single

Najpiękniejsze miasta Peru

Peru jest krajem zróżnicowanych krajobrazów i kultur. Majestatyczne góry, ogromne jeziora, rzeki, kaniony i dzikie lasy zapewniają bogactwo niesamowitych widoków. Pośród nich na przekór cywilizacji trwają bogate tradycje Peru, a rdzenne ludy dbają o ich zachowywanie. Tutejsze miasta i miasteczka zachwycają swoją różnorodnością. Bo Peru to nie tylko Lima. Przedstawiamy listę najpiękniejszych miast tego wyjątkowego kraju.

Chimbote
Położone na peruwiańskim wybrzeżu, Chimbote powstało, jako niewielka wioska rybacka w 1800 roku. Liczba jego mieszkańców nie przekraczała wówczas 800 osób. Dzisiaj liczba ludności wynosi ponad 300 000, a samo miasto dostarcza 75% ryb w Peru. Nie unikniemy tutaj rybiego zapachu unoszącego się w powietrzu. Co ciekawe, Chimbote znajduje się na pustyni, ale klimat jest bardzo łagodny za sprawą prądu Humboldta. Pogoda idealnie nadaje się na spacery po centralnym placu Chimbote. Wieczorem warto wybrać się na nabrzeże i przy zachodzie słońca obserwować mnóstwo łodzi rybackich wracających do portu.

Tingo María
Położone w centrum Peru, Tingo María jest stolicą prowincji Leoncio Prado. Określane bywa, jako "Drzwi Amazonii" i jeszcze do końca lat trzydziestych uważano je za nieosiągalne dla przybyszów z zewnątrz. Dzisiaj jest znane głównie z produkcji kawy. Miasto charakteryzuje się tropikalnym klimatem. Znajduje się w dolinie rzeki Huallaga u podstawy wapiennego pasma górskiego zwanego La Bella Durmiente, czyli Śpiąca Piękna, ponieważ wygląda jak śpiąca kobieta. Warto odwiedzić pobliski Park Narodowy Tingo María, dający przedsmak lasów tropikalnych Amazonii.

Tarma
Założona przez Hiszpanów w 1538 roku, Tarma znajduje się na wyżynach peruwiańskich. Jest uważana za jedno z najbardziej przyjaznych dla podróżnych miast Peru, choć za sprawą lokalizacji, może być trudna do odwiedzenia. Miasto otoczone jest krwistoczerwonymi górami i usytuowane tuż nad brzegiem dżungli. To sprawia, że jest świetną bazą wypadową do zwiedzania centralnej Amazonii. Wąwozy Tarmy były kiedyś domem dla Inków, a ślady ich osad pozostały tu do dzisiaj, choć nie są w pełni odrestaurowane, jak np. Machu Picchu. W wyniku hiszpańskiej kolonizacji większość budowli tego regionu posiada czerwone dachy i białe ściany gipsowe w dziewiętnastowiecznym stylu.

Urubamba
Urubamba znajduje się w dolinie Sacred Valley u podnóża góry Chi'qun. W Quechua nazwa tego miasta oznacza "płaską ziemię pająków". Może to brzmieć nieco niepokojąco, ale w rzeczywistości Urubamba jest doskonałym miejscem dla turystów, którzy po raz pierwszy odwiedzają Peru. Jego umiarkowana wysokość sprawia, że pomaga w aklimatyzacji. Miasto jest znane z pięknych wyrobów ceramicznych. Przewodniki zalecają przyjechać do Urubamba czerwcu, kiedy trwa El Señor de Torrechayoc. Ten festiwal wiąże się z ogromnym napływem turystów. Przebrani w kostiumy tancerze prezentują swoje umiejętności na ulicach i stanowią główną atrakcję festiwalu. Urubamba znajduje się także w pobliżu wielu znanych ruin będących pozostałością po Inkach.

Miraflores
Miraflores to jedna z najbardziej ekskluzywnych dzielnic w Limie. Znajduje się na malowniczych wybrzeżach, pośród klifów Pacyfiku. Miraflores jest jednym z największych centrów kulturalnych w Limie, gdzie dominują liczne teatry, muzea i galerie sztuki. Jest to także świetne miejsce pod względem turystycznym. Mnóstwo tu uznanych hoteli, w tym pięciogwiazdkowy hotel Miraflores Park. Istnieje również wiele butików, restauracji, barów, klubów i pubów. W Miraflores można spędzić czas w pięknych parkach. Najbardziej popularnym jest La Virgen Milagrosa (Cudowna Dziewica), gdzie można podziwiać niezwykły Kościół La Virgen Milagrosa.