single

Niezwykła wycieczka do Japonii

Współcześnie chcemy podróżować jak najdalej, na końce świata, w miejsca położone tysiące kilometrów od rodzinnego domu. Jednym z takich miejsc jest Japonia – kraj, który kojarzymy z zaawansowaną technologią, gejszami, sushi i społeczeństwem pracującym od świtu do nocy. Japonię rozsławił i zachęcił do eksplorowania pisarz Haruki Murakami. Coraz więcej dokumentów i internetowych dzienników podróży pojawia się także w sieci. Japonia stała się nam bliższa i łatwiejsza do zdobycia. Wycieczka do Japonii, kraju Kwitnącej Wiśni, to dość kosztowne przedsięwzięcie, możliwe do zrealizowania niemal przez cały rok. Jak zaplanować wycieczkę do Japonii?

Dlaczego chcesz zwiedzać właśnie Japonię?
Czy przez kulturę, tak mało znaną i jeszcze mniej rozumianą przez Europejczyków? W Japonii społeczeństwo funkcjonuje zupełnie inaczej niż na naszym podwórku: tu liczy się grupa jako całość, a nie jednostka i jej potrzeby. Japończycy bez mrugnięcia okiem oddadzą połowę swoich majątków na życzenie cesarza. Na pewno kojarzycie sytuację, która miała miejsce całkiem niedawno, czyli katastrofę w elektrowni atomowej w Fukushimie – wówczas najstarsi pracownicy zgłosili się na ochotników, by pracować w napromieniowanym budynku (wiedząc, że skutki choroby popromiennej będą dla nich śmiertelne), by młodzi mogli wrócić do swoich rodzin. Dla nas to zachowanie bohaterskie i wręcz niesamowite, a dla nich – normalna kolej rzeczy. W Japonii przestępczość praktycznie nie istnieje, a zgubione przedmioty wracają do właściciela. To drogi kraj, w którym usługi, za które płacisz są proporcjonalne do ich ceny. Japończycy nie będą chcieli Ci wciskać pamiątek na siłę, ale z chęcią przedstawią Ci całą ofertę w sklepie. Samo doświadczenie obcowania z tym społeczeństwem jest niezwykłe i unikalne, warte podróży do tego kraju. Czy chcesz podróżować do Japonii przez przyrodę? Wyspy, na której położona jest Japonia, są w większości pokryte górami pochodzenia wulkanicznego, leżąc przy okazji na obszarze aktywnym sejsmicznie. Gęste lasy, w których szybko gubi się orientację, trekkingi na szczyty gór i relaks w onsenach to harmonijne elementy podróży. A może fascynuje Cię odkrywanie metropolii? Spacer w parku w Tokio, karmienie jelonków w Naricie?

Jakie są najpiękniejsze miasta w Japonii?
W Japonii czeka na Ciebie zróżnicowany krajobraz: góry, pola uprawne, porośnięte gęstymi lasami pagórki czy rajskie plaże z gajami kokosowymi. W niektórych częściach kraju przez większą część roku świeci gorące słońce, by w innych temperatura utrzymywała się na granicy zera. W których z miast można podziwiać zachwycającą japońską architekturę i urocze kapliczki? Naszym numerem jeden jest Takayama, często nazywana „małym Kioto”. Znajdują się tu setki świątyń i zabudowań z XVIII wieku, wszystko w dość staromodnym stylu. W tle tego uroczego miasteczka góruje pasmo górskie Hida. Można tu spacerować po historycznym centrum, odwiedzając nadrzeczne targi i tradycyjne browary. Zwiedzając Takayamę po np. Tokio, ma się wrażenie, że w tym miejscu naprawdę zatrzymał się czas. Drugim pięknym miasteczkiem, do którego można dotrzeć autobusem z Sapporo lub promem z prefektury Hokkaido, jest nadmorskie miasto portowe Otaru. Otaru jest niewielkie, z powodzeniem przejdzie się je na piechotę, zaglądając do historycznego centrum, jedząc wspaniałe jedzenie przygotowywane na bazie świeżych owoców morza i zajrzeć do oldschoolowego Otaru Music Box Museum. Miasteczko jest szczególnie piękne podczas Otaru Snow Gleaming Festival w lutym, kiedy kanał jest wyłożony świecącymi lampionami śnieżnymi. Trzecim z naszych ulubionych miejsc jest słynna Nara. To starożytna stolica w prefekturze Nara, położona niedaleko Kioto. W Narze znajduje się wiele ważnych dla Japonii historycznych miejsc i krajobrazów, mówi się nawet, że niektóre atrakcje są w znacznie lepszym stanie niż w Kioto. Zwiedzając Narę nie natkniesz się na tłumy turystów, to spokojniejsze miasto. Najpopularniejszym miejscem w Narze jest park (Nara Park), w którym skoncentrowane są cenne zabytki: świątynie i sanktuaria, w tym sanktuarium jeleni. Zgodnie z legendą, w dawnych czasach bóg Kasuga Taisha przyjechał na tu białym jeleniu, dlatego też jelenie uważane są za boskich wysłanników. Jelenie stały się symbolem i maskotką tego regionu, a w parku można je nie tylko podziwiać, ale też głaskać i karmić. Są nawet dostępne specjalne automaty, w których kupuje się karmę dla jelonków. Ta część wycieczki na pewno będzie przyjemna, w końcu głaskanie zwierząt działa terapeutycznie.