczeń związanych z obcą kulturą… Na pewno też chcemy trzymać się z dala od wszelkich kłopotów, nieporozumień i nieprzyjemnych sytuacji – lwiej części z nich można uniknąć odpowiednio wcześniej przygotowawszy całą wyprawę. Zachęcamy do przeczytania naszego krótkiego tekstu-pigułki o tym, co należy wziąć pod uwagę szykując wyjazd w egzotyczne kraje – tak, by jednocześnie pamiętać o podstawach dobrej organizacji.

Odludzie nie zawsze jest dobre
Wybór destynacji na tak wielką podróż to zawsze spora frajda. Co raz częściej jednak ulegamy pokusie tyczenia własnych szlaków i organizacji według stricte własnego pomysłu. Są miejsca, do których samo dotarcie pochłonie wiele naszych sił, czasu i pieniędzy – a dodatkowo mogą się okazać sporym rozczarowaniem. Dlatego nie zawsze trzeba „iść pod prąd” i na siłę szukać takich lokacji, które obiecują ciszę i kameralne odludzie, gdzie turystów można policzyć na palcach jednej ręki. Wyraźnie mniejszy ruch może wiązać się z wyższymi cenami, trudnością w porozumieniu się po angielsku, czasem również mniejszym poczuciem bezpieczeństwa. Normalnie, w sytuacji kryzysowej, często można liczyć na pomoc innych turystów – a przynajmniej, że nie zostaniemy z danym problemem sami. Jeśli jednak wciąż marzycie o podróży w nieco ustronne miejsce, nie wszystko jeszcze stracone – w wielu popularnych krajach są sprawdzone, zaciszne miejsca, do których można wybrać się bez obaw. Przykład? Niektóre plaże Tajlandii, takie jak choćby Bailam, Ko Kham czy Ko Wai. Wystarczy tylko poszukać w sprawdzonych źródłach – i praktycznie w każdym kraju znajdzie się coś, co nas zainteresuje.

Komunikacja to podstawa i nie trzeba jej się bać
Znając angielski, jesteśmy przyzwyczajeni, że właściwie gdziekolwiek byśmy nie pojechali, jakoś się dogadamy. I coś w tym jest, bo nawet w dalekich, egzotycznych krajach angielski z pewnością nam się przyda. Wiele z tych państw to byłe kolonie europejskie, toteż być może akurat tam, gdzie jedziemy, dogadamy się również po francusku, portugalsku lub hiszpańsku? Dziś wiele osób uczy się tych języków, ale nawet jeśli dla nas są zupełnie obce, zawsze warto wziąć ze sobą podręczne rozmówki. Kto wie, kiedy się przydadzą? Trzeba też pamiętać o tym, by nie bać się rozmawiać. Lokalni mieszkańcy widząc w nas turystów, którzy wychodzą im naprzeciw i próbują się porozumieć w ich własnym języku, z reguły cieszą się z tego faktu - i pomaga to przełamać pierwsze lody. Szczególnie w krajach takich jak Meksyk, Kuba czy Brazylia spotkamy się w takiej sytuacji z bardzo pozytywnymi reakcjami.

Ciekawostki nie tylko dla rozrywki
Przygotowując się do dalekiej podróży warto dużo czytać na temat danego kraju. Czytać, poznawać, dopytywać się. Wiele stron internetowych i poradników często podaje różne ciekawostki. Tam również można znaleźć interesujące – i praktyczne – treści! W końcu czeka nas spotkanie z zupełnie obcą kulturą, dlatego warto wiedzieć, że np. w Chinach mężczyźnie lepiej nie ubierać zielonej czapki, bo oznacza to, że jego partnerka go zdradza, w Tajlandii zaś nie należy wskazywać nikogo nogami (uważane są za najbardziej prymitywną część ciała), a najlepiej nie dotykać innych ludzi w ogóle. Dobry research to podstawa; dzięki temu unikniemy różnych nieprzyjemnych sytuacji, o których wcześniej nawet byśmy nie pomyśleli. A stąd już tylko krok, by nasza eskapada okazała się prawdziwą przygodą życia!