single

Podróż do Peru - co warto zobaczyć?

​Peru to państwo położone w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Większość obszaru kraju znajduje się pod wpływem klimatu równikowego. Krajobraz Peru jest bardzo urozmaicony, można tam znaleźć tereny górskie, dżunglę i suche, niemal pustynne wybrzeże. Turystów oprócz niesamowitego krajobrazu zachwyci również kultura i historia kraju. Peru jest państwem bardzo zróżnicowanym etnicznie, jednak większość społeczeństwa stanowią Indianie. Zabytki architektury znajdujące się na terenie tego kraju są znane na całym świecie. Oto lista popularnych miejsc, które warto zobaczyć, będąc w Peru.

Atrakcje największych miast Peru - Limy i Arequipy

Lima jest miejscem, od którego zazwyczaj zaczyna się każda podróż do Peru. Znajdują się tu liczne zabytki architektury, które warto odwiedzić. Są to m.in. Muzeum Złota Peru, Muzeum Larco Herrera, zabytkowa stacja kolejowa Desamparados, główny plac miasta Plaza Mayor, klasztor św. Franciszka z katakumbami. W Muzeum Złota Peru turyści mają możliwość obejrzenia niezwykłych eksponatów w postaci przedmiotów i biżuterii ze złota. Muzeum Larco Herrera zgromadziło cenne artefakty prekolumbijskie. Są to m.in. przedmioty ceramiczne, tkaniny, sala złota, czy mumie.

Arequipa jest drugim co do wielkości miastem Peru. Nazywana "Białym Miastem" miejscowość jest położona na wysokości ponad 2300 m n.p.m. Największe atrakcje i zabytki w Arequpie to: klasztor św. Katarzyny, kościół w stylu kolonialnym La Compania, główny plac Plaza de Armas, muzeum Santuarios Andinos. Godne odwiedzenia są również punkty widokowe Carmen Alto oraz Yanahuara, z których roztaczają się niesamowite widoki na miasto. Można z nich również obserwować wulkany El Misti (5822 m n.p.m.), Chachani, Pichu Pichu.

Tajemnicze miasto Inków - Machu Picchu

Machu Picchu to zagubione miasto Inków z XV wieku. Jego budowę rozpoczęto około 1430 roku, a 100 lat później zostało opuszczone. Cel i okoliczności powstania miasta oraz jego upadek są owiane tajemnicą. Machu Picchu jest najbardziej popularnym miejscem w Peru i symbolem tego kraju. Zostało odkryte stosunkowo niedawno, w 1911 roku, przez amerykańskiego naukowca Hirama Binghama. Starożytne ruiny miasta Inków są położone wysoko w górach - Andach. Natomiast budowle są rozmieszczone na tarasach usytuowanych na zboczach gór. Machu Picchu jest prawdziwym cudem architektury i przykładem idealnego dopasowania do naturalnej rzeźby terenu. Z tego powodu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzenie Machu Picchu jest obowiązkowym punktem podróży do Peru. Na turystów czekają tam unikalne i zapierające dech w piersiach widoki.

Jedno z najpiękniejszych miast Peru - Cuzco

Cuzco to dawna stolica imperium Inków. Miasto jest położone na południu Peru, na wysokości 3326 m n.p.m. Powstanie Cuzco miało miejsce w XII wieku i jest zasługą pierwszego władcy Inków Manco Capaca. Obecnie miasto jest bardzo popularne wśród turystów, ponieważ obfituje w zabytki i atrakcje turystyczne. Atrakcje w Cuzco godne odwiedzenia to: główny plac Plaza de Armas, świątynia Coricancha, liczne punkty widokowe (np. San Cristobal). W okolicy znajdują się również ruiny i pozostałości architektury inkaskiej: Sacsayhuáman, Tambomachay, Puca-Pucara. Cuzco jest jednym z najpiękniejszych miast na terenie Ameryki Południowej i miejscem, które trzeba odwiedzić. Podróż do Peru, która obejmuje najważniejsze atrakcje i miasto Cuzco, jest w ofercie biura Logos Tour. Skorzystanie z oferty biura podróży pozwoli cieszyć się wakacjami, bez zmartwień i problemów związanych z organizacją.

Najwyżej położone jezioro żeglowne na świecie - Jezioro Titicaca 

Jezioro Titicaca znajduje się na terenie dwóch państw: Peru i Boliwii. Jest położone w zagłębieniu Altiplano, na wysokości aż 3812 m n.p.m. Powierzchnia jeziora wynosi 8372 km², natomiast jego średnia głębokość to 140-180 m. Titicaca jest najwyżej położonym jeziorem żeglownym świata i największym jeziorem wysokogórskim. Atrakcją jeziora są występujące na nim wysepki np. Wyspa Księżyca i Wyspa Słońca. Na powierzchni jeziora pływają również sztuczne wysepki, będące wytworem człowieka. Są to tzw. Uros, na których zamieszkują indiańskie plemiona. Odwiedzenie tych wysepek jest świetną okazją do poznania kultury, zwyczajów i  warunków życia Indian.

Zagadkowe rysunki na płaskowyżu Nazca 

Kolejnym obowiązkowym punktem podróży do Peru jest pustynny płaskowyż Nazca. Na jego terenie znajdują się tajemnicze geoglify wykonane przez Indian Nazca, żyjących w latach 300-900 p.n.e. Są to linie, tworzące rysunki w kształcie zwierząt, roślin i figur geometrycznych. Najdłuższa linia mierzy 12 km, a największą figurą jest pelikan o długości około 285 m. W całej okazałości można je oglądać z perspektywy lotu ptaka, dlatego organizowane są przeloty awionetkami. Niezwykły jest fakt, że geoglify z Nazca zachowały się w doskonałym stanie i przez wieki nie uległy zniszczeniu. Tajemnicą jest sposób ich powstania, czyli stworzenie linii widocznych z powietrza bez środków umożliwiających latanie.

Peru jest państwem, które umożliwia turystom poznanie niezwykłej kultury i architektury Inków.  Ruiny zachowanych budowli budzą zachwyt i niedowierzanie. W Peru można także zobaczyć wiele zabytków, które upamiętniają bogatą historię tego kraju. Podążając najpopularniejszymi peruwiańskimi trasami turystycznymi, mamy szansę podziwiać zróżnicowany krajobraz i przyrodę Peru. Wszystkie przedstawione walory sprawiają, że podróż do Peru na długo pozostanie w pamięci turystów.