single

RPA w pigułce

Afryka to kontynent, na którym każda podróż będzie wyjątkowa, pochłaniająca i przygodowa! Afryka wciąga do reszty, a każdy, kto chociaż raz postawił stopę na Czarnym Lądzie planuje, jak najszybciej tu wrócić. Dzisiaj porozmawiamy o Republice Południowej Afryki, dobrym kierunku na rozpoczęcie przygody w Afryce. Do RPA jedzie się na safari wśród Wielkiej Afrykańskiej Piątki w Parku Krugera, na oglądanie sympatycznych pingwinów mieszkających na Przylądku Dobrej Nadziei albo trekkingu na Górę Stołową. Co chcielibyście wiedzieć o RPA? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Kilka podstawowych informacji o RPA
Kapsztad, Johannesburg, Durban, Pretoria. To największe miasta RPA. Każde z nich, podobnie jak cały kraj, ma zaplecze historii krwawych wojen plemiennych, domowych i z resztą świata – podobnie jak każde inne państwo Afryki. Czarny Ląd, dziki i nieokiełznany, nie raz i nie dwa spłynął krwią i cierpiał głód. Pomimo tego, Afrykańczycy to gościnni, otwarci i empatyczni ludzie, którzy podzielą się z gościem ostatnim kawałkiem chleba. RPA położone jest na południowym krańcu Afryki, sąsiadując z Namibią, Zimbabwe, Suazi Mozambikiem i Botswaną, zawiera enklawę Lesotho. Republikę Południowej Afryki zamieszkuje ponad 60 milionów ludzi, w prawie 80% chrześcijan (nie jest to jednak religia katolicka, którą znamy z własnego, polskiego podwórka), 10% praktykujących własne religie plemienne, trochę hinduistów i muzułmanów. Kraj ma aż jedenaście języków urzędowych: afrikaans, angielski, xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda, zulu. Mieszkańcy utrzymują się głównie z przemysłu wydobywczego (RPA ma bogate złoża złota i diamentów jubilerskich) oraz rolnictwa. Śmiało można powiedzieć, że to jeden z najbogatszych krajów Afryki, przez co boryka się z problemem emigracji. Co RPA oferuje turystom?

Niepowtarzalne atrakcje turystyczne
Kapsztad został uznany za jedno z najpiękniej położonych miast na całym świecie. Jest również miastem bezpiecznym dla turystów, oferującym ogromną bazę noclegową i gastronomiczną. Do Kapsztadu przybywa setki turystów, by cieszyć się pustymi i pięknymi plażami, urokiem pokolonialnej architektury (szczególnie w dzielnicy Constantia) i doskonałą kuchnią. W Kapsztadzie można odwiedzić robiące wrażenie obserwatorium astronomiczne, Muzuem Historii Kultury, wspaniały port, liczne kurorty i uzdrowiska, winnice, w których kupicie najlepsze afrykańskie wina, oceanarium, ogród botaniczny Kirstenbosch czy wyspę Robben, na której w budynku dawnego więzienia stworzono muzeum. W Kapsztadzie można także wspiąć się samodzielnie lub wyjechać kolejką linową na Górę Stołową, skąd podziwia się egzotyczną panoramę miasta. Z Kapsztadu niedaleko jest na Przylądek Dobrej Nadziei, skalistego półwyspu wulkanicznego, na którym mieszka ogromna populacja pingwinów (które zamieszkują jedną z najpopularniejszych plaży, Boulders Beach). Jeśli nacieszycie się już odkrywaniem tej części RPA, warto wynająć samochód i udać się w podróż wybrzeżem, aż do samego Parku Krugera. W końcu gdzie na świecie zobaczycie lepsze safari, niż w Afryce? Park Narodowy Krugera jest jednym z największych rezerwatów przyrody w Afryce. Zajmuje powierzchnię 19 485 km kw w prowincjach Limpopo i Mpumalanga w północno-wschodniej Afryce Południowej i rozciąga się na 360 km z północy na południe i 65 km (40 mil) ze wschodu na zachód. Zamieszkuje go setki gatunków dzikich zwierząt, w tym Wielka Piątka Afryki: lew, nosorożca, słonia, bawoła i lamparta. Zwierzęta te można zobaczyć bez większego wysiłku, zwłaszcza podczas pory suchej, gdy zbierają się przy wodopojach. Klimat Parku Narodowego Krugera jest subtropikalny. Letnie dni są wilgotne i gorące, a pora deszczowa trwa od września do maja. Na stronie internetowej Parku Narodowego Krugera wymienia się wrzesień i październik jako najbardziej suche okresy, których punktem kulminacyjnym są deszcze pod koniec października – wtedy też jest najlepszy czas na zwiedzanie i safari. Z RPA można bez wizy dostać się do Suazi i odwiedzić afrykańskie wioski z prawdziwego wrażenia, a nawet spędzić noc w tradycyjnym afrykańskim domu.