single

Skarby Ameryki Południowej – Brazylia

Marzycie o egzotycznej wyciecze do piątego największego państwa na świecie – do Brazylii? Różnorodność krajobrazów, setki kultur, lokalna kuchnia, kolorowy karnawał i energiczny taniec. Brazylii nie da się opisać w kilku słowach, ująć w kilku kadrach na zdjęciu; Brazylię trzeba odwiedzić i poczuć na własnej skórze tę niesamowitą atmosferę, odkryć dziką i nietkniętą przyrodę. Ten kraj zmaga się z wieloma problemami – karczowaniem lasów pod hodowle bydła, wirusem Zika czy działalnością mafii na szeroko zakrojoną skalę. Nikt nie wie, jak potoczą się jego losy, dlatego być może jest to ostatnia okazja, by zobaczyć „autentyczną Brazylię”. Dlaczego warto tam pojechać?

Kiedy jest sezon na Brazylię?
Brazylia jest ogromna i panuje w niej kilka stref klimatycznych, wszystkie zaliczane są jednak do klimatów gorących. Najbardziej optymalną porą na wycieczkę do Brazylii jest polska późna jesień i zima, wówczas w Brazylii temperatura waha się w okolicach 30 st. C. Trzeba wziąć także poprawkę na wycieczkę do amazońskiej puszczy, gdzie tropikalny klimat za dnia wyciska wszystkie poty, a w nocy zmusza do wyciągania zimowych kurtek. Ogólnie rzecz biorąc, Brazylia jest kierunkiem całorocznym, a najlepsze miesiące do odwiedzin przypadają między sierpniem a marcem.

Dla kogo jest wycieczka do Brazylii?
Brazylię pokochają aktywni podróżnicy, którym nie straszne są olbrzymie odległości do pokonania ani różne krążące o tym kraju historie. Podróżując po Brazylii trzeba się przestawić na południowoamerykańskie podejście do życia, by poczuć się jak w domu. Jeśli obawiacie się kradzieży, nie zabierajcie ze sobą wszystkich pieniędzy i drogiego sprzętu fotograficznego. Brazylijczycy nie przepadają za obładowanymi turystami, uważając, że zbytnio przyciągają na siebie uwagę. To niespotykane uczucie – być w kraju, w którym nagość nie wzbudzi żadnej sensacji, a droga torebka od słynnego projektanta już tak. Brazylia spodoba się szalonym i otwartym osobom, które nastawiają się na doświadczenia i nie marudzą, kiedy np. spóźnia się autobus. Może to być wspaniały kierunek na podróż poślubną. Jeśli chodzi o wakacje rodzinne, taka wycieczka także ma sens, trzeba ją jednak mądrze zaplanować, w innym wypadku będzie męczarnią.

Wciągająca brazylijska kultura
Czego możecie spodziewać się po tym kraju? Kultura kraju jest bogata i różnorodna ze względu na zróżnicowaną geografię i historię. Między sobą różnią się konkretne regiony, więc można tu mówić o silnej kulturze danego regionu. Na obecny kształt Brazylii mają oczywiście wpływ kultury sąsiednich krajów. Co jest najważniejsze dla Brazylijczyków? Oczywiście, muzyka. Właśnie tutaj wykształciły się różne style, w tym samba i bossa nova, a także brazylijska muzyka popularna - wesoła i rytmiczna, muzyka tworzona do tańca. Podróżując po Brazylii muzyka będzie istotnym elementem w każdym miejscu, które odwiedzicie. Posłuchajcie brazylijskiego funka, country i popu! Drugą rzeczą, którą kochają Brazylijczycy jest piłka nożna. Kibicuje się tu niezwykle emocjonalnie i wielbi się piłkarzy. Przedmioty z wizerunkami ulubionych piłkarzy można kupić na każdym kroku! Trzecią rzeczą, na którą nie zostaniecie obojętni, są brazylijskie sztuki walki – w tym capoeira. Ten styl, który jest mieszanką sztuk walki, tańca, gry i muzyki został stworzony przez afrykańskich niewolników, pochodzących głównie z portugalskiej kolonii w Angoli. Wieczorami, kiedy będziecie już zmęczeni intensywnością miast, skorzystajcie z okazji i obejrzycie najbardziej popularne brazylijskie telenowele. Ostrzegamy jednak, że wciągają i trudno rozwikłać zawarte w nich historie.

Formalności wizowe, dokumenty, szczepienia
Wjeżdżając na terytorium Brazylii od obywateli Polski nie jest wymagana wiza. Mogą oni pozostać w celach turystycznych w kraju 90 dni, przechowując kartę wjazdu, którą odbiera się na lotnisku. Należy mieć przy sobie paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Nie ma tu obowiązku szczepień, jednak jeśli podróżujesz do Brazylii z terenów objętych zagrożeniem żółtej febry, należy okazać tzw. "żółtą książeczkę". W innym wypadku możesz zostać nie wpuszczony na teren kraju. Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest zalecane przy podróżowaniu do kilku brazylijskich stanów (należy sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych).