single

7 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem na Fidżi

Fidżi jest stosunkowo łatwym celem podróży, a mieszkańcy wysp są zawsze bardzo chętni do pomocy i otwarci wobec turystów. Jest jednak kilka rzeczy, które trzeba wiedzieć, zanim udacie się na Fidżi. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju. Oto nasz krotki przewodnik po faktach, które przybliżą wam nieco ten niezwykły wyspiarski kraj.

Poznajcie znaczenie słów "bula" i "vinaka"
Chociaż język angielski jest językiem urzędowym, a większość mieszkańców Fidżi na różnym poziomie mówi po angielsku, z pewnością podczas całego pobytu na wyspach usłyszycie nie jeden raz słowa „bula” i „vinaka”. Bula jest pozdrowieniem z Fidżi, a vinaka oznacza podziękowanie. Jeśli pragniecie nauczyć się kilku słów w lokalnym języku te dwa powinny być na pierwszym miejscu. Mieszkańcy Fidżi są jednymi z najbardziej przyjaznych ludzi, jakich można sobie wyobrazić, więc rozjaśnijcie ich twarz uśmiechem używając tradycyjnego pozdrowienia i podziękowania.

Ludzie chodzą z maczetami, ale bez obaw!
Na wyspach Fidżi zapewne wielokrotnie spotkacie się z osobami posiadającymi przy sobie ostre maczety. Jednak nie trzeba się obawiać. Nie zamierzają oni przeprowadzić żadnej masakry, prawdopodobnie pracują. Maczety są często widoczne na Fidżi i są preferowanym narzędziem wśród większości pracowników, którzy muszą wycinać trawę, okiełznać bujną roślinność lub otworzyć orzech kokosa. Nie bądźcie, zatem zaniepokojeni. Na obszarach wiejskich przygotujcie się nawet na widok starszych kobiet uzbrojonych w maczety.

Unikajcie nocnych spacerów
Chociaż Fidżi jest uważane za bezpieczne miejsce podróży, zdrowy rozsądek powinien zawsze przeważać. Poza ośrodkami może być niebezpieczne, szczególnie dla kobiet, które chodzą w nocy same lub nawet w niewielkich grupach. Jeżeli już musicie podróżować nocą, wybierzcie raczej taksówkę, a nie przechadzkę na piechotę.

Uważajcie na jedzenie ryb rafowych
Unikajcie jedzenia ryb rafowych. Ta zasada dotyczy nie tylko Fidżi, ale również wielu wysp południowoafrykańskich. Ryby rafowe żyją w płytkich wodach i mają bezpośredni związek z koralem, który w pewnych porach roku może wykazywać się toksycznym kwitnieniem, infekując ryby. Do konsumpcji wybierajcie ryby głębinowe takie, jak tuńczyk czy marlin. W przeciwnym wypadku narazicie się na groźne zatrucie pokarmowe.

Ograniczenie prędkości krajowej wynosi 80 km / h
Limit ten jest egzekwowany przez policję i zostaniecie ukarani grzywną, jeśli zostaniecie złapani na jego przekroczeniu. Jest to właściwie jedyny przepis drogowy przestrzegany na Fidżi. Reszta jest traktowana z przymrużeniem oka. W pewnych momentach możecie mieć wrażenie, że na tutejszych drogach przepisy w ogóle nie istnieją. Każdy jeździ według własnego uznania.

Pamiętajcie, aby dzień święty święcić
Większość mieszkańców Fidżi to chrześcijanie, którzy bardzo poważnie traktują niedzielę. Wszyscy idą do kościoła w odświętnych strojach. Mężczyźni z reguły ubrani są w tradycyjne białe bluzy i czarne sule, czyli rodzaj męskich spódnic. Wiele sklepów jest zamkniętych w niedzielę lub ma ograniczone godziny otwarcia, dlatego najlepiej wszystkie zakupy i główne działania przełożyć na inny dzień tygodnia.

Uważajcie na komary
Komary są prawdziwą plagą na Wyspach Fidżi, dlatego należy przywieźć ze sobą środek odstraszający owady i powtarzać jego aplikację wielokrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza wieczorami lub w pobliżu akwenów. Fidżi jest wymieniane, jako jeden z krajów, w których istnieje wysokie ryzyko zarażeniem wirusem Zika. Oznacza to, że turyści powinni stosować środki ostrożności zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Warto wspomnieć, że wirus ten jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży