single

Egzotyczne kraje w pigułce – co warto o nich wiedzieć?

Obecnie podróżowanie do egzotycznych krajów staje się coraz bardziej modne. W dobie mediów społecznościowych, kiedy każdy chce się pochwalić na facebooku czy Instagramie zdjęciami z wakacji niepisana zasada brzmi – im bardziej kolorowo, egzotycznie – tym lepiej! Nie da się zaprzeczyć, że inna kultura, plaże i wysokie temperatury to coś, co działa na turystów jak magnez. Zanim jednak wybierzemy się w podróż do innego kraju, w szczególności tego egzotycznego warto wyposażyć się chociaż w minimum wiedzy na temat tego miejsca. Pamiętajmy, że egzotyczne kraje to przede wszystkim kraje w których możemy zarazić się chorobami nie spotykanymi w naszym kraju oraz miejsca, gdzie możemy spotkać się z dużą barierą językową. Tak mniej więcej wygląda to w takich krajach jak Meksyk czy Indonezja – które obecnie cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ krajobrazy w tych miejscach są naprawdę bajeczne, jedzenie jest bardzo różnorodne, ale także i smaczne, a pogoda sprzyja leżakowaniu na plaży i nauce surfowania. Czego chcieć więcej? Jeśli planujesz podróż do jednego z tych krajów to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!


Meksyk i Indonezja – jakie dokumenty musimy mieć ze sobą?
Wybierając się do Meksyku nie musimy posiadać wizy, ale w samolocie należy wypełnić Formularz Migracyjny, który będzie dla nas najważniejszym dokumentem podczas całego pobytu w tym kraju. Ponadto koniecznie trzeba dopilnować, aby minimalny okres ważności naszego paszportu wynosił 6 miesięcy, ponieważ inaczej nie wpuszczą nas na teren Meksyku. Natomiast w przypadku Indonezji jesteśmy zmuszeni wyrobić sobie indonezyjską wizę. Na szczęście na miejscu dostaniemy bez większego problemu wizę turystyczną ważną przez 30 dni, która będzie nas kosztować około 50 dolarów. Poza tym, podobnie jak w Meksyku tak i w Indonezji musimy mieć ze sobą paszport, który powinien być ważny przez minimum sześć miesięcy. Pamiętajmy także o tym, że nie ważne gdzie podróżujemy zawsze dobrze jest zeskanować sobie wszystkie ważne dokumenty i wysłać je np. na email, aby w razie zgubienia dokumentów – móc je szybko odtworzyć.

Jakie szczepienia należy wykonać przed wylotem do Meksyku i Indonezji?
Jeśli chodzi o Meksyk to nie jest tu wymagana międzynarodowa karta szczepień. Pomimo to warto upewnić się, że jesteśmy zaszczepieni na takie choroby jak różyczka, błonica, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, wścieklizna oraz dur brzuszny. W przypadku Indonezji do obowiązkowych szczepień możemy zaliczyć WZW typu A (na wypadek spożycia zatrutego jedzenia lub wody) i B (gdybyśmy mieli kontakt z krwią lub na wypadek kontaktów seksualnych), dur brzuszny, różyczka, tężec, błonica. Ponadto w Indonezji istnieje ryzyko zarażenia malarią na takich wyspach jak Lombok, Borneo oraz Sumatra. Jeśli mamy w planie odwiedziny na jednej z tych wysp to koniecznie powinniśmy się zaopatrzyć w lekarstwa przeciwmalaryczne, na przykład w Malarone.

W jakie pieniądze się wyposażyć wyruszając do Meksyku i Indonezji?
Przede wszystkim, jeśli lecimy do Meksyku to nie kupujmy peso w naszym kraju. Najkorzystniej będzie dla nas kupić w Polsce dolary i przywieźć je do Meksyku. Nie musimy brać ze sobą nie wiadomo, ile pieniędzy, na około miesiąc pobytu spokojnie powinno wystarczyć nam około 1000 dolarów, ponieważ w Meksyku jest bardzo tanio – jedzenie, komunikacja i noclegi nie są drogie. Co do Indonezji – w tym przypadku również warto wyposażyć się jeszcze w kraju w dolary amerykańskie lub euro, ponieważ na miejscu raczej w żadnym kantorze nikt nam złotówek nie wymieni. Walutą w Indonezji jest rupia indonezyjska IDR, przy czym za jedno euro dostaniemy tutaj 15 300 IDR, a za jednego dolara ok. 13 300 IDR.