single

Egzotyczna podróż do Meksyku

Słomkowe sombrero, pyszna kuchnia, gorące słońce i spacery śladami azteckich cywilizacji. Przyjaźni ludzie, gromki śmiech na ulicy, hiszpańskie okrzyki, najpiękniejsza tradycja obchodów Święta Zmarłych. Meksyk, ogromny kraj, wiekowa kultura i całe mnóstwo wrażeń do przeżycia i miejsc do zobaczenia. Najchętniej turystycznie odwiedzanymi regionami jest półwysep Jukatan, oblany ciepłymi wodami Morza Karaibskiego. Cieszył się popularnością tysiące lat temu, ponieważ na półwyspie odkryto najwięcej pozostałości po Aztekach. Oglądanie ich z bliska może być miłym dodatkiem do plażowania, chociaż raczej starożytne piramidy przyciągają bardziej niż turkusowa woda. Egzotyczna podróż do Meksyku to pomysł na spędzenie zimniejszych miesięcy poza Polską. Kto powinien przemyśleć wycieczkę do Meksyku?

Kto zachwyci się Meksykiem?
Zachwycić się Meksykiem nie jest trudno. Odkrywanie tego kraju zwykle zaczyna się właśnie od półwyspu Jukatan, a konkretniej – od Cancun, ogromnego miasta, które same w sobie jest już atrakcją. Ten obszar Meksyku to kierunek dla każdego, bez ograniczeń. Na plażach i ulicach spotyka się zarówno samotnych podróżników, jak i rodziny z małymi dziećmi; nowożeńców i tych, którzy świętują swoje rocznice ślubu. Cancun i okolice są turystyczne, mają dobrą infrastrukturę, duży wybór restauracji i knajpek, plaż i przyjemnych szlaków do przejścia. Na półwyspie Jukatan można spędzić dwa tygodnie, co kilka dni przemieszczając się pomiędzy miastami i odkrywając ciekawe i zachwycające miejsca. Jest bezpiecznie. Kto nie zachwyci się tą częścią Meksyku? Jukatan, a konkretniej Cancun czy Tulum, mogą nie spodobać się komuś, kto ceni ciszę, spokój i odludne zakątki. Upały i ostre słońce nie posłużą osobom, które lepiej czują się podczas trekkingów wysokogórskich – na te trzeba jechać trochę dalej, wgłąb kraju.

Azteckie budowle, majańskie piramidy
Najpopularniejszym miejscem na całym Jukatanie jest Chichen Itza – wędrują tu prawie tak liczne tłumy, jak na peruwiańskie Machu Picchu. Chichen Itza jest największym z archeologicznych miast prekolumbijskiej cywilizacji Majów w Meksyku. W 1988 roku miejsce to uzyskało odznaczenie światowego dziedzictwa UNESCO i zostało niedawno wybrany jako jeden z Siedmiu Nowych Cudów Świata. Co można zobaczyć w tak prestiżowej okolicy? W Chitzen Itza największy podziw wzbudza El Castillo, piramida Kukuklana - świątynna piramida poświęcona Wężowemu Bogowi, Kukulcanowi. Nazywana jest "Zamkiem", a rzeźby węży (nierzadko z piórami) spływają po bokach schodów i sprawiają wrażenie, jakby się ruszały przez grę cieni. Na El Castillo do 2006 roku można było się wspinać, jednak tłumy turystów, które chciały zrobić sobie na górze pamiątkowe zdjęcie skutecznie zagroziły całej konstrukcji. Poza piramidą Kukuklana, zachowały się inne budowle, np.: Świątynia Wojownika, Świątynia Jaguara czy El Caracol (obserwatorium astronomiczne). W okolicy można odwiedzić cenoty, czyli baseny ukryte w skałach (robiące ogromne wrażenie) i miejsca, w których cyklicznie odbywają się przeróżne pokazy. Krajobraz w Chichen Itza jest magiczny, zwłaszcza wieczorem – można tu poczuć ducha dawnych czasów. Jeśli jednak chcecie poczuć magię bardziej, warto wybrać się do Palenqe, które nie jest tak rozreklamowane. To średnie stanowisko archeologiczne, jednak zachowały się tu w świetnym stanie majańskie rzeźby i budowle! Można tu spędzić cały dzień wędrując między zachwycającymi budowlami i piramidami.

Plaże Jukatanu
Nie ma co ukrywać, Jukatan to przepiękne miejsce, a sam półwysep można nazwać rajskim. Obecnie jest oczywiście skomercjalizowany i oblegany przez turystów, ale wciąż zachowuje swój urok. Na jakie plaże warto się wybrać? Pierwszą z nich jest Playa del Carmen, na której piasek jest biały, woda ma piękny odcień niebieskiego i jest położona blisko wielu dobrych hoteli. Słynny bar, Seńor Frog, przyciąga podróżników z całego świata! Plaża Carmen zachęca do długich spacerów po pięknej linii brzegowej Jukatanu. Inna, bardziej kameralna Isla Mujeres (czyli wyspa kobiet), to plaża znajdująca się na niewielkiej wyspie blisko Cancun. Zdecydowanie warto tu przypłynąć i spędzić kilka godzin. Widoki zachwycają, a sam klimat pozwala poczuć się jak w innym świecie. Na Isla Mujeres bardzo łatwo popłynąć którąś z hotelowych łodzi - dopytajcie się szczczegółów na tutejszej przystani.