single

Największe atrakcje Wietnamu

Wietnam jest często wybieranym kierunkiem, jeśli chodzi o państwa Azji Południowo-Wschodniej. Utarło się przekonanie, że podobnie jak Tajlandia, to kraj przyjazny i otwarty na turystów, z dobrą infrastrukturą i tysiącem ciekawych miejsc do zobaczenia. Wystarczająco różny od naszego podwórka, by móc o nim mówić „egzotyczny”, z rajskimi plażami na wyspie Phu Quoc, ciągnącymi się kilometrami tarasami ryżowymi np. w Sapa czy w dolinie Mui Ne, największym miastem-metropolią Sajgonem i stonowaną stolicą Hanoi. Wietnam można odkrywać całymi miesiącami z północy na południe i ze wschodu na zachód. Zdecydowanie warto tu zawitać i zasmakować w lokalnej kuchni. Jakie są największe atrakcje Wietnamu?

Miejsca na wypoczynek - czyli gdzie się wybrać, żeby się opalić?
Zaczniemy nietypowo, bo od miejsc przeznaczonych na wypoczynek i relaks. Od pięknych piaszczystych plaż, uspokajającej zieleni lasów i wygodnych butikowych hoteli. W Wietnamie nie brakuje takich zakątków. Najbardziej ekskluzywnym z nich to wyspa Phu Quoc, iście rajskie miejsce, położona w Zatoce Tajlandzkiej przy morskiej granicy z Kambodżą. Na Phu Quoc panuje tropikalny klimat i świetne warunki do surfingu czy nurkowania. Odnajdą się na niej także miłośnicy trekkingu – to górzysta wyspa, po której można urządzać ciekawe spacery w dżungli. Lepiej jednak zabrać ze sobą przewodnika, który dobrze zna trasy. Prócz spacerów, po wyspie można pojeździć motorem lub przemieszczać się lokalnym busem. Co zobaczyć na Phu Quoc? Jedną z wiosek rybackich, np. Ham Ninh na wschodnim wybrzeżu wyspy, w której prócz tradycyjnego zabudowania można skosztować pysznych owoców morza, wodospady Suoi Tranh, które warto zobaczyć w czasie deszczu i popływać oraz farmę pereł w Dương Đông. Phu Quoc to miejsce znane nie tylko ze swojego piękna, ale i z hodowli pereł. Naszyjnik z pereł będzie idealną pamiątką z tej rajskiej wyspy! Innym kurortem turystycznym, do którego można jeździć przez cały rok jest Mui Ne. To miasto położone 180 km od Sajgonu wzdłuż wybrzeża. Pięknym zakątkiem jest Zatoka Mui Ne. Wyjątkowa w tej okolicy jest migracja piasku – każdy deweloper przed postawieniem hotelu musi uzyskać specjalne pozwolenie, bowiem piasek z wydm co roku wędruje o kilka milimetrów, przyczyniając się do zasypywania części wybrzeża. W Mui Ne są dwie plaże, Ganh Beach i Suoi Nuoc Beach, otoczone przez hotele i kurorty. Jeśli zależy Wam na spokoju, lepiej przybyć tutaj poza głównym sezonem.

Miasta i street food
Jeśli o jakimkolwiek kraju można powiedzieć, że ma bezbłędny street food, na pewno jest to Wietnam. Często mówi się o azjatyckim street foodzie, mając na myśli takie kraje jak Wietnam, Malezja i Tajlandia. W innych krajach, o dziwo, kuchnia zdaje się być monotonna i turyści po kilku dniach tęsknią za fast foodem. Tymczasem spacerując po Hanoi warto wybrać się na nocny targ i zobaczyć najdziwniejsze potrawy świata. Odważni mogą pokusić się o ich spróbowanie! Będąc w Hanoi, wybierzcie się do głównego dystryktu, Hoàn Kiếm District. To właśnie tutaj znajduje się słynne jezioro Hoan Kiem ze świątynią na środku oraz katedra św. Józefa. Hanoi to dobre miejsce na 2-3 dni zwiedzania, trzeba się spieszyć – w Wietnamie jest dużo miejsc do odkrycia. Co warto zobaczyć w tym mieście? Na pierwszy raz poleca się francuską dzielnicę, tzw. French Quater, która jest niejako wizytówką miasta. Warto pójść na wspomniane przez nas jezioro Hoan Kiem, ale wyłącznie rano – wówczas można zobaczyć Wietnamczyków uprawiających tai chi i odprawiających swoje poranne rytuały. Poranki są spokojne i przyjemne, w przeciwieństwie do upalnego południa. Kolejnym miejscem jest most The Huc, most Wschodzącego Słońca, o charakterystycznej czerwonej barwie. Most prowadzi do Nefrytowej świątyni. Jeśli zależy Wam na autentycznym wietnamskim klimacie, musicie pojechać nieco dalej, do kolonialnego miasteczka Hoi An. Co roku organizowany jest tutaj huczny festiwal lampionów, podczas którego miasto jest przepięknie oświetlone. Poza festiwalem również można tu zobaczyć czerwone lampiony, które stały się nieodłącznym elementem miasta. Hoi An to dobre miejsce na wieczorne spacery, w przeciwieństwe do metropolii Sajgonu. Niewiele osób potrafi się odnaleźć w Sajgonie, który jest dynamiczny, chaotyczny i głośny. Jeśli jesteś miłośnikiem wielkich miast, musisz tu przyjechać!