single

Egzotyczna wycieczka do Kostaryki

A może urlop w Ameryce Środkowej? To będzie naprawdę egzotyczna wycieczka! Wciąż mniej turystów z zachodu podróżuje do krajów Ameryki Południowej, a już tym bardziej do Ameryki Środkowej. Kostaryka to mały kraj Ameryki Łacińskiej graniczący z Nikaraguą, Panamą, z zachodu z Oceanem Spokojnym, a od wschodu z Morzem Karaibskim. To geograficzne ukształtowanie sprawia, że Kostaryka ma naprawdę wiele atrakcji do zaoferowania – od tych plażowych, poprzez sporty wodne, wycieczki po górach, buszowanie po gęstych dżunglach, aż do wulkanów i wspaniałych panoram. Jeśli interesują Cię podróże poza utartymi szlakami, Kostaryka na pewno będzie doskonałym krajem do odkrycia. Jakie miejsca warto uwzględnić podczas swojej egzotycznej wycieczki?

Fauna i flora na Kostaryce
W Kostaryce żyje ogromna populacja żółwia wodnego. Poza tym, jest też jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie dla tzw. ekoturystyki ze względu na swoją różnorodność biologiczną. Kostaryka posiada największe zagęszczenie gatunków zwierząt i roślin na świecie, a około 25% jej terytorium jest objęte ochroną w ramach systemu rezerwatów i parków narodowych. Według różnych źródeł Kostaryka może pomieścić nawet 6% światowych gatunków roślin i zwierząt, w tym także tych żyjących w strefie klimatu tropikalnego. Niektóre z bardziej imponujących roślin to ogromne figowce z epifitami wypełnionymi na ich kończynach oraz około 1500 różnych gatunków storczyka. Jeśli chodzi o zwierzęta, można tu spotkać zarówno jaguara i inne "duże koty", jak i wspaniałe ptaki, takie jak zielone lub szkarłatne makatki. Kostaryka to prawdziwa kraina wypełniona dzikimi zwierzętami i okazałymi roślinami. Bez wahania można ją nazwać ekologicznym rajem. Gdzie najlepiej ten raj oglądać?

The Cloud Forest
Jednym z popularnych miejsc do uprawiania tzw. ekoturystyki jest The Cloud Forest, położony w pobliżu Monteverde i Santa Elena. Niemal cała baza turystyczna i infrastruktura tworzone są tu z ekologicznych i odnawialnych materiałów, a wwożenie plastiku na te tereny jest surowo zakazane. The Clous Forest jest wspaniałym miejscem dla osób, które pragną wręcz zanurzyć się w dzikiej przyrodzie: obserwować dzikie zwierzęta i rozpoznawać unikatowe gatunki roślin w magicznej scenerii. Las otoczony jest wieczną mgłą, stąd mówi się o nim jako o „pochmurnym lesie” lub „lesie chmur”. Chmury są bardzo ważną częścią tutejszego ekosystemu, ponieważ dostarczają dżungli niezbędnej wilgoci. To miejsce o niepowtarzalnym ekosystemie. Można tu spotkać zarówno zachwyconych turystów, jak i amatorów ornitologii, którzy o bladym świcie wyruszają ze swych ecolodgy obładowani latarkami i potrzebnym sprzętem. Jeśli chodzi o zwierzęta, występują tu pumy, jaguary, małpy i wszelkie gatunki płazów i gadów. Największą popularnością cieszą się wycieczki zorganizowane pod opieką przewodnika. Ale żeby nie było standardowo, w parku znajdują się także atrakcje typu zip line, mosty i kolejki linowe. Można tu poczuć przypływ adrenaliny! Jeśli będziecie wędrować tutejszymi szlakami, zabierzcie ze sobą zarówno odzież przeciwdeszczową, termiczną, jak i … stroje kąpielowe. Niedaleko parku występuje piękne pasmo plaż.

Dominical
Dominical to raj dla przygodowych podróżników, z zabrudzonymi piaskiem ulicami, pięknymi plażami, tanimi noclegi, casualowymi restauracje na świeżym powietrzu i unikalną atmosferą. Surferzy, którzy przyjeżdżają tutaj mają problemy z wyjazdem, a wizyty często zamieniają się w dłuższe pobyty, a nawet stałe zamieszkanie. Ale Dominical przyciąga również turstów z górnej półki, którzy mogą znaleźć małe luksusowe kurorty w odremontowanych dworkach na obrzeżach miasta lub na wzgórzach, co wiąże się z panoramicznym widokiem na miasto.
Te miejsca są często wybierane na pordóż na własną rękę i pozwalają na oglądanie z bliska przyrody, nawet, jeśli kończy się to poranną pobudką przez małpę. Wiele osób chciałoby mieć także tukany latające nad basenem, prawda? Główną atrakcją miasta jest rozległa, otwarta plaża, otoczona gęstymi drzewami dającymi cień, gdzie sprzedawcy ustawiają stoły i sprzedają rzemiosło i inne pamiątki turystom. Poza miastem znajdują się tu też spokojniejsze plaże, na których można znaleźć przestrzeń dla siebie. Ze względu na południowe położenie Dominical, jest ono bardzo wilgotne i nawet w porze suchej, gdy obszary północne przygotowują się już na jesień.