single

Egzotyczna wycieczka do Kambodży

Kambodża często stoi trochę w cieniu Tajlandii, niepotrzebnie. Zachwyca bogactwem kultury i historii, przyjaznymi ludźmi i pięknymi widokami. Posiada swoje tropikalne wyspy, m.in. Koh Rong, gdzie po dniach zwiedzania nieprawdopodobnych zabytków można wyłożyć się na piaszczystej plaży. Kambodża to ulubiony kierunek przygodowych osób – można tu zrobić dobre trekkingi zarówno górskie, jak i po dżunglach, uprawiać szalone sporty wodne takie jak tubing czy rafting, a wszystko to za stosunkowo niewielkie pieniądze. Kambodża zasługuje na to, by eksplorować ją samodzielnie, a nie w „przelocie” pomiędzy Tajlandią a Wietnamem. Jakie miejsca trzeba zobaczyć w Kambodży?

Angkor Wat – pocztówkowa kambodżaństwa budowla
To świątynne miasto jest numerem jeden w Kambodży. Oddalone rzut beretem od miasta Siem Reap, świątynie z okresu angkooriańskiego są tak imponujące pod względem skali i majestatu ich budowy, że Angkor Wat jest oceniany jako jedno z najcenniejszych miejsc na świecie. Zbudowane pomiędzy 802 -1432, było to największe miasto na świecie w średniowieczu i potęga królów khmerskich, którzy starali się przebić swoich poprzedników w piękno ich budowy. Ponieważ drewniane budynki mieszkalne miasta zostały naruszone, a następnie zniszczone przez otaczającą je dżunglę, to, a to co pozostało do dziś, potężne świątynie, które przyciągają dziesiątki tysięcy turystów rocznie. Świątynia Angkor Wat, będąca największym na świecie budynkiem sakralnym, jest tylko jednym fragmentem tego miejsca, a rozległy kompleks świątyń wymaga trzech dni na zwiedzanie, jeśli chcemy zrozumieć skalę osiągnięć architektonicznych epoki angkoryjskiej. Jednak dla tych, którym zabrakło czasu, głównymi atrakcjami po Angkor Wat są zakorzeniona w drzewach świątynia Ta Prohm (która po raz pierwszy zyskała międzynarodową sławę jako miejsce wykorzystywane w filmie Tomb Raider), świątynia Bayon z 216 roku wyrzeźbionymi w kamieniu twarzami, Angkor Thom i Preah Khan. Posiadanie w swoim kraju kompleksu świątyń takiej skali to oczywisty biznes – bilety do Angkor są drogie, dlatego poleca się kupić najkorzystniejszą wersję, czyli bilet trzydniowy, nawet jeśli chcecie zwiedzać świątynie krócej lub jeszcze nie wiecie, ile czasu możecie przeznaczyć na zwiedzanie.

Stolica, Phnom Penh
Stolica Kambodży jest tętniącym sercem narodu; miasto chaotycznych uliczek, na których jeżdżą motocykle i nieustannie słychać klaksony samochodów, na pierwszy rzut oka może oszołomić. Opuszczony całkowicie podczas obłędu Czerwonych Khmerów i pozostawiony do zwiędnięcia i rozpadu, Phnom Penh powrócił, by stać się jednym z najbardziej dynamicznych miast południowo-wschodniej Azji. Dla turystów jest to najbardziej kosmopolityczne miejsce w Kambodży, z bezkonkurencyjną ofertą kawiarni i restauracji. Jest to również miejsce, w którym znajduje się wiele ważnych historycznych miejsc, które pomagają odkryć zarówno współczesną, jak i starożytną historię Kambodżę. Muzeum Narodowe jest siedzibą rzeźby khmerskiej, która przedstawia historię narodu od czasów przedangoriańskich aż po fenomenalny majestat boga-królów Angkoru. Pałac Królewski dostarcza wspaniałych przykładów tradycyjnego kunsztu, podczas gdy Muzeum Tuol Sleng i Pola Śmierci Choeung Ek mówią o horrorze i brutalności, jakich doświadczyli ludzie w tym kraju pod rządami Khmerów. Naszym zdaniem, odwiedzenie i doświadczenie takiego miejsca to punkt obowiązkowy każdej egzotycznej wycieczki, dzięki któremu stajemy się bardziej świadomymi turystami. Ten, kto zobaczy i przeżyje wizytę na Polach Śmierci zrozumie, że podróżowanie po egzotycznych krajach to nie tylko szalone wakacje wśród ludzi innej kulturze i w innym klimacie, ale i doświadczanie często przerażającej historii, która jest częścią takiego kraju.

Rajska wyspa - Koh Rong Samloem
Tuż przy południowym wybrzeżu Kambodży rozciągają się wyspy równie piękne jak tajlandzkie wyspy na zachodzie, lecz znacznie rzadziej odwiedzane. W porównaniu z obecnie bardzo rozwiniętymi wyspami Koh Samui i Phuket, wyspy Kambodży są fragmentem beztroskiej tropiku, gdzie słońce i piasek zajmują główną pozycję, a duże ośrodki wypoczynkowe dopiero się wyłaniają z dżungli. Spośród wszystkich wysp, Koh Rong Samloem jest jedną z najpiękniejszych: z długą, piaszczystą zatoką Saracen, w której znajduje się kilkanaście nadmorskich kurortów oferujących niesamowity odpoczynek od reszty świata. Tu naprawdę chodzi o czas relaksowanie się np. na hamaku, ale także jest wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu, np. nurkowania. Do tych wysp można dotrzeć z Sihanoukville.